بیوپسی پولیپ

 

پولیپ رشد غیرطبیعی بافتی است که در بدن ایجاد می شود.

پولیپ می تواند در هر عضوی از بدن که رگ های خونی وجود دارد ظاهر شود.

ممکن است یک پولیپ یا چند پولیپ وجود داشته باشد.

اگر پزشک شما در بدن شما پولیپ پیدا کند ، احتمالاً نمونه برداری را انجام می دهد. در طی بیوپسی پولیپ ، نمونه ای از بافت برداشته می شود و زیر میکروسکوپ تجزیه و تحلیل می شود.

پولیپ ها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند ، بنابراین اغلب تا زمانی که پزشک در طی یک آزمایش پزشکی غیر مرتبط یا یک معاینه بدنی معمولی ، آنها را کشف نکند ، قابل شناسایی نیستند.

پولیپ ها می توانند در افراد در هر سنی ایجاد شوند. با این حال ، پولیپ های روده بزرگ معمولاً در بزرگسالان بالای 50 سال به خصوص در افرادی که سیگار می کشند و دارای اضافه وزن هستند ، بیشتر دیده می شود. افرادی که دارای اختلال استفاده از الکل هستند و رژیم غذایی سرشار از چربی دارند نیز در معرض خطر پولیپ روده بزرگ هستند.

بیشتر پولیپ ها خوش خیم ، یا غیر سرطانی هستند. با این حال ، از آنجا که پولیپ ها در اثر رشد غیر طبیعی سلول ایجاد می شوند ، در نهایت می توانند باعث سرطان شوند.

ممکن است پزشک شما برای تشخیص سرطانی یا خوش خیم بودن رشد پوبلیک ها ، بیوپسی پولیپ را انجام دهد.

نوع این روش برای به دست آوردن نمونه به محل پولیپ و همچنین اندازه و تعداد آنها بستگی دارد.

اگر پولیپ در منطقه ای باشد که دسترسی به آن آسان باشد ، یک تکه کوچک از بافت برداشته و نمونه برداری می شود.

به طور کلی ، هنگامی که پولیپ در بینی یا ناحیه باز به راحتی در دسترس بدن قرار دارد ، هیچ آماده سازی خاصی لازم نیست. با این حال ، اگر پولیپ در اندامی در داخل بدن شما قرار دارد ، مانند روده بزرگ یا رحم ، باید برای نمونه برداری آماده شوید.

پزشک قبل از آزمایش به شما دستورالعمل های خاصی را می دهد که ممکن است شامل روزه داری یا پیروی از یک رژیم غذایی مخصوص مایع به مدت 1 تا 3 روز قبل از عمل باشند. مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید.

همچنین ضروری است که در مورد داروهای تجویز شده ، داروهای بدون نسخه و مکمل هایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. همچنین باید هرگونه حساسیت را به آنها اطلاع دهید.

خطرات نمونه برداری از پولیپ نادر است. با این حال ، چند خطرات مرتبط با این روش ها وجود دارد. این موارد عبارتند از:

 • عفونت
 • خونریزی بیش از حد
 • آسیب به عصب واقع در نزدیکی پولیپ
 • سوراخ شدن عضوی که پولیپ در آن قرار دارد
 • واکنش نامطلوب به نوع بیهوشی استفاده شده

نمونه برداری از پولیپ معمولاً در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می شود. پزشک یا ارائه دهنده خدمات درمانی دیگر این روش را انجام می دهد.

انها شمارا بیهوش می کنند تا در هنگام بیوپسی دردی احساس نکنید.

یک بیهوشی عمومی شما را در طول بیوپسی به خواب می برد و ناحیه ای که باید عمل شود را بی حس می کند. نحوه انجام عمل به محل پولیپ بستگی دارد.

پس از انجام هرگونه روش بیوپسی ، نمونه بافت با میکروسکوپ بررسی می شود تا هرگونه ناهنجاری در سلول های شما مشخص شود.

کولونوسکوپی

وقتی پولیپ در روده بزرگ قرار دارد ، کولونوسکوپی انجام می شود. این شامل مراحل زیر است:

 1. در طی کولونوسکوپی ، روی پهلو و روی یک تخت معاینه خوابیده اید. ممکن است پزشک از شما بخواهد زانوها را نزدیک سینه نگه دارید تا زاویه بهتری برای رسیدن به روده بزرگ داشته باشد.
 2. ابزاری به نام کولونوسکوپ را به آرامی وارد مقعد می کنند و به روده بزرگ می رسانند. کولونوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر بلند و دارای یک دوربین فیلمبرداری کوچک است که در انتها متصل شده است. با این کار پزشک می تواند داخل کل روده بزرگ را ببیند.
 3. هنگامی که کولونوسکوپ قرار گرفت ، پزشک با استفاده از گاز دی اکسید کربن روده بزرگ شما را باد می کند تا اندام را بهتر مشاهده کند. سپس آنها نمونه ای از بافت پولیپ را برمی دارند.کولونوسکوپی معمولاً 30 تا 60 دقیقه طول می کشد.

کولپوسکوپی معمولاً 10 تا 20 دقیقه طول می کشد.

Esophagogastroduodenoscopy (EGD)

esophagogastroduodenoscopy (EGD) هنگامی انجام می شود که پولیپ در دستگاه GI قرار داشته باشد.

دستگاه GI از مری ، معده و اثنی عشر تشکیل شده است. مری یک لوله عضلانی است که گلو را به معده و اثنی عشر متصل می کند. که شامل دوازدهه قسمت فوقانی روده کوچک است.

 1. در طی EGD از شما خواسته می شود که روی پهلو روی تخت معاینه دراز بکشید.
 2. وقتی که ارامبخش اثر کرد ، پزشک شما به آرامی ابزاری به نام آندوسکوپ را به مری شما وارد می کند .آندوسکوپ یک لوله انعطاف پذیر طولانی و دارای دوربین است که به پزشک اجازه می دهد اعضای بدن شما را به راحتی بررسی کند.
 3. هنگامی که پزشک پولیپ را پیدا کرد ، با استفاده از پنس متصل به آندوسکوپ نمونه کوچکی از بافت را برمی دارد.

EGD معمولاً 30 تا 60 دقیقه زمان می برد.

لارنگوسکوپی مستقیم

لارنگوسکوپی مستقیم برای بینی ، گلو یا حنجره استفاده می شود.

حنجره جعبه صدای شماست که شامل تارهای صوتی می شود و در بالای لوله تنفسی یا نای شما قرار دارد.

به طور معمول ، پس از اثر ارامبخش یا بیهوشی ، این روش شروع می شود:

 1. در حین لارنگوسکوپی ، به پشت روی تخت معاینه دراز می کشید.
 2. پزشک شما لوله خاصی به نام لارنگوسکوپ را در دهان و پایین گلو وارد می کند. این اجازه می دهد تا دکتر شما از نزدیک حنجره و گلو را مشاهده کند.
 3. سپس آنها از لارنگوسکوپ برای جمع آوری نمونه بافت از پولیپ استفاده می کنند.

لارنگوسکوپی مستقیم به طور معمول 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

احساس برخی از ناراحتی ها پس از نمونه برداری طبیعی است ، اما باید طی 1 تا 2 روز بهبود یابید.

اگر در ناحیه برداشتن نمونه بافت خونریزی یا درد دارید ، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. این علائم ممکن است نشان دهنده مشکلی باشد.

بعد از نمونه برداری ، پزشک معمولاً برای تعیین وقت ملاقات بعدی با شما تماس می گیرد تا بتواند نتایج را با شما در میان بگذارد. در بعضی موارد ، آنها نتایج را از طریق تلفن به شما ارائه می دهند.

نتایج طبیعی به این معنی است که هیچ سلول غیرطبیعی پیدا نشده و پولیپ خوش خیم است. نتایج غیرعادی به معنی سرطانی بودن پولیپ است. در این صورت ، پزشک بهترین روش درمانی را تعیین می کند و مراحل بعدی را توضیح می دهد.

.

بیوپسی پولیپ چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *