شاید فکر کنید اختراعات مهم عموما به مردان تعلق دارد، اما اینطور نیست! بسیاری از اشیا که هر روز با آن‌ها سروکار داریم توسط زنان اختراع یا کشف شده‌اند. در این‌جا هشت مثال برای شما گرد آورده‌ایم.

برخی وسایل که کارها را آسان تر ساخته یا در زندگی روزمره ضروری است، توسط زنان ابداع شده است. هنگامی که نوبت به فناوری می‌رسد، زنان نوآوری‌هایی عرضه کرده‌اند که معمولاً شناخته شده است. بدون این اکتشافات و اختراعات، زندگی امروز ما احتمالاً بسیار متفاوت می‌شد. بخشی از آن‌ها را معرفی خواهیم کرد.

1. پیدایش بلوتوث به لطف هیدی لامار

 

Frau mit Headset: Hedy Lamarr erfand eine Fernfunksteuerung für Torpedos, die 1942 patentiert wurde – die Technologie ist die Basis für das heutige Bluetooth. (Quelle: Getty Images/Anetlanda)

هدی لامار یک سیستم کنترل از راه دور برای اژدرها اختراع کرد که در سال 1942 ثبت اختراع شد. این فناوری پیش زمینه‌ای برای اختراع بلوتوث بود. اصطلاح “پرش فرکانس” امروزه نیز برای اتصالات بلوتوث استفاده می‌شود. این فرکانس‌ها به طور مستقل تغییر می‌کردند و تا حد زیادی از تداخل مصون بودند. لامار به عنوان یکی از یهودیان اتریشی مهاجر، اختراع خود را در خدمت متفقین قرار داد.

2. بستنی ساز دستی توسط  نانسی جانسون

Eismaschine: Nancy Johnson erfand die erste handbetriebene Eismaschine. (Quelle: Getty Images/Turau)

 اولین بستنی ساز دستی، توسط نانسی جانسون در سال 1843 اختراع شد. این وسیله شامل یک ظرف کروی بود که از خارج توسط یک لایه یخ و نمک خنک می‌شد و یک لیسک مکانیکی در طی فرآیند خنک سازی، توده بستنی را بهم می‌زد.

3. سلامت پوست دست‌ها به لطف ژوزفین کاکرن

Spülmaschine: Josephine Cochrane legte den Grundstein für das Gerät, was auch heute noch vielen Menschen den Alltag erleichtert. (Quelle: Getty Images/scyther5)

ژوزفین کاکرن یکی از اختراعات تاثیرگذار در زندگی روزمره را رقم زد، که امروزه شرایط را برای بسیاری از افراد آسان تر کرده است. ژوزفین اولین نسخه قابل استفاده از ماشین ظرف‌شویی آمریکایی را در سال 1886 تولید و به ثبت رساند. این زن ثروتمند مهمانی‌ها و جشن‌های زیادی برگزار می‌کرد و از این‌که خدمتکارانش حین شست و شو ظروف زیادی می‌شکستند آزرده می‌شد. این مسئله او را به سمت ابداع وسیله‌ای کابردی سوق داد. او شرکتی به نام “شرکت ماشین ظرف‌شویی هلالی کوکرن” تاسیس کرد که بعدا در شرکت “Kitchenaid” ادغام شد.

4. رانندگی در شرایط بد آب و هوایی به لطف مری اندرسون

Scheibenwischer: Mary Anderson sorgte mit ihrer Patentierung 1903 dafür, dass Autofahrer auch heute noch den Durchblick haben. (Quelle: Getty Images/Gabriele Maltinti)

مری اندرسون اختراع بسیار سودمند خود را در سال 1903 به ثبت رساند. دقیقا مشخص نیست چگونه این ایده به ذهنش رسید. این احتمال وجود دارد که او افرادی را که از ماشین‌های خود پیاده می‌شدند تا شیشه‌های مرطوب و برفی را پاک کنند دیده. برف پاک‌ کن اندرسون، ده سال بعد از ثبت، جزئی از تجهیزات ضروری خودروها بود.

5. لذت قهوه بدون لکه‌های آزار دهنده

Filterkaffee: Melitta Bentz erfand praktische Utensil für klassische Kaffeegenießer 1908. (Quelle: Getty Images/Bhakpong)

ممکن است در نگاه اول خیلی به چشم نیاید اما برای علاقمندان به قهوه، فیلتر قهوه یک وسیله‌ی بسیار مهم به شمار می‌آید. ملیتا بنتز که دل خوشی از ورود ذرات قهوه و سابیدن ظروف از تفاله بعد از صبحانه نداشت، کاغذی از کتاب پسرانش کند و آن را درون ظرفی كه ته آن را با میخ سوراخ كرده بود، گذاشت و قهوه را با عبور از فیلتر داخل فنجان خود ریخت. او با تشویق و بازخورد مثبت دوستانش، در سال 1908 درخواست ثبت اختراع کرد.

6. آلیس اچ پارکر و اختراع شوفاژ

Heizungsrohre: Alice H. Parker ließ 1919 die Zentralheizung patentieren. (Quelle: imago images/imagebroker)

آلیس اچ پاركر در سال 1919 سیستم حرارت مرکزی را به ثبت رساند. ایده‌ی گرمایش مرکزی آلیس اچ پارکر که جایگزینی برای سوزاندن ذغال سنگ گران قیمت بود، در دسامبر 1919 ثبت اختراع شد. متاسفانه درمورد وی فقط می‌دانیم که یکی از معدود زنان آفریقایی-آمریکایی بود که در آغاز قرن 20 مجاز به تحصیل شد.

7. فیبر مصنوعی، سخت تر از فولاد به لطف استفانی کولک

Kevlarweste: Stephanie Kwoleks Entdeckung hat schon viele Leben gerettet. (Quelle: Getty Images/kapyos)

کشف استفانی کولک در حال حاضر جان بسیاری را نجات داده است. در سال 1971 شیمیدان آمریکایی الیاف مصنوعی کولار را کشف کرد. از آنجا که کولار سخت ترین الیاف مصنوعی در جهان و پنج برابر قوی تر از فولاد است برای ساخت جلیقه‌های ضد گلوله از آن استفاده می‌شود.

8. اختراع پوشک بچه و نجات والدین

Wegwerfwindel: Marion Donovans "Boaters" fanden 1949 in New York viel Anklang. (Quelle: Getty Images/Rohappy)

معمار آمریکایی و مادر دو فرزند، نسخه اول پوشک یک‌بار مصرف را به صورت شلوارک‌هایی از جنس پلاستیک در سال 1949 تهیه کرد و از سال 1951 روی نسل بعدی پوشک کاغذی کار کرد. ابتدا اختراع او توسط دیگران مورد تمسخر قرار گرفت اما ده سال ویکتور میل بنیان‌گذار شرکت پمپرز روی اختراع او سرمایه‌گذاری کرد.

.

اختراعات زنان دنیا را متحول کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *