تلویزیون های لوله ضخیم ، ضبط های سیاه و سفید تار ، یادگارهایی از دوران گذشته تلویزیون. امروز در حال تلویزیون پانل های چندرسانه ای با وضوح بسیار بالا. و نحوه تماشای تلویزیون نیز به طور اساسی تغییر کرده است.

مردم عادت داشتند عروسی های سلطنتی ، مسابقات بین المللی فوتبال یا برنامه های شامگاه شنبه را با هم تماشا کنند. در یک تاریخ مشخص ، در یک زمان خاص. امروز همه می توانند هر زمان و هر مکان را تماشا کنند. اما چگونه این تحول به وجود آمده است؟

شروع یک رسانه انبوه

تا زمانی که تلویزیون در دهه 50 به یک رسانه جمعی تبدیل شود ، این یک پدیده حاشیه ای رسانه ای خواهد بود . هنگامی که ARD در سال 1950 تأسیس شد ، برای اولین بار یک برنامه تلویزیونی مشترک برای جمهوری فدرال آلمان وجود داشت. با پیشرفت اقتصادی ، صنعت تلویزیون در حال افزایش است. تلویزیون در حال تبدیل شدن به مقرون به صرفه است ، تلویزیون در حال تبدیل شدن به یک رسانه جمعی البته به رنگ سیاه و سفید است.

Auf beiden Seiten der innerdeutschen Grenze ist das Fernsehprogramm vor allem eines: ziemlich grau. (Quelle: dpa)

در هر دو طرف مرز داخلی آلمان محدودیت برنامه تلویزیونی بیش از همه یک چیز است: نه خاکستری.

تلویزیون خصوصی رنگارنگ: بسیاری از کانال ها ، قالب های خلاقانه

هنگامی که تلویزیون رنگی در نمایشگاه بین المللی رادیو 1967 (IFA) ارائه شد ، این تغییر کرد. در رویدادهای بزرگ ، اکنون تعداد بیشتری از افراد به تلویزیون جلب می شوند: در سال 1969 ، اولین کسی که روی ماه قدم می گذارد – و تقریبا 600 میلیون بیننده تلویزیون می توانند آن را به صورت زنده تماشا کنند. اسطوره موسیقی سال 1973 الویس پریسلی تاریخ تلویزیون را رقم زد. 1.5 میلیارد نفر کنسرت او “الوهه از هاوایی” را می بینند.

در سال 1975 ، اختراع ریموت کنترل تلویزیون را بسیار راحت تر کرد. 1984 شروع به معرفی تلویزیون ماهواره ای – و تلویزیون خصوصی. اولین پخش کننده های خصوصی به اصطلاح “Programmgesellschaft für Kabel- und Satelliterundfunk” (PKS) هستند که در سال 1985 تبدیل به Sat1 شد و RTL به علاوه ، بعدا RTL. با مجله های کمدی ، تابلوفرش ، telenovelas و نمایش های بازیگران ، برنامه های خدمات عمومی را که در قالب های خبری حاکم شده است ، تقویت می کنند.

Farbfernsehen: Die Neuerung 1967 bringt noch mehr Leute vor den Bildschirm. (Quelle: dpa)

تلویزیون رنگی: نوآوری در سال 1967 افراد بیشتری را به روی پرده می آورد.

توسعه فنی: نوآوری های ثابت

همچنین جرم از لحاظ فنی بسیار سریع در حال توسعه است. ماهواره و تلویزیون کابلی در دهه 1980 معرفی می شوند و teletext در سال 1980 راه اندازی می شود. و در پایان هزاره ، دیجیتالی شدن چشم انداز تلویزیون را در دست می گیرد. از یک طرف ، معرفی صفحه های مسطح به آرامی باعث تغییر در کیفیت تصویر می شود. از طرف دیگر ، تلویزیون هوایی دیجیتال زمینی (DVB-T) جایگزین انتقال آنالوگ در سال 2003 شد.

کیفیت تصویر به طور مداوم در حال بهبود است: پس از SD ، HD و Full HD ، امروزه نسل UHD و 4K در دسترس است. با وجود تعداد پیکسل های 3840 تا 2160 ، استاندارد جدید تقریباً دو برابر وضوح بالاتر از مدل قبلی خود “Full HD” است.

شبکه ای و فردی: تلویزیون امروز

در این میان ، تلویزیون دیگر فقط یک تلویزیون نیست بلکه بخشی از یک سیستم چندرسانه ای دیجیتال است. در هر اتاق نشیمن یک تلویزیون هوشمند وجود دارد. رایانه های مدرن همه در یک قادر هستند علاوه بر برنامه های تلویزیونی معمولی ، فیلم هایی را از کتابخانه های رسانه ای یا پرتال های درخواستی فیلم پخش کنند. و اگرچه تله تلکس خوب قدیمی هنوز منسوخ نشده است ، همه اطلاعات را می توان از طریق برنامه ها یا مدیران برنامه های دیجیتال از طریق تلویزیون هوشمند مشاهده کرد. سرویس هایی مانند “EntertainTV” از Telekom اکنون یک تجربه تلویزیونی را ارائه می دهند که با عادات مشاهده بینندگان سازگار است. با عملکردهایی مانند “Restart” ، “Timeshift” یا “MobertainTV mobil” ، کاربران می توانند به صورت جداگانه تصمیم بگیرند که چه زمان و کجا می خواهند ببینند کدام محتوا را مشاهده می کنند. مدت زمانی که بینندگان برای نمایش مورد علاقه خود مجبور بودند به موقع در ساعت 8.15 بعد از ظهر به خانه بروند.

Durch Virtual-Reality-Brillen soll das TV-Erlebnis zukünftig noch realer werden. (Quelle: dpa)

چشم انداز: تلویزیون آینده

اینترنت و تلویزیون در آینده حتی بیشتر ادغام می شوند. برنامه تلویزیون بیشتر و بیشتر می شود و کانال های تلویزیونی سنتی با سیستم عامل های ویدئویی به صورت تقاضا و جریان جایگزین می شوند.

فناوری همچنین پیشرفت بیشتری خواهد کرد. با استفاده از عینک واقعیت مجازی ، کاربران می توانند امروز خود را در دنیای مجازی غوطه وری کنند. با غوطه وری کامل ، جهان بیننده با دنیای داستانی روی پرده ادغام می شود. صفحه های تلویزیون آینده ممکن است شفاف یا کاملاً نامرئی باشند. و نسل جدید تلویزیون ها حتی باید واضح تر باشد. رونمایی از 8K برای سال 2019 برنامه ریزی شده است. در مقایسه با 4K ، این دو برابر تعداد پیکسل هایی است که هر تصویر تلویزیونی را تشکیل می دهد.

.

بررسی تاریخچه تلویزیون تا به امروز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *