برای همه افراد بارداری کمی متفاوت به نظر می‌رسد. تعدادی از فاکتورها می‌توانند در توانایی باردار شدن و هم چنین سهولت آن برای شما تأثیر بگذارند.

به طور کلی، احتمال بارداری شما عبارتند از:

  • 75 درصد پس از 6 ماه تلاش
  • 90 درصد پس از 1 سال تلاش
  • 95 درصد در 2 سال تلاش

اگرچه این اعداد واقعیت را کامل را بیان نمی‌کنند. بسیاری از عوامل از جمله سن، سلامتی و هر شرایطی که شما یا همسرتان داشته باشید، در شانس بارداری شما تأثیر می‌گذارد.

حقیقت این است، حتی اگر به نظر برسد که برای موفقیت باید همه چیز درست باشد، همیشه کمی شانس هم در این امر دخیل است!

ما می‌دانیم که رابطه ممکن است منجر به بارداری شود، اما افراد اغلب وقت کمتری را به فکر کردن به این مسئله می‌گذرانند که باید موارد دیگری هم  از بارداری تا تولد باید در نظر گرفت:

  1. مقاربت یا لقاح باید با تخمک گذاری انجام شود.
  2. تخمک باید توسط اسپرم لقاح داده ‌شود و هر دو باید از نظر ژنتیکی خوب باشند.
  3. تخم بارور شده یا جنین باید به درستی کاشته شود به گونه‌ای که کودک بتواند در اندازه و وزن مناسب رشد کند.
  4. با رشد و نمو جنین در داخل رحم مادر برای 38 تا 41 هفته، همه چیز باید به خوبی ادامه یابد.
  5. باید زایمان سالم انجام شود.

آیا این امر داشتن یک نوزاد سالم را تقریباً غیرممکن نشان می دهد؟

چه عواملی شناخته شده‌ای هستند که احتمال بارداری سالم را تحت تأثیر قرار می‌دهد؟

عامل سن

هنگامی که یک زن تخمک گذاری را شروع کرد (به طور معمول در طول سال‌های نوجوانی) و چرخه قاعدگی شروع به الگویی قابل پیش بینی می‌کند، که احتمال باردار شدن در آن بسیار زیاد است.

زنان در اوایل 20 تا اوایل 30 سالگی خود از هر چهار نفر احتمال بارداری هر ماهه در آن‌ها وجود دارد. با این حال، با افزایش سن از 30 سالگی زنان احتمال باردار شدن هم کاهش می‌یابد.

در واقع، احتمال بارداری زنان در 40 سالگی آن‌ها 1 در 10 است. تا 45 سالگی زن، احتمال باردار شدن او بدون مداخله پزشکی بسیار بعید است.

در مورد نیمه دیگر معادله بارداری چطور؟ خوب، قدرت باروری مرد نیز با افزایش سن کاهش می‌یابد، اما این کاهش به اندازه زنان نیست.

سلامت اسپرم

مردان می‌توانند در طول زندگی خود اسپرم تولید کنند ، اما در نهایت با افزایش سن کیفیت آن شروع به خراب شدن می‌کند.

به طور کلی، کیفیت اسپرم برای اکثر مردان تا 60 سالگی مناسب است، و حتی در آن زمان هم، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد مردان 60 تا 70 ساله هم می‌توانند، پدر شوند.

اسپرم به همان اندازه تخمک‌ها خراب نمی‌شود، بنابراین بسیاری از مردان ممکن است تغییر زیادی را تجربه نکند.

برخی از بزرگترین نگرانیهای مردان پیر، افزایش احتمال نقص ژنتیکی در اسپرم است. مردان مسن نیز ممکن است با مشکلات جنسی یا انزال روبرو شوند، اگرچه این مسئله در مردان جوان نیز ممکن است اتفاق بیفتد.

مهم نیست که در چه سنی باشد، اگر مردی در میل جنسی یا انزال خود مشکلی دارد، باید برای مشاوره و توصیه‌های پزشکی با پزشک خود مشورت کند.

سلامت کلی

اگر می خواهید باردار شوید ، داشتن دوره منظم و حفظ سلامتی می‌تواند روند کار را بسیار آسان کند. اگر قاعدگی منظم ماهانه ندارید، باید OB-GYN خود را مشاهده کنید.

تغذیه ذهنی، ورزش و حفظ سبک زندگی سالم می‌تواند به بدن کمک کند.

علاوه بر این، ورزش منظم و تغذیه سالم برای آمادگی برای بارداری و در طول بارداری می‌تواند منجر به نتایج بهتر زایمان شود.

شرایطی که روی باروری تأثیر می گذارد

برخی از شرایط سلامتی می‌توانند نقش زیادی در باروری داشته باشند.

به عنوان مثال، 70 تا 80 درصد زنان با سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) دارای مشکلات باروری هستند. آنها همچنین دو برابر بیشتر ممکن است زودتر از موعد زایمان کنند و احتمال سقط جنین، فشار خون بالا و دیابت بارداری هم برای آن‌ها وجود دارد.

استفاده از کنترل بارداری

البته ، تنها راه برای اطمینان از باردار نشدن جلوگیری در رابطه است.

اما اگر می‌خواهید باردار نشوید، انواع روش‌های کنترل بارداری را می‌توانید با اثربخشی و ماندگاری متفاوت انجام دهید. رعایت دستورالعمل‌ها برای هر نوع کنترل جلوگیری از بارداری هم مهم است.

روشهای دیگر، مانند وازکتومی هم وجود دارد که ممکن است در طولانی مدت بر توانایی شما برای باردار شدن تأثیر داشته باشد که هرگز قابل برگشت نیست. اگر این مورد برای شما مناسب است، با پزشک خود مشورت کنید تا گزینه‌های خود را بررسی کنید.

.

باردار شدن چقدر سخت است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *