آنچه زنان باید درباره سرطان ریه بدانند

سرطان ریه به بیماری مردان معروف است – مخصوصاً بیماری مردان سیگاری – و هدف قرار دادن افراد سیگاری و سیگاری های سابق در مواردی است که گاهی از مرزهای جنسیتی عبور می کند.در این مقاله به آنچه زنان باید درباره سرطان ریه بدانند ‌‌‌‌‌‌‌‌‌اشاره میکنیم .

سرطان ریه در زنان
سرطان ریه

در حالی که این کلیشه ها هرگز به طور کامل صادق نبوده اند ، اما هرگز از حقیقت دور نبوده اند. به گفته تشخیص سرطان ریه در بین 41 سال گذشته 87٪ شگفت آور در میان زنان افزایش یافته است در حالی که در مدت مشابه 35٪ در بین مردان کاهش یافته است. تعداد کلی موارد نسبتاً ثابت است.

کلیشه ها را بیشتر تکان دهید ، بین 60 تا 70 درصد از زنان مبتلا به سرطان ریه امروزه غیر سیگاری هستند (در مقابل فقط 1 نفر از 12 مرد مبتلا به سرطان ریه هرگز سیگار نکشیده اند ). بنابراین در حالی که مردان هنوز اکثر تشخیص سرطان ریه را تشکیل می دهند – تقریباً 60 درصد – شکاف جنسیتی در حال کاهش است ، اما ظاهراً دیدگاه سرطان ریه بر روی زنان بدون “دلیل” رفتاری مشخص برای این بیماری متمرکز است.

چه چیزی برای مردان و زنان ، این آمار تکان دهنده را ایجاد می کند ؟ چرا؟

 “هیچ کس نمی داند.” “ممکن است هورمونی باشد. این می تواند ناشی از درجه بالای تماس با دود سیگار باشد. برخی داده ها نشان می دهد که در بین زنان غیرسیگاری مبتلا به سرطان ریه ، احتمال جهش ژنتیکی وجود دارد. در حال حاضر ، هیچ داده قطعی وجود ندارد. “

اما آنچه زنان باید درباره آن بدانند این است کهاقدامات پیشگیرانه ، ابزارهای تشخیص و درمانهای در حال پیشرفت وجود دارد که می تواند به زنان-و مردانی که آنها را دوست دارند-کمک کند

بسیاری از زنان به درمان سرطان ریه بهتر از مردان پاسخ می دهند.” “زنان سیگاری و غیرسیگاری مبتلا به سرطان گزینه های درمانی زیادی دارند ، از جراحی گرفته تا پرتو درمانی تا شیمی درمانی تا ترکیبی از همه آنها ، و همچنین درمان های جدیدتر مبتنی بر مولکولی یا ایمونوتراپی. برای برخی از افراد غیرسیگاری مشکوک به ناهنجاری های ژنتیکی ، درمان های هدفمند تفاوت بزرگی ایجاد کرده است. “

به این ترتیب ، میزان بقای سرطان ریه در بین زنان بیشتر از مردان است .

جذب شرایطی که به دلیل پیچیدگی های دلهره آور آن مشهور است – با شهرت کشنده بودن شروع می شود. “سرطان ریه در زنان” را به صورت آنلاین جستجو کنید و اخباری را که علت اصلی مرگ و میر در میان زنان است تهیه کنید. اگرچه واقعیت دارد ، اما این آمار تصویر کامل را نشان نمی دهد.

 “باید مراقب آمارهایی مانند این باشید ، زیرا سرطان ریه شایع ترین سرطان در بین زنان نیست.” به عنوان مثال ، شیوع سرطان سینه بیشتر از شیوع سرطان ریه است. با این وجود ، سرطان ریه بیشتر کشنده است. “

انواع سرطان ریه

سرطان ریه به اشکال مختلف ایجاد می شود ، در حالی که سرطان ریه سلول غیر کوچک تقریباً 85 درصد از کل موارد را شامل می شود. سرطان ریه سلول غیر کوچک یکی از دو شکل را دارد:

  • سرطان سلول سنگفرشی : این یک سرطان است از راه های هوایی ریه با کاهش سیگار کشیدن ، سیگار کشیدن در حال کاهش است. امروزه سرطان سلول سنگفرشی 25 تا 30 درصد از کل سرطان های ریه را تشکیل می دهد.
  • آدنوکارسینوما: این بیشتر از کارسینوم سلول سنگفرشی شایع است. آدنوکارسینوما که در نواحی خارجی ریه ظاهر می شود ، با سیگاری های فعلی و قبلی نیز ارتباط دارد ، اما نوع سرطان ریه است که در بین زنان غیر سیگاری نیز شایع است. کارسینوم برونکوآلوئولار (BAC) ، که قبلاً نوع سوم سرطان ریه غیر سلولی کوچک بود ، اکنون نوعی آدنوکارسینوم محسوب می شود. همچنین ، در بین جوانان و زنان غیر سیگاری جوان به طور فزاینده ای رایج است- در سراسر جهان.

چگونه زنان می توانند از خود در برابر سرطان ریه محافظت کنند؟

اگر قبلا سیگاری بودید ، با پزشک مراقبت های اولیه خود مشورت کنید ، حتی اگر سال ها از آخرین پف شما گذشته باشد.

“حتی اگر چند دهه پیش سیگار می کشید یا به طور مختصر در دوران نوجوانی یا دانشگاه ، سیگار می کشید ، از پزشک مراقبت های اولیه خود بپرسید که آیا واجد شرایط غربالگری هستید یا خیر.”

از بین افراد واجد شرایط غربالگری سی تی اسکن با دوز کم سالانه . آنها از سیگاری ها و سیگاری های سابق گرفته تا بزرگسالانی که به مدت طولانی در معرض گاز رادون ، آزبست ، آلودگی هوا و دود سیگار قرار گرفته اند.

زنانی که واجد شرایط غربالگری سرطان ریه نیستند نباید وحشت کنند. در حالی که سرطان ریه در میان افراد غیرسیگاری در حال افزایش است ، این بیماری همه گیر نیست. علائم سرطان ریه را بیاموزید و در صورت بروز فوراً به پزشک مراجعه کنید.

“یکی از راههای بروز سرطان ریه سرفه مجدد یا ذات الریه است. اگر برای هر یک از این شرایط با آنتی بیوتیک درمان شوید و بهبود نیابید ، این احتمال وجود دارد که این یک شاخص اولیه باشد. ”دکتر کوچارچوک توضیح می دهد. تنگی نفس ، گرفتگی صدا ، برونشیت مزمن ، درد قفسه سینه ، درد استخوان و کاهش وزن بدون دلیل از دیگر علائم اولیه سرطان ریه است.

زنان و مردان به طور یکسان می توانند با جلوگیری از کشیدن سیگار ، حتی از نظر اجتماعی ، از احتمال ابتلا به سرطان ریه در نسل بعدی زنان جلوگیری کنند.

“آمارها نشان می دهد که بسیاری از زنان نوجوان سیگار می کشند. با توجه به میزان سرطان ریه در زنان سیگاری سابق ، این یک مشکل واقعی است. تمام تلاش خود را بکنید تا دختران و نوه های خود را از سیگار کشیدن ، حتی به صورت تجربی یا معمولی ، بازدارید. “

اگر سرطان ریه گرفتیم چه کار کنیم ؟

هرچه سرطان ریه زودتر تشخیص داده و درمان شود ، شانس بیشتری برای نتایج موفقیت آمیز وجود دارد. اما کیفیت و ترکیب درمانی که دریافت می کنید به همان اندازه مهم است. به دنبال یک مرکز درمانی باشید که مجموعه ای کاملاً یکپارچه از خدمات ، از جمله پرتودرمانی های پیشرفته و ایمونوتراپی و درمان های مبتنی بر مولکولی را یاد بگیرد.

این گروه از درمانگران پرتودرمانی ، آنکولوژیست ها ، ریه شناسان ، رادیوگرافی های مخصوص قفسه سینه و متخصصان قلب و عروق ریوی هستند. همه نظارت ها و راهنمایی هایی برای مراقبت از سرطان ریه ارائه می دهند. “

 در حالی که تغییر چهره سرطان ریه می تواند برای زنان ترسناک باشد ولی افراد غیرسیگاری در طول زندگی نباید وحشت کنند.

“از سیگار کشیدن و دود سیگار خودداری کنید. از دستورالعمل های توصیه شده پیروی کنید. در صورتی که واجد شرایط سی تی اسکن هستید ، معاینه شوید و مطمئن باشید که در حالی که سرطان ریه در حال افزایش است ، تعداد افراد غیرسیگاری که در طول زندگی به بیماری ریه مبتلا می شوند هنوز در مجموع اندک است. “

آنچه زنان باید درباره سرطان ریه بدانند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *