از آزمایش خون هپاتیت C چه انتظاری دارید

نکات کلیدی

  • غربالگری هپاتیت C با آزمایش خون شروع می شود که حضور HCV را بررسی می کند. آنتی بادی ها.
  • آزمایشات هپاتیت C به طور معمول در آزمایشگاه هایی انجام می شود که کارهای معمول خون را انجام می دهند. نمونه خون منظم گرفته خواهد شد و تجزیه و تحلیل می شود.
  • آنتی بادی های HCV نشان داده شده در نتایج آزمایش نشان دهنده وجود ویروس هپاتیت C است.

هپاتیت C یک عفونت ویروسی است که می تواند منجر به آسیب جدی کبد و سایر عوارض سلامتی شود.

ویروس هپاتیت C (HCV) که اگر این بیماری از طریق تماس با خون کسی که مبتلا به HCV است منتقل می شود.

اگر علائم هپاتیت C را تجربه کرده اید یا فکر می کنید که در معرض خطر هستید ، درمورد آزمایش خون با پزشک خود صحبت کنید.

از آنجا که علائم همیشه بلافاصله بروز نمی کنند ، غربالگری می تواند شرایط را رد کند یا به شما در انجام معالجه مورد نیاز کمک کند.

از آزمایش آنتی بادی HCV برای تعیین اینکه آیا شما به ویروس هپاتیت C مبتلا شده اید استفاده می شود. این آزمایش به دنبال آنتی بادی ها است ، یعنی پروتئین هایی هستند که توسط سیستم ایمنی بدن ساخته می شوند و وقتی بدن یک ماده خارجی مانند ویروس را کشف کرد ، وارد جریان خون می شود.

آنتی بادی های HCV نشان دهنده قرار گرفتن در معرض ویروس در مقطعی از گذشته است. این می تواند از چند روز تا چند هفته به هر جایی برسد تا نتایج به دست آید.

دو نتیجه ممکن به منبع آزمایش آنتی بادی HCV . پانل خون نشان می دهد که شما نتیجه غیر واکنشی دارید یا نتیجه واکنشی دارید.

نتیجه غیر واکنشی آنتی بادی HCV

اگر هیچ آنتی بادی HCV پیدا نشود ، نتیجه آزمایش HCV در نظر گرفته می شود. آنتی بادی غیر واکنشی. آزمایش اضافی – یا اقدامات لازم نیست.

با این حال ، اگر احساس شدید که ممکن است در معرض HCV قرار داشته باشید ، ممکن است آزمایش دیگری سفارش داده شود.

نتیجه واکنشی آنتی بادی HCV

اگر نتیجه آزمایش اول واکنش آنتی بادی HCV باشد ، آزمایش دوم توصیه می شود. فقط به این دلیل که آنتی بادی های HCV را در جریان خون دارید به این معنی نیست که شما به هپاتیت C مبتلا هستید.

NAT برای HCV RNA

آزمایش دوم برای اسید ریبونوکلئیک اسید HCV (RNA). مولکول های RNA نقش مهمی در بیان و تنظیم ژن ها دارند. نتایج این آزمایش دوم به شرح زیر است:

  • اگر HCV RNA تشخیص داده شود ، شما در حال حاضر HCV دارید.
  • اگر هیچ HCV RNA یافت نشد ، این بدان معنی است که شما تاریخ HCV و عفونت را پاک کرده یا آزمایش مثبت کاذب بوده است.

یک آزمایش پیگیری ممکن است برای تعیین اینکه آیا اولین نتیجه واکنشی آنتی بادی HCV شما نتیجه مثبت کاذب بود دستور داده شود.

پس از تشخیص

اگر به هپاتیت C مبتلا هستید ، برای برنامه ریزی درمان ، در اسرع وقت با یک ارائه دهنده خدمات درمانی برنامه ریزی کنید.

برای تعیین میزان بیماری و اینکه آیا خسارت به کبد شما وارد شده است ، آزمایش های بعدی انجام خواهد شد.

بسته به ماهیت پرونده شما ، ممکن است شما بلافاصله درمان دارویی را شروع کنید.

اگر به هپاتیت C مبتلا هستید ، مراحل خاصی وجود دارد که باید بلافاصله انجام دهید ، از جمله خون اهدا نکنید و به شرکای جنسی خود اطلاع دهید.

پزشک شما می تواند لیست کاملی از اقدامات و اقدامات احتیاطی دیگر را برای شما تهیه کند. به عنوان مثال ، پزشک شما باید تمام داروها و مکمل های مصرفی شما را بشناسد تا اطمینان حاصل کند که هیچ چیزی خطر آسیب بیشتر کبدی را در شما ایجاد نمی کند و یا با داروهایی که مصرف می کنید تعامل پیدا نمی کند.

تست آنتی بادی های HCV ، و همچنین آزمایش خون پیگیری ، در اکثر آزمایشگاههایی که انجام کارهای معمول خون انجام می دهند ، قابل انجام است. نمونه خون معمولی گرفته و تجزیه و تحلیل خواهد شد. مراحل خاصی مانند روزه گرفتن از طرف شما لازم نیست.

بسیاری از شرکتهای بیمه آزمایش هپاتیت C را تحت پوشش قرار می دهند ، اما ابتدا با بیمه گر خود مشورت کنید.

بسیاری از جوامع نیز آزمایش رایگان یا کم هزینه را ارائه می دهند. با مراجعه به مطب پزشک یا بیمارستان محلی خود برای یافتن موارد موجود در نزدیکی شما آزمایش کنید.

آزمایش هپاتیت C ساده و بدون دردناک تر از هر آزمایش خون دیگر است.

اما اگر در معرض خطر این بیماری هستید یا فکر می کنید ممکن است در معرض ویروس قرار گرفته باشید ، آزمایش کردن – و در صورت لزوم شروع به درمان – می تواند به جلوگیری از مشکلات جدی سلامتی برای سالهای آینده کمک کند. p>

CDC توصیه می کند که همه بزرگسالان در سنین 18 سال و بالاتر از نظر هپاتیت C مورد بررسی قرار گیرند ، مگر در مواردی که شیوع عفونت HCV کمتر باشد. بیش از 0.1٪ همچنین ، تمام خانمهای باردار باید در طول هر بارداری مورد معاینه قرار گیرند ، به استثنای مواردی که شیوع عفونت HCV کمتر از 0.1٪ باشد.

هپاتیت C اغلب با سوزن های اشتراکی . اما روش های دیگری نیز برای انتقال وجود دارد. به عنوان مثال ، کارمندان مراقبت های بهداشتی که به طور مرتب در معرض خون سایر افراد قرار دارند ، در معرض خطر ابتلا به ویروس هستند.

گرفتن خال کوبی از یک هنرمند خال کوبی بدون مجوز یا امکاناتی که ممکن است سوزنها به طور صحیح نباشد ، خطر انتقال را نیز افزایش می دهد.

قبل از 1992 ، هنگامی که غربالگری گسترده اهدای خون برای هپاتیت C آغاز شد ، HCV به احتمال زیاد از طریق انتقال خون و پیوند اعضای بدن قابل انتقال است. سایر عوامل ممکن است احتمال انقباض HCV را افزایش دهند. اگر هرکدام از موارد زیر برای شما اعمال شده است ، محتوای کلینیک مایو غربالگری هپاتیت C را پیشنهاد می کند:

  • عملکرد کبدی غیرطبیعی دارید. تشخیص هپاتیت C.
  • شما تشخیص HIV داده اید.
  • حبس شده اید.
  • شما تحت همودیالیز طولانی مدت قرار گرفته اید.

درمان برای همه افرادی که تست هپاتیت C مثبت دارند ، از جمله کودکان در سنین 3 توصیه می شود سال و بالاتر ، و همچنین نوجوانان.

درمانهای فعلی معمولاً حدود 8 تا 12 هفته از طریق درمان خوراکی را شامل می شوند ، که بیش از 90 درصد از افراد مبتلا به هپاتیت C را درمان می کند و باعث عوارض جانبی کمی می شود.

.

از آزمایش خون هپاتیت C چه انتظاری دارید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *