قرمزی چشم

اسکلرا ، یا سفیدی چشم های شما ، پر از رگ های خونی کوچک است. اگر این رگ های خونی گشاد یا متورم شوند ، قرمزی چشم به خصوص هنگام بیدار شدن اتفاق می افتد.

مهم است که بین علل غیر اضطراری خونریزی چشم و بیماری های جدی تر که چشم قرمز را به عنوان یک علامت می دانند ، تشخیص دهیم.

سندرم بینایی رایانه

2 ساعت یا بیشتر پشت سر هم خیره شدن به دستگاه های دیجیتال می تواند باعث قرمزی چشم شود. اگر این کار را اواخر شب انجام دهید ، ممکن است هر روز صبح با چشم های قرمز از خواب بیدار شوید.

رایانه و دستگاه دیجیتال روی فشار بر چشم ها به طور قابل توجهی زیاد است ، زیرا هنگام خیره شدن به صفحه نمایش تمایل پلک زدن کمتر دارید. این به نوبه خود میزان رطوبت چشم را کاهش می دهد و باعث قرمزی می شود.

خستگی چشم

مانند سندرم بینایی رایانه ، سایر دلایل خستگی چشم می تواند منجر به قرمزی چشم صبحگاهی شنود. اینها شامل رانندگی در مسافت های طولانی در شب یا تلاش برای خواندن یک متن در نور کم است.

کمبود خواب

هر کس هر چند وقت یک بار شب ها دیر وقت می خوابد و قرمزی چشم هنگام بیدار شدن اغلب نتیجه آن است. خواب ناکافی میزان رطوبت در چشم را کاهش می دهد و باعث قرمزی موقتی می شود.

سندرم خشکی چشم

در هنگام خواب ، ممکن است چشم شما تولید اشک روان کننده را کاهش دهد. این می تواند منجر به خشکی و قرمزی هنگام بیدار شدن از خواب شود. در افراد مبتلا به سندرم چشم خشک ، ممکن است قرمزی چشم در صبح بیشتر باشد.

محرک های محیطی

آلودگی هوا مانند گرد و غبار ، دود سیگار ، خاکستر ناشی از آتش و اگزوز ماشین ، می تواند چشم ها را تحریک کرده و باعث قرمز شدن آنها شود. هوای خشک که فاقد رطوبت است می تواند چشم ها را نیز تحریک کند.

آلرژی

گرد و غبار ، شوره حیوانات خانگی و سایر مواد حساسیت زا می توانند باعث خارش ، قرمزی و پارگی چشم شوند. معمولا برای حساسیت فصلی یا در تمام طول سال ، مصرف یک آنتی هیستامین بدون نسخه ممکن است کمک کند.

بیماری های جدی

هنگامی که چشم های قرمز و خونی در صبح نشانه بیماری است ، علائم دیگری نیز وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید. علائمی که همیشه باید باعث توجه پزشک شوند عبارتند از:

  • درد در چشم
  • رنگ قرمز یا صورتی شدید که بعد از یک هفته از بین نمی رود
  • تار یا دید دوتایی
  • تغییرات دید
  • حساسیت به نور یا هاله های اطراف نور
  • تهوع و استفراغ
  • ترشحات چشم

برخی از این علائم با شرایط زیر مرتبط هستند:

ورم التهاب

یووا لایه میانی چشم و بخشی از آن است که تأمین کننده خون شبکیه چشم می باشد. مبتلایان به یوئیت دچار تورم حفره می شوند.

دلایل زیادی برای این بیماری وجود دارد که باعث قرمزی چشم شدید و همچنین درد و تیره شدن می شود مانند: شناورها (نقاط شناور در بینایی شما) ، حساسیت به نور.

این می تواند تهدیدی جدی برای بینایی شما باشد و نیاز به مراقبت پزشک داشته باشد.

آپنه خواب

آپنه خواب باعث نوسانات ناگهانی فشار خون و سطح اکسیژن می شود که می تواند رگ های خونی چشم را تحت تأثیر قرار دهد.

ممکن است التهاب و قرمزی ایجاد شود. با گذشت زمان ، آسیب به شبکیه چشم نیز می تواند این وضعیت را ایجاد کند.

اگر علائم دیگری مانند آپنه خواب مانند سردرد ، تحریک پذیری هنگام بیدار شدن از خواب یا فراموشی دارید ، به پزشک خود مراجعه کنید.

لاگوفتالموس شبانه

این وضعیت باعث می شود در هنگام خواب پلک های شما کاملاً بسته نشوند. این ممکن است نشانه ای از شرایط جدی باشد که نیاز به معاینه پزشک دارد. اینها شامل فلج بل و بیماری های خودایمنی است.

علاوه بر قرمزی چشم در صبح ، علائم لاگوفتالموس شبانه شامل درد ، سوزش ، آبریزش چشم و احساس ریزش در چشم هستند.

خونریزی زیر ملتحمه

این وضعیت در اثر پاره شدن یا نشت رگ خونی ایجاد می شود. علت آن می تواند موارد مختلفی از جمله آسیب به چشم یا سرفه شدید باشد.

اگر از ناحیه چشم آسیب دیده اید ، برای رد عوارض جدی به پزشک مراجعه کنید. خونریزی زیر ملتحمه صدمه ای نمی زند ، اما ممکن است باعث شود خارش چشم ایجاد شود. معمولاً خود به خود و بدون درمان برطرف می شود.

بلفاریت (التهاب پلک)

بلفاریت ممکن است توسط طیف گسترده ای از عوامل تحریک کننده ، باکتری ، قارچ و ویروس ایجاد شود. همچنین ممکن است توسط چندین بیماری زمینه ای ایجاد شود.

علاوه بر قرمزی و ملتهب شدن چشم در هنگام بیدار شدن ، بلفاریت می تواند باعث خارش ، حساسیت به نور و ایجاد پوسته در پلک های فوقانی شود.

از آنجا که این علائم می تواند عفونت جدی را نشان دهد ، بلافاصله به دکتر مراجعه کنید تا علت اصلی را تشخیص دهد. قطره چشمی استروئیدی یا روان کننده اغلب برای درمان بلفاریت تجویز می شود. ممکن است آنتی بیوتیک نیز تجویز شود.

التهاب ملتحمه (چشم صورتی)

التهاب ملتحمه ، التهاب چشم است که می تواند باکتریایی ، ویروسی یا آلرژیک باشد. باعث قرمزی ، خارش ، درد و ترشح در یک یا هر دو چشم می شود. همچنین می تواند باعث پوسته شدن مژه های شما شود.

اگر مشکوک به التهاب ملتحمه هستید ، به پزشک خود مراجعه کنید. التهاب ملتحمه باکتریایی با آنتی بیوتیک درمان می شود. التهاب ملتحمه ویروسی با کمپرس گرم و قطره چربی چشم درمان می شود.

گلوکوم حاد

گلوکوم حاد می تواند هنگام بیدار شدن از خواب یا در طول روز اتفاق بیفتد و به دلیل افزایش سریع و ناگهانی فشار چشم ایجاد شود.

به طور معمول با درد همراه است. این ، تهدیدی خطرناک برای بینایی شما است ، بنابراین اگر فکر می کنید این بیماری را دارید ، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

آرتریت روماتوئید

آرتریت روماتوئید (RA) یک بیماری خود ایمنی است که باعث التهاب در بافتهای بدن ، از جمله بافتهای لایه خارجی چشم می شود.

اگر قرمزی چشم با علائم RA مانند درد مفصل ، ضعف ، کاهش وزن ناخواسته یا علائم شبیه آنفولانزا همراه است ، به پزشک خود مراجعه کنید.

 .

آیا قرمزی چشم هنگام بیدار شدن از خواب مسئله جدی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *