دلایل احتمالی لکه سیاه در داخل گونه شما

یافتن یک نقطه سیاه یا نقطه ای در قسمت داخل گونه شما می تواند نگران کننده باشد ، اما لزوماً اینگونه نیست نشانه چیز جدی است.

انواع شرایط بی ضرر می تواند باعث تغییر رنگ در دهان شود ، مانند خال ها ، هایپرپیگمانتاسیون ، و نشت از پر کردن دندان .

در موارد نادری ، یک لکه سیاه ممکن است نشانه نوعی از سرطان به نام ملانوم دهان باشد. ملانومای خوراکی حدود 1.6 درصد از سرطانها از سر یا گردن و کمتر از 1 درصد از melanoma ، طبق بنیاد سرطان دهان و دندان .

خواندن را ادامه دهید تا بدانید چه عواملی ممکن است باعث شود لکه سیاه در داخل گونه شما و هنگامی که باید پزشک خود را مشاهده کنید.

یک نقطه سیاه ، یک علامت مدور کوچک ، برای شکل دادن به قسمت داخلی گونه شما.

nevi دهان

دهان nevi نقاط قهوه ای کوچک ، خاکستری مایل به آبی یا تقریباً سیاه رنگی هستند که می توانند درون دهان شما ظاهر شوند. Nevi یک اصطلاح پزشکی برای خال است (nevus مفرد است).

نیوی دهان معمولاً کمی است مطرح شده آنها در سقف دهان یا لب داخلی شایع تر هستند ، اما می توانند روی گونه ها نیز شکل بگیرند. آنها معمولاً علائمی ایجاد نمی کنند. با این حال ، پزشک یا دندانپزشک شما ممکن است هنوز هم بیوپسی را توصیه کند تا اطمینان حاصل کند که این در واقع یک nevus است و ملانوم نیست.

تاول خون

تاول های خونی کیسه های مایع هستند که با خون پر می شوند. آنها می توانند از رنگ بنفش تا قرمز تیره باشند. معمولاً وقتی پوست دهان شما لکه دار می شود ، شکل می گیرد.

تاول های خون اغلب به اندازه کافی بزرگ هستند که می توانید با زبان خود آنها را احساس کنید. آنها اغلب در قسمتهای نرم دهان شما مانند گونه یا لب های داخلی شما شکل می گیرد. آنها معمولاً در هنگام لمس دردناک هستند و یا غذای تند می خورید.

اکثر تاول های خونی اگر آنها را تنها بگذارید ، دوام زیادی ندارد و نیازی به درمان ندارید. اما اگر تاول خون بیش از 2 هفته طول بکشد یا به مشکل عودکننده تبدیل شود ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

ماژول های ملانووتیک

ملانوتیک خوراکی ماژول ها مناطقی از فشار خون بالا هستند که به طور متوسط ​​حدود یک چهارم اینچ قطر دارند. آنها می توانند به اندازه 0.04 اینچ کوچک باشند. این نقاط معمولاً مسطح بوده و دارای مرز مشخصی هستند.

ماژول های ملانوتیکی خوراکی غیر سرطانی هستند ، اما پزشک ممکن است برای رد ملانوما ، بیوپسی را توصیه کند.

موارد زیر علل احتمالی لکه های تیره در قسمت داخل گونه شما است. لکه ها می توانند در اندازه متفاوت باشند اما بزرگتر از یک نقطه هستند.

نشت از پر شدن دندان

آمالگام ماده ای است که از جیوه ، قلع ، روی ، نقره و مس ساخته شده است. این بیش از 150 سال برای پر کردن دندان . خال کوبی های آملگام نشتی از این پر کننده های دندان است. آنها نسبتاً رایج هستند و معمولاً به رنگ آبی تیره ، خاکستری یا سیاه به نظر می رسد. آنها اغلب در کنار پر کردن قرار گرفته اند. آنها دائمی هستند مگر اینکه با جراحی لیزر برداشته شوند.

ملانوز سیگاری

سیگار کشیدن می تواند لکه های پوستی بنام ملانوز سیگاری را در گونه ها و لثه های شما ایجاد کند. درباره 22٪ افراد این لکه ها باعث ایجاد علائم نمی شوند و نیازی به درمان ندارند. با این حال ، پزشک شما احتمالاً برای رد شرایط دیگر ، بیوپسی را توصیه می کند. لکه ها را می توان با درمان با لیزر و یا با استفاده از جراحی الکتروشیمیایی از بین برد. “> ملانوما نوعی سرطان پوست است که بر سلولهای رنگدانه به نام ملانوسیت تأثیر می گذارد.

ملانوما در قسمت هایی از پوست شما که اغلب در معرض نور خورشید قرار دارد شایع است ، اما می تواند در دهان و بینی شما نیز شکل بگیرد. در موارد بسیار نادر ، یک نقطه تاریک در داخل گونه شما ممکن است نشانه ملانومای دهان باشد.

در مراحل اولیه خود ، ملانومای دهان اغلب علائم کمتری دارد. معمولاً به صورت لکه ای قهوه ای تیره تا آبی-آبی رنگ جلوه می کند. همچنین می تواند بدون رنگ یا سفید باشد. در مراحل دیررس خود ، ممکن است لکه با درد ، زخم و خونریزی همراه باشد.

میانگین سن تشخیص ملانومای دهان 56 . سرطان دهان دو برابر مردان در زنان معمول است.

درمان ملانومای دهان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پوتز-جگرز سندرم

سندرم پوتز-جگرز شرایطی است که باعث رشد غیر سرطانی به نام پولیپ در روده و معده می شود.

کودکانی که به این بیماری مبتلا می شوند نیز کلاس معمولاً لکه های تیره روی لب ، داخل دهان ، نزدیک چشم و بینی و اطراف مقعد ایجاد می شود. لکه ها معمولاً با افزایش سن محو می شوند.

افراد مبتلا به سندرم پوتز-جگرز نیز معمولاً عوارضی مانند درد ، خونریزی یا انسداد روده .

هیچ درمان فعلی برای سندرم پوتز-جگرز وجود ندارد ، اما جراحی می تواند پولیپ ها را در دستگاه گوارش از بین ببرد.

بیماری آدیسون

بیماری آدیسون یا نارسایی آدرنال ، کمبود هورمونهای تولید شده توسط غدد فوق کلیوی است. یکی از علائم بیماری آدیسون ، لکه های پوستی فشار خون بالا در داخل دهان است.

سایر علائم عبارتند از:

شما می توانید برای جایگزینی هورمونی که غده های آدرنال شما تولید نمی کند می توانید دارو مصرف کنید.

حتی اگر شانس توسعه دهان ملانوما بسیار کم است ، خوب است که هر وقت متوجه یک نقطه یا نقطه‌ای غیر طبیعی در دهان شدید ، به پزشک مراجعه کنید.

اگر سن شما بیشتر از 55 سال است ، بررسی این نکته ضروری است. بزرگسالان مسن بیشتر در معرض خطر ابتلا به سرطان دهان قرار دارند.

  • معاینه بدنی. پزشک شما ممکن است بتواند در طی یک معاینه جسمی صرفاً بر اساس ظاهر آن.
  • بیوپسی. در طی بیوپسی ، پزشک شما یک قطعه کوچک از لکه را جدا کرده و به آزمایشگاه می فرستد برای تجزیه و تحلیل.
  • آزمایش خون. پزشک شما ممکن است یک آزمایش خون اندازه گیری پتاسیم ، کورتیزول و سطح هورمون ACTH اگر آنها به بیماری آدیسون مشکوک هستند.

یافتن یک نقطه تاریک یا نقطه در دهان شماست. بعید است که نشانه ای از سرطان باشد. با این حال ، این ایده خوبی است که آن را به پزشک یا دندانپزشک خود نشان دهید. اگر به نظر می رسد که سرطانی است ، تشخیص زودرس و درمان می تواند چشم انداز شما را بهبود بخشد.

.

دلایل احتمالی لکه سیاه در داخل گونه شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *