سرطان ريه  دومین نوع شایع سرطان است که علت شماره  یک  مرگ و میر در زنان و مردان است که  شامل  یک چهارم همه مرگ و میرهای سرطان در دنیا است. بعد از آن سرطان های روده بزرگ ، پستان و پروستات است. محققان همیشه به دنبال راه هایی برای مقابله با این سرطان شایع و کشنده هستند. تحقیقات آنها منجر به روشهای جدید پیشگیری و تشخیص سرطان ریه و همچنین روشهای درمانی شده است.

در اینجا نکات برجسته تحقیقاتی از چند سال گذشته ارائه شده است.

ما مدتی است که می دانیم برخی عوامل خطر ابتلا به سرطان ریه را افزایش می دهد. برخی از آنها مانند ژنهای هستند که شما امکان کنترل روی آنها ندارند. اما بعضی موارد قابل پیشگیری هستند ، از جمله:

  • استعمال دخانیات
  • قرار گرفتن در معرض رادون و دیزل اگزوز
  • عفونت HIV

تحقیق نشان می دهد که دوزهای زیادی از رتینول ، بتا کاروتن ویتامین های گروه B و ویتامین E ممکن است خطر ابتلا به سرطان ریه را در افراد سیگاری فعلی و سابق افزایش دهد.

فهمیدن زودرس سرطان ریه بسیار مهم است. بیشتر از 80 درصد افراد در اواخر مرحله تشخیص داده می شوند ، هنگامی که سرطان آنها سخت تر  شده است. بسیاری از مطالعات بر روی راه های تشخیص زودرس سرطان ریه تمرکز می کنند.

سی تی اسکن

یکی از راه های تشخیص زودرس سرطان ریه ، غربالگری توموگرافی کامپیوتری (CT) است. کارگروه خدمات پیشگیرانه ایالات متحده (USPSTF) اسکن CT با دوز کم را برای همه افراد سن توصیه می کند  که سابقه مصرف سیگار را دارد. در این گروه ، غربالگری می تواند خطر ابتلا به سرطان ریه را کاهش دهد.

اکنون محققان در تلاشند تا بدانند چگونه می توان غربالگری سی تی اسکن را برای دقیق تر  کردن تشخیص سرطان و تعیین اینکه کدام گروه های دیگر از غربالگری سود می برند ، تشخیص دهند.

نشانگرهای زیستی

درمان سرطان ریه در سالهای اخیر بسیار دقیق تر و شخصی تر شده است. محققان دریافته اند که تغییرات DNA مختص سرطان هر شخص است. نشانگرهای زیستی علائم پزشکی هستند که می توانند در بدن اندازه گیری شوند تا نتیجه بیماری را پیش بینی کنند. محققان بیش از 200 نشانگر نشانگر سرطان ریه را کشف کرده اند. نشانگرهای زیستی به اشکال مختلفی از جمله جهش های ژنتیکی و نشانگرهای خون وجود دارد.

برخی از شایع ترین جهش های ژنتیکی در سرطان ریه عبارتند از:

  • ALK (لنفوم کیناز آناپلاستیک)
  • EGFR (گیرنده فاکتور رشد اپیدرمی)
  • BRAF
  • ROS-1
  • METex14

پزشکان اکنون می توانید با استفاده از نمونه ای از خون یا بافت ریه ، به دنبال این نشانه های سرطان ریه باشید. این می تواند به دانشمندان در تشخیص سرطان ریه زودتر کمک کند و درمانهای هدفمندی را توصیه می کنند که در برابر جهش های ژنتیکی خاص شما بهتر عمل می کنند. برونکوسکوپی فلورسانس و ناوبری الکترومغناطیسی

برونکوسکوپی آزمایشی است که از یک محدوده روشن برای حذف نمونه ای از بافت ریه برای آزمایش استفاده می کند.

برونکوسکوپی فلورسانس یک نور فلورسنت را اضافه می کند تا به پزشک کمک کند تا بتواند راحت تر بافت غیر طبیعی را ببیند. نور باعث می شود سلول های سرطانی رنگی متفاوت از بافت سالم نشان دهند.

برونکوسکوپی ناوبری الکترومغناطیسی یک نقشه مجازی ایجاد می کند که پیدا کردن سرطان با برونکوسکوپ را آسان تر می کند. سی تی اسکن یک تصویر سه بعدی از ریه را ایجاد می کند تا به پزشک کمک کند محل مشکوک را پیدا کند.

توموگرافی کامپیوتری چهار بعدی (4DCT)

این نسخه جدید خلاقانه اسکن از زاویه های بسیاری از ریه ها عکس می گیرد تا تصویری چهار بعدی ایجاد شود. این امر می تواند به پزشكان كمك كند كه دقیق تر تومور ریه ها را نشان دهند و اگر به قسمت های دیگر قفسه سینه گسترش یابد.

یادگیری ماشینی سریعتر از پزشکان محققان قبلاً یک برنامه رایانه ای را برای خواندن و تجزیه و تحلیل نمونه های بافت ریه آموزش داده اند. در این برنامه دو نوع متداول سرطان ریه (آدنوکارسینوما و سرطان سلولهای سنگفرشی) با 97 درصد دقت.

 عکس سرطان ریه

تحقیقات منجر به بسیاری از درمان های جدید سرطان ریه شامل جراحی ، شیمی درمانی ، پرتودرمانی ، درمانهای هدفمند و ایمونوتراپی شده است.

جراحی

جراحی می تواند برخی از سرطانهای اولیه را که معالجه نمی کنند ، درمان کند. در خارج از ریه ها گسترش می یابد. اکنون جراحان از طریق برشهای کوچکتر روشهای سرطان ریه را انجام می دهند. این ممکن است عوارض کمتری نسبت به جراحی باز داشته باشد.

یکی از راه های دقیق تر انجام جراحی با حداقل تهاجمی دقیق تر استفاده از بازوهای روباتیک است. این که آیا عمل جراحی رباتیک نتایج بهتری نسبت به جراحی باز دارد ، هنوز مورد بررسی است.

عمل جراحی قفسه سینه با کمک ویدیو (VATS) روش جدید دیگری است که به جراحان اجازه می دهد تا از برش های کوچکتر عمل کنند. مالیات بر ارزش افزوده ممکن است در مقایسه با جراحی باز منجر به درد کمتری بماند و مدت کوتاهتر در بیمارستان بماند. هنوز مشخص نیست که آیا این بیماری می تواند تومورهای بزرگتر را درمان کند.

شیمی درمانی

رژیم معمولی شیمی درمانی سرطان ریه چهار تا شش چرخه از دو یا چند داروی ترکیبی است.

امروز ، برخی از افراد بعد از اتمام تمام چرخه های خود ، شیمی درمانی یا داروی هدفمند مصرف می کنند تا بتوانند سرطان خود را کنترل کنند. به این روش درمانی گفته می شود.

تشعشع اغلب برای کوچک کردن تومورها قبل از عمل یا بعد از عمل ، از شر سلولهای سرطانی باقی مانده استفاده می شود. از آنجا که برخی از انواع سرطان ریه اغلب به مغز سرایت می کنند ، از این ماده برای جلوگیری از شیوع سرطان ریه در آنجا نیز استفاده می شود. مشکل این است که پرتودرمانی می تواند به اندامهای اطراف آسیب برساند. تابش بیش از حد نیز می تواند به ساختارهای ظریف مغز آسیب برساند.

رادیوتراپی ablative استریوتاکتیک (SABR) جایگزینی برای افراد مبتلا به سرطان ریه سلول غیر کوچک در مراحل اولیه (NSCLC) است که نمی توانند جراحی کنند. SABR پرتوهای پرتوی با دوز بالا را دقیق تر تحویل می دهد. این آسیب به بافت اطراف و مغز را محدود می کند. مطالعات در حال بررسی این مسئله است که آیا SABR ممکن است به اندازه عمل جراحی برای مبتلایان به سرطان ریه در مراحل اولیه مؤثر باشد.

درمان هدفمند

درمان هدفمند شخصی تر است. روش درمان سرطان ریه نسبت به پرتودرمانی یا شیمی درمانی برخی از سرطانهای ریه در ژنهای خاصی تغییراتی دارند که به رشد آنها کمک می کند. درمان هدفمند فعالیت این ژن ها را برای کاهش سرعت یا متوقف کردن سرطان مسدود می کند. چند داروی قبلاً برای معالجه افرادی که سرطان آنها دارای جهش ژنتیکی خاصی است ، قبلاً تأیید شده است. اینها شامل جهش ALK ، EGFR ، KRAS ، RET ، NTRK و BRAF است.

در سال 2020 ، FDA capmatinib (Tabrecta) را برای جهش METex14 تأیید كرد. درمان های جدید که جهش ها از جمله RET ، HER2 و MEK را هدف قرار می دهند در دست بررسی است.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی پاسخ ایمنی بدن را تقویت می کند تا به شما در یافتن و از بین بردن سلول های سرطانی کمک کند. مهار کننده های ایست بازرسی ایمنی سرطان ریه از سال 2015 وجود داشته است.

پاسگاه ها از حمله سیستم ایمنی بدن به بافت های سالم خود جلوگیری می کنند. برای جلوگیری از تشخیص ، سرطان می تواند در پشت این پاسگاه ها پنهان شود. چندین مهارکننده ایستگاه بازرسی سیستم ایمنی بدن شما را ترغیب می کنند تا بتوانند سرطان را پیدا کرده و به آن حمله کنند.

چند مهارکننده ایست بازرسی برای سرطان ریه از جمله  (nivolumab Opdivo) و ( pembrolizumab Keytruda) تأیید شده است. این داروها پروتئین PD-1 را در سطح برخی سلولهای سرطانی ریه مسدود می کنند که به آنها کمک می کند تا از سیستم ایمنی بدن خود را پنهان کنند. محققان همچنین می خواهند بدانند كه آیا مهار كننده پاسگاه به علاوه پرتودرمانی یا شیمی درمانی ممکن است به افراد مبتلا به سرطان ریه كمك كند تا عمر بیشتری داشته باشند یا خیر.

محققان از آزمایشات بالینی برای آزمایش معالجه جدید سرطان ریه یا ترکیبی از درمان های موجود استفاده می کنند. هدف این است که درمان هایی پیدا کنیم که در بهبود بقا و امید به زندگی بهتر از روشهای فعلی باشند.

بیشتر از 1000 بالینی آزمایشات در مورد سرطان ریه در حال انجام است. از پزشک خود بپرسید که آیا این ممکن است برای شما خوب باشد که در یکی از این آزمایشات شرکت کنید. اگر جهش ژنتیکی داشته باشید که با درمانهای هدفمند موجود قابل درمان نیست ، ممکن است آنها گزینه مناسبی باشند.

تحقیقات در مورد سرطان ریه پیشرفتهای مهیج را موجب می شود. FDA در دو سال و نیم گذشته دو برابر بیشتر از درمان های جدید را تصویب کرد نسبت به آنچه در کل یک دهه قبل انجام شد. بسیاری از درمانهای جدید بیشتر در آزمایشات بالینی تحت بررسی قرار گرفته اند. به لطف این روشهای درمانی ، میزان بقا و امید به زندگی بهبود یافته است. همانطور که محققان آزمایشات و معالجه جدیدی را ارائه می دهند ، چشم انداز مبتلایان به سرطان ریه احتمالاً حتی بیشتر نیز خواهد شد.

.

جدیدترین تحقیقات و نتایج به دست آمده سرطان ریه سال 2020

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *