اعتیاد به رسانه های اجتماعی چیست؟
در حالی که رسانه های اجتماعی برای اولین بار به عنوان راهی برای برقراری ارتباط با دوستان و خانواده شروع شده اند ، از آنجا که به یک سرگرمی پرشور مورد استفاده همه گروه های سنی تبدیل شده است. روزانه ، اما آیا شما به آن معتاد هستید؟ هیچ چیزی به عنوان تشخیص رسمی “اعتیاد به رسانه های اجتماعی” وجود ندارد. اما استفاده بیش از حد رسانه های اجتماعی امروزه به طور فزاینده امری عادی است و ممکن است پیامدهای جدی در جسمی و روحی شما داشته باشد سلامتی.

بیاموزید که چگونه استفاده از رسانه های اجتماعی مشکل ساز را شناسایی کنید و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید.

چه از رسانه های اجتماعی برای ارتباط با دوستان و عزیزان خود استفاده کنید ، تماشای فیلم و چه به سادگی “زمان کشتن” استفاده کنید ، محبوبیت این سرگرمی طی یک دهه گذشته به میزان قابل توجهی افزایش یافته است.

این به ویژه در کودکان و نوجوانان و همچنین در بزرگسالان جوان تا میانسال وجود دارد.

بنابراین ، یک سرگرمی به ظاهر بی ضرر چگونه می تواند به یک “اعتیاد” تبدیل شود؟

مانند سایر انواع اعتیادهای رفتاری ، استفاده از رسانه های اجتماعی می تواند بر مغز شما تأثیر بگذارد به روش های مضر ممکن است از رسانه های اجتماعی اجباری و بیش از حد استفاده کنید. شما می توانید آنقدر عادت کنید که از طریق پست ها ، تصاویر و فیلم ها پیمایش کنید که این امر در سایر مناطق زندگی شما دخالت می کند.

برخی از متخصصان تخمین می زنند تا 10٪ مردم ایالات متحده به اعتیاد رسانه های اجتماعی مبتلا هستند. با این حال ، به دلیل نحوه استفاده متداول از رسانه های اجتماعی ، به طور کلی ممکن است تعداد افرادی که به رسانه های اجتماعی اعتیاد دارند بیشتر باشد.

نه هر کسی که از رسانه های اجتماعی استفاده می کند ، اعتیاد ایجاد نمی کند. از آنجا که این فعالیت برای بیشتر افراد قابل دسترسی تر است ، هر چند ممکن است افراد بیشتری در مقطعی از زندگی خود اعتیاد به رسانه های اجتماعی ایجاد کنند.

در حالی که رسانه های اجتماعی می توانند به نظر سرگرم کننده بی ذهن و آرامش بخش باشند ، در واقع تأثیر قابل توجهی در مغز شما دارد.

هر وقت به برنامه های موردعلاقه خود وارد شوید ، سیگنال های دوپامین در مغز شما افزایش دادن. این انتقال دهنده های عصبی با لذت همراه هستند.

وقتی دوپامین بیشتری را بعد از استفاده از رسانه های اجتماعی تجربه می کنید ، مغز شما این فعالیت را به عنوان پاداش دهنده ای که مجبور به تکرار آن هستید ، تشخیص می دهد. هر زمان که مطالب شخصی را ارسال کنید و بازخورد مثبت کسب کنید ، چنین واکنشی را احساس می کنید.

احساسات مثبت که هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی تجربه شده اند فقط موقتی هستند. نحوه فعالیت مغز شما در این تقویت مثبت در اعتیادهای دیگر نیز مشاهده می شود.

بنابراین ، هنگامی که دوپامین احساس خوبی از بین می رود ، شما به منبع باز می گردید (در این حالت ، رسانه های اجتماعی). برای اطلاعات بیشتر.

در برخی موارد ، اگر در اثر کار یا بیماری منزوی شوید ، رسانه های اجتماعی می توانند مورد استقبال قرار بگیرند. هرچه بیشتر درگیر شوید ، مغز شما بیشتر به شما می گوید که این فعالیتی است که می تواند به کاهش تنهایی کمک کند (که در واقع ممکن است اینگونه نباشد).

مشغول شدن در رسانه های اجتماعی یک بار در طول زمان بعید به نظر می رسد مضر باشد. با این حال ، هنگام استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی ، باید اثرات منفی در نظر بگیرید.

برخی خطرات جانبی رسانه های اجتماعی شامل:

یک متخصص بهداشت روان می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که آیا شما واقعاً اعتیاد به رسانه های اجتماعی دارید یا خیر. فقط واقعاً از استفاده زیاد آن لذت ببرید

اما بین اعتیاد به رسانه های اجتماعی و عادت که از آن لذت می برید ، تفاوتهای اساسی وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • به دلیل استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی (مثلاً پیمایش در برنامه های خود در محل کار یا به جای مطالعه) اثرات منفی بر شغل یا کار در مدرسه شما دارد.
 • افزایش استفاده در حین فعالیت های دیگر ، مانند ارتباط با دوستان و خانواده ، یا هنگام غذا خوردن
 • اعتماد به نفس رسانه های اجتماعی را به عنوان راهی برای مقابله با مشکلات افزایش داد
 • بیقراری و تحریک پذیری هر زمان که نبودید استفاده از رسانه های اجتماعی
 • عصبانیت هر زمان که استفاده از رسانه های اجتماعی کاهش یابد
 • هر زمان که از آن استفاده نمی کنید ، به رسانه های اجتماعی فکر کنید ، به حدی که اولین کاری است که هر زمان که دارید به آن متوسل شوید. فرصت

اعتیاد به رسانه های اجتماعی بیشتر از آنچه لازم است در برنامه های شما باشد ، خبر خوب این است که روش هایی وجود دارد که می توانید به کاهش استفاده کلی خود کمک کنید.

نکات زیر را برای کمک به شما در دستیابی به تعادل سالم تر با رسانه های اجتماعی در نظر بگیرید:

 • برنامه های رسانه های اجتماعی خود را از تلفن هوشمند خود حذف کنید. در حالی که هنوز هم می توانید از رایانه شخصی خود به آنها دسترسی داشته باشید ، نگه داشتن آنها از تلفن شما ممکن است به کاهش مدت زمان صرف شده در رسانه های اجتماعی به طور کلی کمک کند.
 • تلفن شخصی خود را حین کار و همچنین در زمان مدرسه خاموش کنید. وعده های غذایی و فعالیت های تفریحی. همچنین می توانید تنظیمات را در هر برنامه رسانه اجتماعی تنظیم کنید تا بتوانید اعلان های خاصی را خاموش کنید.
 • مقدار مشخصی از روز را به رسانه های اجتماعی در روز اختصاص دهید. یک تایمر را فعال کنید تا به شما در پاسخگویی کمک کند.
 • تلفن ، رایانه لوحی و رایانه خود را از اتاق خواب خود خارج کنید.
 • سرگرمی جدیدی را انتخاب کنید که به فناوری مربوط نباشد. مثالها شامل کلاسهای ورزشی ، هنری ، کلاسهای آشپزی و موارد دیگر است.
 • به این نکته توجه کنید که دوستان و خانواده خود را در صورت امکان به صورت حضوری ببینید.

همچنین گرفتن این نکته مهم است. به طور منظم استراحت از رسانه های اجتماعی به طور کلی برای یافتن برخی از دلایل واقعی زندگی.

بسته به نیاز شما ، استراحت شما می تواند 1 روز در هفته ، یک ماه کامل یا یک فصل کل طول بکشد. به خودتان اجازه دهید تا این تصمیم را کنترل کنید – نه حساب رسانه های اجتماعی شما. امروز ، اما این بدان معنی نیست که شما به طور خودکار اعتیاد به آن ایجاد می کنید.

با استراحت های مکرر و تعیین مرزهای مشخص برای خود و فرزندان خود ، می توانید پیش از آسیب رساندن به رسانه های اجتماعی جلوگیری کنید.

اگر گمان می کنید رسانه های اجتماعی دارید اعتیاد ، روش هایی وجود دارد که می توانید با آن درمان کنید تا بهزیستی کلی شما افزایش یابد. دریغ نکنید که برای کمک به این نوع اعتیاد به یک متخصص بهداشت روان مراجعه کنید.

.

اعتیاد به رسانه های اجتماعی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *