ترس و هراس بخشی از زندگی روزمره ماست. در حقیقت ، تخمین زده می شود که 12.5 درصد از آمریکایی ها هراس خاصی مانند ترس از رانندگی را تجربه خواهند کرد.

گرچه به نظر منطقی است که ترس از رانندگی به یک تصادف رانندگی مرتبط شود ، موارد دیگری نیز وجود دارد به دلایلی که ممکن است هنگام سوار شدن به ماشین احساس ترس و اضطراب کنید.

ترس از رانندگی با اتومبیل که به آن آماکسوفوبیا ، اوخوفوبیا ، موتور فوبیا یا هماکسوفوبیا نیز گفته می شود ، نوعی فوبیا است که منجر به ترس مداوم و شدید از رانندگی یا سوار شدن بر وسیله نقلیه می شود.

بعضی از افراد هنگام سفر با اتومبیل دچار پریشانی یا ترس می شوند ، در حالی که دیگران از رانندگی در شرایط خاص مانند رانندگی روی پل ، تونل ، سرعت بالا در شب و تغییر مسیر احساس ترس می کنند. برایان ویند، دکترای روانشناسی ، روانشناس بالینی می گوید بیشتر اوقات ، مردم از رانندگی می ترسند زیرا نمی خواهند اتفاق بدی رخ دهد.

علاوه بر این، ترس شدید اغلب قابل توجه تر ومخرب تر کننده تر از ترس یا نگرانی ناشی از استرس عمومی یا اضطراب است. در صورت عدم درمان ، این ترس می تواند کارهای روزمره را مختل کرده و به سلامت روان فرد ضربه وارد کند.

“بعضی اوقات ، افراد هنگام رانندگی دچار حمله وحشت می شوند و ترس از تکرار ان باعث می شود که برخی از افراد رانندگی را کاملاً متوقف کنند. ”

به گفته ویند ، برخی از دلایل دیگر عبارتند از:

 • تجارب گذشته تصادفات رانندگی
 • گم شدن
 • مسافرت با ترافیک ستگین
 • تماشای یک حادثه رانندگی بد در تلویزیون
 • شخصی که میشناسید تصادف کرده است
 • عدم اعتماد به مهارت رانندگی شما

به گفته ی گرین شایع ترین علامت ترس از رانندگی اجتناب از رانندگی است.

علاوه بر این ، ممکن است علائم زیر را که اغلب شبیه علائم اضطراب عمومی هستند ، احساس یا تجربه کنید:

 • وحشت و ترس ، که اغلب بیش از حد ، مداوم و غیر منطقی است
 • تمایل شدید برای دور شدن از ماشین
 • کف دست های عرق کرده
 • گمراهی
 • گیجی
 • تنگی نفس
 • سرگیجه
 • ضربان قلب تند
 • تنفس سریع

 

مانند سایر فوبیا ها ، ترس از رانندگی اغلب نیاز به درمان از طریق روانشناس ، روانپزشک یا درمانگر آموزش دیده در این زمینه است که به شما کمک می کند تا یک برنامه درمانی را که ممکن است شامل روان درمانی ، دارو یا گروه های پشتیبانی باشد را اجرا کند.

ممکن است بخواهید با یک روان شناس که در زمینه درمان هراس و اضطراب تجربه دارد مشورت کنید. اگر نگرانی شما این است که هنگام رانندگی دچار حمله وحشت شوید ، گرین می گوید درمانگری را پیدا کنید که تجربه درمان اختلال وحشت را داشته باشد.

یک درمانگر گزینه های درمانی مختلفی را برای ترس از رانندگی توصیه می کند ، که ممکن است شامل روان درمانی باشد ، دارو ، گروه های پشتیبانی یا ترکیبی از هر سه. روان درمانی اغلب اولین خط دفاعی برای اضطراب شدید رانندگی یا ترس است.با چندین روش می توانید فوبیا را درمان کنید ، اما برخی بیشتر از موارد دیگر توصیه می شود.

به گفته ویند ، درمان با نوردهی یکی از موثر ترین روشها برای درمان ترس از رانندگی است. این روش افراد را ترغیب می کند تا راحت تر رانندگی کنند و از عدم کنترل اتومبیل اطمینان بیشتری پیدا کنند.

هدف از این درمان کمک به شما در مقابله با ترس مربوط به رانندگی است ، چه به عنوان راننده و چه به عنوان مسافر.

یک مطالعه در سال 2018 نشان داد که قرار گرفتن در معرض واقعیت مجازی رانندگی می تواند اضطراب را کاهش دهد. محققان پس از ارزیابی از هشت فرد (که همه آنها فوبیای رانندگی داشتند) به این نتیجه رسیدند که درمان به وسیله مواجهه با واقعیت مجازی می تواند نقش مفیدی در مدیریت ترس های رانندگی داشته باشد.

روشهای دیگر ، مانند درمان فردی و روان درمانی ، همچنین می توانند مکمل درمان باشند تا به شما کمک کنند یاد بگیرید که ترس خود را کنترل کنید.

ممکن است درمانگر شما درمان شناختی-رفتاری را انتخاب کندکه به شما کمک می کند تفکر تحریف شده و نقش آن را در ایجاد ترس و سایر مسائل شناسایی کنید.

در طی جلسات CBT با یک درمانگر ، روش های جدیدی برای کنار آمدن با ترس از رانندگی به کار می برندکه هدف کلی از بین بردن وحشت ، اضطراب و تفکر منفی است تا در رانندگی با اتومبیل احساس امنیت کنید.

درمان رفتاری می تواند به شما در مدیریت ترس کمک کند. “درمان اغلب شامل تمریناتی به نام” مواجهه “است كه به راحتی با شرایط مرتبط با ترس روبه رو می شوند.”

نه تنها ترس از رانندگی فعالیت های روزمره شما را محدود می کند ، بلکه زندگی با هراس خاص نیز می تواند خطر ابتلا به برخی از شرایط سلامتی مانند بیماری های قلبی ، تنفسی ، قلبی و عروقی ، را افزایش دهد.

برای کاهش این خطرات ، محققان روش های درمانی زیادی را برای کنترل هراس شما پیشنهاد می کنند.

ترس از رانندگی ، مانند سایر ترس های خاص ، می تواند در برنامه روزمره شما تداخل ایجاد کند و کیفیت زندگی شما را تحت تأثیر قرار دهد.

اگر هنگام رانندگی یا هنگام مسافرت در اتومبیل متوجه اضطراب ، ترس یا وحشت شدید ، با پزشک خود یا یک روان درمانگر که تجربه تشخیص و درمان هراس را دارد قرار ملاقات بگذارید.

.

ترس از رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *