رویاهای بیدار شدن از خواب

زنگ هشدار شما خاموش می شود. شما می نشینید ، چشمان خود را می مالید ، از رختخواب خارج می شوید و به سمت آشپزخانه می شوید تا قهوه درست کرده و گربه زوزه را تغذیه کنید.

ده دقیقه بعد ، گربه در حال شستشو است و وقتی از اولین جرعه قهوه خود لذت می برید ، وقتی زنگ می زند – دوباره زنگ خاموش می شود.

در حالی که در رختخواب دراز کشیده اید ، تعجب می کنید که آیا این بار واقعاً بیدار هستید ، چه بسا حتی قبل از انجام حرکت خود را از خواب بکشید.

یک بیداری کاذب به تجربه عجیب “بیدار شدن از خواب” هنگامی که در واقع خواب هستید ، اشاره دارد. این می تواند شامل تصاویر واضح و واقعی باشد که به شما احساس اضطراب و سردرگمی می دهد.

برخی از افراد نیز در همین مناسبت رویاهای توخالی را تجربه می کنند ، یا بیش از یک بیداری کاذب را تجربه می کنند.

فلج خواب که معمولاً هنگام شروع خوابیدن یا بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد ، دقیقاً مشابه بیداری کاذب نیست.

تحقیقات نشان می دهد ، بسیاری از افرادی که یکی را تجربه می کنند ، اغلب دیگری را تجربه می کنند.

با فلج خواب ، شما به طور خلاصه توانایی صحبت کردن یا حرکت دادن عضلات خود را از دست می دهید. همچنین ممکن است نفس کشیدن آن را تا حدودی دشوار کنید.

همچنین برخی افراد توهم / با یک قسمت فلج خواب. ممکن است به نظر برسد که شخص دیگری در اتاق شما باشد یا نگه داشتن شما را روی شما بستر.

تفاوت اصلی فلج خواب و بیداری کاذب این است که فلج خواب وقتی بیدار می شوید ، خواب نمی بینید.

فلج خواب معمولاً هنگام حرکت از حرکت سریع چشم (REM) اتفاق می افتد. بیداری مغز شما از خواب بیدار می شود ، اما ماهیچه های شما به طور موقت فلج می شوند ، دقیقاً مانند خواب REM.

نه ، اما بسته به نوع بیداری کاذب ، ممکن است احساس بدی را بیابید. تجربه. به گفته محقق دکتری سلیا گرین ، در کتاب “Lucid Dreaming: پارادوکس آگاهی در هنگام خواب” ، دو نوع اصلی بیداری کاذب وجود دارد:

  • بیداری کاذب نوع 1 به روشی نسبتاً ساده انجام می شود. بعد از “بیدار شدن از خواب” ، شما همان کارهایی را می کنید که معمولاً انجام می دادید. این نوع اغلب به عنوان اتفاق می افتد احساس ترسناک نمی کند ، اگرچه ممکن است هنگامی که از خواب بیدار می شوید احساس بی نظمی یا پریشانی کنید.
  • نوع 2. با این نوع ، شما ممکن است با احساس پیشگویی از خواب بیدار شوید یا احساس کنید که اتفاق عجیبی یا بد پیش آمده است. این نوع بیداری کاذب می تواند مانند فلج خواب باشد ، به خصوص اگر خواب ببینید که بیدار هستید و نمی توانید از نوعی از وجود مخرب در اتاق خود حرکت کنید یا فرار نکنید. هنگامی که شما انجام می دهید بیدار شوید ، می توانید به طور عادی حرکت کنید.

در حالی که بیداری های کاذب نوع 2 می توانند احساس بی حس کنند ، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد در واقع به معنای اتفاق بد است که اتفاق می افتد.

مشابه رویای شفاف و خواب فلج ، بیداری های کاذب یکی از حالت های ترکیبی یا همپوشانی بین خواب و بیداری محسوب می شوند.

بسیاری از افرادی که بیداری کاذب را تجربه می کنند ، نیز رویاهای روشن دارند.

در یک خواب روشن ، متوجه می شوید که در حال خواب هستید. این دانش به شما امکان می دهد تا کنترل خود را بر محیط اطراف خود حفظ کنید و حتی مسیر خواب را تغییر دهید

همچنین مقداری شواهد برای نشان دادن رویاهای شفاف معمولاً در بیداری کاذب خاتمه می یابد. حتی ممکن است “از خواب بیدار شوید” و قبل از بیدار شدن از خواب شروع به توصیف رویای خود به شخص دیگری کنید.

یک بیداری کاذب می تواند به یک رویای شفاف تبدیل شود ، به خصوص اگر توجه کنید که جزئیات خاصی با واقعیت متفاوت است. به عنوان مثال ، مبلمان شما ممکن است در جای معمولی قرار نگیرد ، لامپ شما روشن نمی شود ، یا ممکن است شما یک کتاب را باز کنید و پیدا کنید که هیچ یک از کلمات را نمی توانید بخوانید.

به گمان شما واقعاً بیدار نیستید ، ممکن است باعث شود شما سعی کنید رویا را به نوعی دستکاری کنید یا به خود بگویید که بیدار شوید.

تا به امروز ، تحقیقات زیادی در مورد بیداری های کاذب صورت نگرفته است ، و کارشناسان هنوز مشخص نکرده اند که علت آن چیست آنها مانند فلج خواب ، ممکن است مربوط به اختلال در خواب REM باشد.

چند توضیح پیشنهادی در مورد بیداری کاذب عبارتند از:

  • اختلالات خواب ، مانند بی خوابی و آپنه خواب
  • پیش بینی ، یا دانستن اینکه باید به دلایل خاصی زود از خواب بیدار شوید
  • سر و صدا و سایر اختلالات که خواب شما را قطع می کند بدون اینکه کاملاً بیدار شود

استرس و اضطراب a > در زندگی روزمره شما همچنین می تواند تأثیری در خواب داشته باشد و بالقوه در رویاهای خود ظاهر شوید

اگر نگران چیزی هستید که اندکی پس از بیدار شدن از خواب اتفاق می افتد ، ممکن است در خواب بیدار شوید و آماده شوید تا با این رویداد استرس زا روبرو شوید. این وقایع استرس زا می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • امتحان دشوار
  • قرار ملاقات دندانپزشک
  • مصاحبه شغلی

نظریه پیش آگاهی

تحقیقات از سال 2011 توضیحات بالقوه دیگری برای بیداری های دروغین ارائه می دهد. مطابق تئوری آگاهی رویایی ، مغز شما با استفاده از بازنمایی درونی خود از دنیای روزمره خود ، در هنگام خواب REM برای آگاهی آماده می شود. این تئوری نشان می دهد این مدل به عنوان یک مکان شروع برای رویاهای شما استفاده می شود. اما بیشتر رؤیاها شامل بسیاری از عناصر دیگر است که باعث می شود آنها واقع بینانه تر به نظر برسند.

در هنگام خواب REM ، بیداری های کاذب ممکن است اتفاق بیفتد و یا هوشیاری بیشتری ایجاد کنید ، در حالی که خواب REM شما را از تجربه رویاهای معمولی تر حفظ نمی کند ، مانند برنامه پرواز ، افتادن و سایر اتفاقات سورئال. رویاها ممکن است به خاطرات خاص تری از محیط آشنا و کارهای روزمره شما متکی باشند.

همانطور که ممکن است احساس کنند ، بیداری کاذب بطور کلی دلیلی برای نگرانی پزشکی ایجاد نمی کند. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان می دهد آنها به عنوان علامتی از هرگونه وضعیت سلامت جسمی یا روانی رخ می دهند.

گفت ، ارزش دارد که به یک اتفاق غیرمعمول بپردازید که به طور منظم خواب شما را مختل می کند. بیداری کاذب می تواند همراه با علائم دیگری که علت جدی تری دارند ایجاد شود. اگر به هر یک از علائم زیر توجه کردید با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا یک متخصص خواب صحبت کنید:

بهبود خواب شما هر شب می تواند به کاهش دفعات بیداری کاذب کمک کند. در اینجا چند نکته کلی برای خواب بهتر ذکر شده است:

نگرانی های مربوط به سلامت روان ، مانند اضطراب و افسردگی ، همچنین می تواند در ایجاد مزاحمت رویاها کمک کند و کیفیت خواب شما را تحت تأثیر قرار دهد.

ایده خوبی است برای دستیابی به درمانگر برای هر علائم سلامت روانی که بعد از یک یا دو هفته بهبود نمی یابند ، به خصوص اگر تغییرات خلقی به همراه علائم سلامت جسمی اتفاق بیفتد مانند تغییر در عادات خواب شما.

بیداریهای کاذب می توانند احساس ناخوشایند کنند ، خصوصاً اگر غالباً اتفاق بیفتد. به راحتی کافی است که یک بار از خواب خارج شوید ، بار دوم (یا سوم یا چهارم).

مانند همه رویاها ، بیداری های دروغین سرانجام به پایان می رسد. اگر آنها یک ناراحتی منظم باشند و یا شما را از خواب آرام نگیرند ، صحبت با یک متخصص خواب ممکن است گزینه خوبی باشد.

.

رویاهای بیدار شدن از خواب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *