مسواک های زغالی

 

مسواک های زغالی یکی از آخرین روندهای مراقبت از دندان هستند.

مسواک های زغالی برای سفید کردن دندان ها ، تازه سازی نفس و از بین بردن باکتری ها مفید است و مسواک های استاندارد نمی توانند این کار هارا انجام دهند. اما بسیاری از دندانپزشکان به دلایل مختلف در تأیید آنها مردد هستند.

مطالعات اخیر نشان می دهد که مسواک های زغالی ممکن است کمی موثرتر از مسواک های طبیعی باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علم مسواک های ذغالی و همچنین مزایا و معایب آنها ، مطلب را دنبال کنید.

موی مسواک های زغالی با زغال فعال درست می شوند. وقتی دندان های خود را با مسواک زغالی مسواک می زنید ، زغال را مستقیماً روی دندان های خود می مالید.

دکتر Pradeep Adatrow ، متخصص پریودنتیست و پروتزهای دندانی ، می گوید این زغال یک قدرت دانه ریز دارد که از اکسیداسیون زغال سنگ ،  زیتون ، پوسته های نارگیل و سایر مواد بدست می آید.

مزایا استفاده از مسواک ذغالی در سالهای اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

برخی از این مزایا عبارتند از:

1-دندانهای سفیدتر

مسواک های ذغالی لکه های دندان را از بین می برند و دندان شما را روشن تر نشان می دهد.

این به خاطر خواص زیاد آن است. آداترو می گوید که زغال فعال لکه های مواد اسیدیمانند قهوه چای و …. را از بین می برند.

این قدرت جذب همچنین باعث افزایش سطح pH دهان می شود یعنی خاصیت صد باکتری دارند.

در یک مطالعه در سال 2018 که روی 50 نفر صورت گرفت ، به افراد آموزش داده شد که هر کدام به مدت 1 هفته دندانهای خود را با  با مسواک زغالی، مسواک بزنند.

محققان دریافتند مسواک های زغالی تعداد باکتری های بیشتری نسبت به مسواک های معمولی بعد از 1 هفته جذب می کنند و مسواک غیر زغالی تقریباً دو برابر بیشتر از مسواک های زغالی باکتری را حفظ میکنند.

2-نفس تازه تر

اگر نفس تازه می خواهید ، به مسواکی نیاز دارید که پلاک ها را از بین ببرد.

یکی از مطالعات اخیر نشان داد که مسواک های زغالی دقیقاً همین امر را انجام می دهند. به 25 نفر دستور داده شد که هر روز دو بار مسواک بزنند و بعد از غذا هم با مسواک معمولی و هم با مسواک زغالی مسواک بزنند.

پس از 6 هفته مشخص شد که استفاده از موی زغال ، پلاک بیشتری از مسواک معمولی برداشته است. در پایان مطالعه موهای زغالی نیز در مقایسه با مسواک معمولی کمتر فرسوده شده بودند.

استفاده از مسواک زغالی مزایا و معایبی دارد. از آنجا که محبوبیت این محصولات نسبتاً جدید است ، تحقیقات زیادی در مورد تأثیرات طولانی مدت آنها انجام نشده است.

نکات منفی مسواک های زغالی علاوه بر اینکه به راحتی در دسترس نیستند ، عبارتند از:

1-ماهیت سایشی

ساییدگی باعث شده مسواک های زغالی برای انجمن دندانپزشکی آمریکا قابل قبول نباشند مهر پذیرش نگیرند.

وقتی مینای دندان از بین می رود ، دیگر برگردانده نمی شود. این می تواند منجر به حساس شدن دندان ها و تغییر رنگ آن شود. به همین دلیل ، Adatrow می گوید که نباید از زغال فعال به صورت طولانی مدت استفاده شود.

علاوه بر این ، دکتر Rhonda Kalasho ، یک دندانپزشک توصیه می کند کسانی که روکش ، باندینگ یا تاج دارند نباید از زغال فعال استفاده کنند.او می گوید:” شما صدمه جبران ناپذیری وارد خواهید کرد”.

4-کثیفی

موهای مسواک زغالی هنوز هم می توانند فرسوده شوند.

اگر چنین شود ، زغال فعال ممکن است بیرون بریزد و باعث ایجاد خرابکاری شود که برگشت آن سخت باشد.

محصولات زغالی توسط دندانپزشکان توصیه نمی شود

مورا گفت: “من توصیه نمی کنم از محصولات دندانپزشکی مبتنی بر زغال استفاده کنید زیرا اطلاعات کافی برای حمایت از آنها وجود ندارد. علاوه بر این ، هر دو دکتر رایان نایلور ، و دکتر مارک ، از Premier Dental Ohio ، می گوید اگر زغال فعال خورده شود ، می تواند داروهایی که مصرف می کنید را بی اثر کند.

سایر محصولات مسواک زغالی

در حال حاضر علاوه بر مسواک ، محصولات مرسوم و بر پایه زغال چوبی در بازار وجود دارد ، از جمله:

  • خمیر دندان زغالی این خمیر دندان ساخته شده با زغال فعال به رنگ سیاه است.
  • نوارهای سفیدکننده دندان زغالی این نوارهای سفید کننده دندان هستند که با زغال فعال درست می شوند. آنها را برای مدت زمان مشخصی روی دندان خود می گذارید.
  • پودر سفید کننده زغالی ، این محصول برای کسانی که می خواهند نوارهای سفیدکننده را کنار بگذارند ایده آل است. آن را که به صورت پودر است به دندان های خود می زنیم.

تحقیقات نشان می دهد که مسواک های زغالی ممکن است کاربردهای مفیدی داشته باشند. آنها ممکن است بهتر از اکثر مسواک های سنتی دندان ها را سفید کنند ، بوی بد دهان را کاهش دهند و باکتری ها را از بین ببرند.

به عنوان یک محصول جدید ، هنوز اشکالات طولانی مدت آن مشخص نیست. علاوه بر این ، بیشتر دندانپزشکان هنوز به دلیل نگرانی از عوارض جانبی احتمالی و عدم تحقیقات با کیفیت بالا ، زغال فعال را به بیماران خود توصیه نکرده اند.

برای اثبات کارایی مسواک های زغالی مطالعات بیشتری باید انجام شود.

.

آیا مسواک های زغالی موثر هستند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *