درباره حمام درمانی با کنتراست چه باید دانست

بستگی به تحمل شما در برابر دمای شدید دارد ، بدنتان را ابتدا در آب گرم و سپس در سرما یخ غوطه ور کنید. حمام ممکن است قوی یا شکنجه کننده به نظر برسد.

هیدروتراپی کنتراست شامل متناوب تصفیه آب گرم و سرد است. این تمرین طرفداران بسیاری دارد ، از جمله ورزشکارانی که می گویند سریع تر آنها را به بازی باز می گرداند.

کلید حمام درمانی کنتراست در تغییرات سریع تولید شده در سیستم گردش خون وقتی از آب بسیار گرم به آب بسیار سرد می روید. هنگامی که قسمتی از بدن خود را در آب سرد فرو می کنید ، رگ های خونی کوچک به نام مویرگ ها با کوچکتر شدن به سرما پاسخ می دهند. این به تنگی عروق معروف است. وقتی شما خود را در آب گرم غوطه ور کنید ، برعکس اتفاق می افتد. رگ های خونی شما باز می شود. این به عروق عروقی معروف است.

دمای مختلف آب همچنین باعث ایجاد تغییر در سرعت ضربان قلب شما می شود. مطالعات نشان می دهد که آب سرد باعث سرعت ضربان قلب شما می شود ، در حالی که آب گرم آن را کند می کند.

بنابراین ، چگونه این تغییرات گردش خون به شما کمک می کند؟ وقتی شما به سرعت میان غوطه وری در آب گرم و آب سرد متناوب می شوید ، رگ های خونی شما با یک حرکت پالس کننده و مانند پمپ باز و بسته می شوند. برخی از طرفداران فکر می کنند این عمل پمپاژ می تواند به تسکین علائم مختلف آسیب منجر شود.

حمام درمانی با کنتراست نوعی منفعل درمانی محسوب می شود. گذشته از برخی حرکات ملایمی که ممکن است انجام دهید ، شما به عنوان بخشی از این درمان به طور فعال عضلات و عضلات خود را دراز نمی کنید.

Research نشان داده است که روشهای درمانی فعال است عموماً مؤثرتر از آنهایی که منفعل هستند ، به خصوص وقتی صحبت از مدیریت درد می شود. از مداخلات غیرفعال باید به عنوان مکمل درمانهای فعال استفاده شود.

حتی ، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد هیدروتراپی کنتراست می تواند در شرایط و علائم خاصی کمک کند. این شواهد چیست؟

باعث کاهش خستگی می شود

ورزشکاران ممکن است دریابند که هیدروتراپی کنتراست به کاهش خستگی بعد از بازی کمک می کند.

A 2017 متاآنالیز تحقیق نشان داد که متناقض است حمام های گرم و سرد به بازیکنان تیم های ورزشی کمک کرد تا 24-48 ساعت بعد از بازی از خستگی بهبود یابند.

غوطه وری در آب سرد به تنهایی فایده ای ندارد.

باعث کاهش درد عضلات می شود

ورزش شدید باعث آسیب به فیبرهای عضلانی شما می شود. اما ممکن است شما تا یک روز یا چند روز بعد احساس درد نکنید. به این تأخیر در شروع درد عضلات گفته می شود (DOMS). محققان هم DMS و هم ضعف عضلانی را در ورزشکاران نخبه به دنبال تمرینات شدید اندازه گیری کردند. آنها یافت که حمام درمانی کنتراست هم درد و هم ضعف را بهتر از منفعل استراحت به تنهایی

باید به دو عامل توجه داشت.

  • در مرحله اول ، محققان دریافتند كه بهترین دما هنگامی اتفاق می افتد كه دمای آب گرم پایین تر از 104 درجه فارنهایت (40 درجه سانتیگراد) باشد.
  • دوم ، سایر روشهای درمانی رایج مانند غوطه وری در آب سرد تنها ، تقریباً در تسکین این علائم مؤثر بودند ، همانطور که روش درمانی حمام کنتراست بود.

اسید لاکتیک اضافی را از بین می برد

هنگامی که به شدت ورزش می کنید ، اسید لاکتیک در بدن شما ایجاد می شود. تجمع اسید لاکتیک طبیعی است ، اما می تواند احساس خستگی و درد را احساس کند. می توانید با استراحت ، نوشیدن آب ، مصرف یک مکمل منیزیم و دنبال کردن چند مورد دیگر پروتکل های ساده .

دو مطالعات که در سال 2007 انجام شد ، نشان داد که درمان با حمام کنتراست همچنین می تواند به کاهش اسید لاکتیک در بدن شما کمک کند ، و به شما در بهبودی از درد و خستگی کمک می کند تمرین شدید.

ورم را کاهش می دهد

هنگامی که مجروح می شوید ، بخشی از پاسخ التهابی طبیعی بدن شما هجوم مایعات و گلبول های سفید خون به ناحیه آسیب دیده است. ساخت این مایع می تواند فشار وارد کرده و باعث ایجاد درد شود. شواهدی وجود دارد که نشان می دهد حمام های کنتراست تورم را کاهش می دهد. در یک منبع مطالعه که شامل 115 نفر مبتلا به مچ پا است ، هیدروتراپی کنتراست تورم را در حدود 3 روز کاهش می دهد آسیب دیدگی

افرادی که از روش درمانی حمام کنتراست استفاده می کنند ، معمولاً این کار را می کنند با کمک یک فیزیوتراپی یا مربی ورزشی. جلسه درمانی شما در یک درمانگاه فیزیکی یا توانبخشی ممکن است شامل غوطه وری در کل بدن در گرداب ها یا وان های مختلف باشد. یا این می تواند یک مداخله هدفمند تر باشد که در آن شما فقط بخشی از بدن آسیب دیده خود را فرو می کنید.

درمانگر شما همچنین می تواند به شما دستور دهد در حالی که در آب هستید ، تمرینات ملایم انجام دهید.

اگرچه بسیاری از افراد در حالی که تحت نظارت یک درمانگر حرفه ای انجام می شود ، کنتراستراپی انجام می دهند ، اما امتحان کردن آن به تنهایی ممکن است. ابتدا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که برای شما بی خطر است.

شما به دو ظرف یا وان به اندازه کافی بزرگ نیاز دارید که بتوانید تمام بدن یا قسمت بدن آسیب دیده خود را بریزید.

  • یک دماسنج برای اندازه گیری دمای آب
  • towels

آب موجود در ظرف سرد باید بین 50-59 درجه فارنهایت (10-15 درجه سانتیگراد) باشد و آب داخل ظرف داغ باید باشد. بین 95-113 درجه فارنهایت (35-45 درجه سانتیگراد) باشد.

در یک متاآنالیز کنتراست درمانها ، 95 درصد دماي آب در آن محدوده بود. استفاده از دماسنج برای اندازه گیری دمای آب بسیار مهم است تا به طور اتفاقی خود را نسوزانید یا از آب خیلی سرد استفاده نکنید.

وقتی آب در دمای صحیح آماده شد ، مراحل زیر را انجام دهید:

  • به مدت 1 تا 3 دقیقه تمام بدن و یا بدن آسیب دیده را در آب گرم غوطه ور کنید.
  • فوراً با یک دقیقه خنک کردن در آب سرد دنبال کنید. >
  • این روند را تقریبا 20 دقیقه تکرار کنید و با آب سرد به پایان برسانید.

خطر اصلی تضاد حمام درمانی این است که اگر درجه حرارت آب خیلی گرم یا خیلی سرد باشد ، می توانید به پوست خود آسیب بزنید. همچنین می تواند باعث ایجاد آریتمی قلب شود.

درمان با حمام کنتراست برای هر شرایطی بی خطر نیست. مهم است که قبل از آزمایش هیدروتراپی کنتراست با پزشک یا ارائه دهنده خدمات درمانی صحبت کنید ، به خصوص اگر فکر می کنید قسمت اعظم بدن خود را غوطه ور کنید. این امر به ویژه در صورت وجود اهمیت دارد:

حمام درمانی کنتراست یک سری از غوطه وری های کوتاه و مکرر در آب ، متناوب بین دمای گرم و سرد. تحقیقات از استفاده از هیدروتراپی کنتراست برای کاهش خستگی ماهیچه ها و کاهش درد ، تورم و ایجاد اسید لاکتیک در پی انجام تمرینات شدید پشتیبانی می کند. شما می توانید از هیدروتراپی کنتراست و زیر نظر یک متخصص درمانگر استفاده کنید. یا می توانید آن را در خانه با فرو بردن بدن یا قسمت بدن آسیب دیده به مدت 1 تا 3 دقیقه درون آب گرم امتحان کنید ، سپس به مدت 1 دقیقه به آب سرد تغییر دهید و چندین بار این روند را تکرار کنید.

برخی از خطرات برای افراد با شرایط خاص. حتما قبل از امتحان این مداخله به تنهایی با پزشک خود صحبت کنید.

.

درباره حمام درمانی با کنتراست چه باید دانست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *