زبان فارسی که به آن زبان صحبت می‌شود،اما اشتباه میکنید زبان اصلی شما آنی نیست که با کمک آن صحبت می کنید.

اولین زبانی که نیاز به یادگیری آن داریم  زبان بدن است و شما نیاز دارید توجه بیشتری به آن بکنید.

زبان بدن
حرکات و زبان بدن

پس باید بدانیم

زبان بدن چیست؟

زبان بدن یا تن‌گفت به مجموعه ی رفتارهای غیرکلامی و فیزیکی اطلاق می شود که در آن فرد بدون صحبت کردن قادر به انتقال پیام و برقراری ارتباط با دیگران است.

یادگیری تکنیک‌های زبان بدن باعث می شود که ما در ارتباطات غیر کلامی خود که بخش عمده‌ای از ارتباطات ما را تشکیل می‌دهند توانمندتر شویم و با استفاده بهینه از این تکنیک های زبان بدن می توانیم در ارتباطات و مذاکرات خود بهتر بدرخشیم.

همیت یادگیری زبان بدن چیست؟

یکی از اجزای ارتباطات غیر کلامی است که در برقراری ارتباطات روزمره ما جایگاه بسیار پررنگی دارد.

زبان بدن در متن زندگی ما قرار دارد، از ارتباطلات روزانه ی ساده تا مذاکرات پیشرفته زبان بدن نتایجی که ما به دست می آوریم را تحت تاثیر قرار می دهد.

ما می توانیم با یادگیری زبان پیام های بهتری را در روابط کاری و اجتماعی خود ارسال و دریافت کنیم، به بیان بهتر وقتی زبان بدن را یاد می گیریم می توانیم کنترل بیشتری روی پیامی که می خواهیم ارسال کنیم داشته باشیم و پیام ها و رفتارهای دیگران را بهتر شناسایی کنیم.

برای مثال می توانیم با یادگیری این اصول و قواعد در هنگام صحبت با تکنیک های زبان بدن کلام خود را تایید کنیم که این کار در اثر بخشی کلام ما تاثیرگذار است.

 

 زبان بدن چگونه احساسات مارا لو می‌دهد؟

زبان بدن
احساسات مشخص در زبان بدن

وضع عاطفی ما از طریق زبان بدن منعکس می شود. هر حرکت یک کلید ارزشمند برای درک عواطف هر شخص می باشد.

بگذارید یک مثال برای روشن شدن مطلب برایتان بیان کنم، مرد چاقی که نگران اضافه وزن خویش است، در بیشتر اوقات غبغب خود را می کشد و یا زنی که نگران چربی های اضافه پهلویش است مدام پیراهنش را به سمت پایین صاف می کند. کسی که احساس ترس یا تدافعی بودن می کند ممکن است دست به سینه بنشیند یا پایش را روی پایش بیندازد یا هر دو کار را با هم انجام دهد.

کلید خواندن زبان بدن این است که ضمن گوش دادن به آنچه دیگران می گویند و توجه کردن به شرایط صحبتشان بتوانیم وضعیت عاطفی آنها را درک کنیم. این کار به ما کمک می کند تا حقیقت را از دروغ تمیز دهیم.

اما زبان بدن پیچیده تر از این است که با دانستن چند نکته بتوان رفتار طرف مقابل را بررسی کرد. برای پی بردن به زبان بدن معمولاً باید چند حرکت و رفتار را همزمان با هم بررسی نمود تا به درستی بتوان زبان بدن را تشخیص داد.

اهمیت یادگیری زبان بدن در ارتباطات

تا به حال به این موضوع دقت کرده اید که وقتی می خواهید در مهمانی یا مراسمی با فرد جدیدی آشنا شوید، اولین پیام هایی که جابجا می شود از طریق زبان بدن است؟

فرض کنید می خواهید با فردی ارتباط برقرار کنید، ابتدا به زبان بدن او توجه می کنید، به طرز ایستادن او و حالات چهره اش دقت می کنید که آیا عصبانی است یا خوشحال                                                                                                سپس تصمیم می گیرید که چطور جلو بروید و ارتباط را شروع کنید، مثلا این که اگر از حالت چهره ی فرد متوجه شدید که خوشحال است، می توان گفتگو را به سمت این برد که کمی شادتر باشد.

اما وقتی از حالات چهره و زبان بدن او متوجه شدید که او آدم جدی و عصبانی است احتمالا در استفاده از طنز در گفتگو کمی حساس تر می شوید و گفتگو را رسمی تر ادامه می دهید .       البته باید به این نکته هم توجه کنیم که یادگیری زبان بدن باعث می شود که بتوانیم در رفتار خودمان هم دقیق تر شویم.

گفتیم یکی از ابتدایی ترین پیام هایی که ارسال می کنیم از طریق زبان بدن است. فرض کنید قرار است به یک جلسه یا مهمانی بروید، اگر در مورد اصول زبان بدن اصلاع داشته باشید می دانید که قبل از این که حتی گفتگویی بین شما و کسانی که قرار است با آن ها جلسه داشته باشید اتفاق بیوفتد، ظاهر شما، از جمله نوع پوشش شما و نوع راه رفتن و حرکات بدن شما در مورد شما اطلاعاتی را به افراد منتقل می کند، حالا که می دانید زبان بدن امری مهم و ضروری در ارتباطات است توانید کاری کنید که افراد تا حد زیادی پیامی که شما می خواهید را دریافت کنند .

نوع نگاه شما به افراد حاضر در جلسه، نوع دست دادنتان و ارتباطات چشمی شما با افراد می تواند تا حد زیادی در روند جلسه تاثیر گذار باشد

زبان بدن
زبان بدن در تعاملات

زبان بدن ، راز موفقیت

قانون اول – تک تک ثانیه های برخورد اولیه خود را کنترل کنید. گول این را نخورید که یک اثر بد، فردای آن روز به راحتی اصلاح پذیر خواهد بود .اصلاح امری به مراتب مشکل تر از این است که آن را از ابتدا به طور صحیح انجام دهید .

در طول یک ملاقات رسمیخیلی نگران این نباشید که چه باید بگویید ، برای ایجاد یک اثر مطلوب در دیگران ، داشتن توانایی کافی برای خوب شنیدن مطالب بهتر از مهارت صحبت کردن عمل می کند .

هر گونه اثر منفی را که بخاطر وضع ظاهری شما ممکن است در دیگران ایجاد شود در نظر بگیرید .سپس در جهت از بین بردن انها اقدام کنید .

قانون دوم – هر زمان که امکان داشته باشد از جهش ابرو استفاده کنید . همیشه به جهش ابروی دیگران پاسخ دهید ، مگر این که خودتان بخواهید خصومت نشان دهید .

قانون سوم – ارتباط چشمی خود را همواره به سمت پایین قطع کنید .مگر اینکه عمدا بخواهید علاقه چندانی به طرف نشان ندهید یا تعادل اورا بهم بزنید ، در این صورت نگاه خود را به سمت بالا قطع کنید، تا اسباب تشویش او را فراهم اورید .

قانون چهارم – در مرحله آغازین و حالت عادی برخورد خود هرگز سعی نکید بیش از سه ثانیه ارتباط چشمی خود را موقتا قطع کنید . سرپیچی کرد شما از این قانون می تواند اثر منفی ایجاد کند .

قانون پنجم – در هنگام استفاده از خنده با توجه به آن موقعیت خنده را در نظر بگیرید . همان طوری که اجتناب مطلق از خندیدن می تواند اثر منفی داشته باشد، خنده های نا مناسب نیز به همان نسبت می توانند برای شما مضر باشند.

قانون ششم – دقت کنید ناخواسته حریم خصوصی کسی را هرگز مورد حمله قرار ندهید . اگر می خواهید عمدا دست به این کار بزنید متوجه باشید که ممکن است طرف مقابل شدیدا تحت تاثیر قرارگیرد و برانگیخته شود.

قانون هفتم – برای رسیدن به نتیجه دلخواه خود اول دقت کنید که فاصله خود را درست انتخاب کنید . اختلافات فردی ،فرهنگی و هم چنین چگونگی رابطه خود را با طرف مقابل در نظر بگیرید . در فاصله های مختلف بدون اینکه احساس ناراحتی یا حقارت کنید با مردم برخورد کنید و این کار را به شکل یک عادت در اورید . هر چقدر با مناطق گوناگون افراد با انعطاف بیشتری برخورد کنید ، به هملن نسبت خواهید توانست به برخورد خود مسلط تر باشید .

قانون هشتم – در بعضی شرایط می توان قانون فضای شخصی افراد را با سنجیدگی کامل نقض ووسایل یک دوستی دو جانبه را فراهم کرد ولی فقط زمانی دست به این کار بزنید که به طرف مقابل با تمجید لفظی و یا علائم گفتار بی صدا ی گرم و مشوق نیز پاداش بدهید .

قانون نهم – هرگز با آقایان بیگانه از رو به رو و خانم های بیگانه از پهلو برخورد نکنید . در هنگام صحبت با آقیان از کنار او شروع کنید و به تدریج وضعیت خود را تغییر دهید تا به رو به روی او برسید .

در هنگام صحبت کردن با خانم ها از روبه رو برخورد کرده سپس به آرامی به کنار او بروید.

 

قانون دهم – زمانی که شخص در حال نشسته است وضعیت ایستاده به خود نگیرید ، مگر که عمدا بخواهید بر او تسلط یابید یا او را تهدید کنید . ارتفاع یکی از عوامل قوی سلطه گری است .

قانون یازدهم – اگر در هنگام نشستن بر صندلی های بازودار کوتاه مجبورید بدن خود را به سمت عقب خم کنید ف در صورت امکان از نشستن بر روی انها بپرهیزید زیرا در این حالت تعداد علائمی که از طریق وضع اندامی می توانید ارسال کند بسیار محدود خواهند شد .

قانون داوزدهم – در هر شرایطی دست خود را خشک کنید . در اغلب اوقات ف در فشار دادن دست طرف مقابل اعتدال را رعایت کنید .

در اغلب اوقات دست طرف مقابل راحدود شش ثانیه در دست خود نگه دارید.

قانون سیزدهم – برای رساندن تسلط خود بر دیگران از چنگ مرد بزرگ استفاده کنید. یعنی هنگام دست دادن ، دست طرف مقابل را بیشتر از حد معمول فشار دهید . مدت ان را نیز طولانی تر از حالت معمول انتخاب کنید .

برای ابزار دوستی و اشتیاق همکاری از چنگ همایشی استفاده کنید.در فشار دادن دست طرف مقابل و زمان آن اعتدال را رعایت کنید .اگر می خواهید کمی جسارت نشان دهید دست طرف مقابل را کمی طولانی تر از حد معمول بگیرید .

برای ابزار خشوع از چنگ تسلیمی استفاده کنید . در نوع و طول مدت چنگ دست خود، حد معمول را رعایت کنید .

قانون چهاردهم – از استفاده از هر نوع عینکی ا زقبیل عینکهای دودی یا آئینه ای بپرهیزید. مگر آنکه به خاطر مشکلات طبی مجبور به استفاده از آنها باشید .

 

قانون پانزدهم – برای این که در اولین برخورد با دیگران ف دلگرمی و اثر حضور خود را در آنان افزایش دهید ف گردن خود را کج کنیدف ارتباط چشمی برقرارکنید و از اعماق قلب بخندید و با آنان برخورد کنید. همچنیم زمانی که می خواهید از کسی کمک بگیرید ف می توانید از این شیوه استفاده کنید

قانون شانزدهم – به چهره ها بیش از اندازه توجه نکنید .هر چند که با این کار نکات ارزشمندی بتوانید از آها به دست آورید . ولی ب اید این نکته را به خاطر داشته باشید که علائم گفتار بی صدای انسان ها را به راحتی می توان جعل کرد.

 

 نکات مهم در یادگیری زبان بدن

 

آنچه که شما از افراد مختلف در وضعیت های متفاوت می شنوید و یا می بینید لزوماً: نگرش واقعی و حقیقی افراد را نشان نمی دهد. شما باید از این سه قانون زیر برای اظهار نظر درست پیروی کنید

 

قانون اول: مجموعه حرکات را با هم در نظر بگیرید

 

یکی از متداول ترین اشتباهات خواندن زبان بدن این است که یک حرکت را جدا از سایر حرکات یا شرایط تعبیر کنید.

 

مثلا خاراندن سر معانی متفاوتی مانند غرق ریختن عدم اطمینان، شوره موی سر، کک، فراموشکاری و دروغگویی دارد و فهمیدن اینکه کدام معنی در مورد کدام فرد صدق می کند بسته به سایر حرکات همزمان فرد دارد.

 

زبان بدن مانند هر زبان دیگری دارای واژه، جمله و نقطه گذاری ست. هر حرکت مثل یک واژه تنهاست و هر واژه معانی متفاوت و متعددی دارد.

 

مثلا در زبان انگلیسی واژه “dressing” ده معنی متفاوت دارد که شامل لباس پوشیدن، چاشنی غذا، مایه داخل شکم مرغ، مرهم زخم، کود و مهتری اسب است.

 

فقط هنگامی که یک واژه را با واژه دیگر در یک جمله قرار می دهید می توانید معنای آن را به طور کامل درک کنید. مجموعه حرکات و ژست های ما در قالب یک جمله قرار می گیرند و نگرش واقعی شخص را لو می دهند. یک مجموعه زبان بدن درست مثل یک جمله باید حداقل سه واژه داشته باشد تا دقیقا بتوان معنی هر واژه را تعبیر کرد. شخص شهودی کسی است که می تواند جملات زبان بدن را بخواند و آنها را با رفتار فرد مطابقت دهد.

 

قانون دوم: دنبال هم خوانی بگردید

 

تحقیقات نشان می دهد که تاثیر نشانه های غیر کلامی تقریبا پنج برابر کلام است، به عنوان مثال اگر ببنید سیاستمداری برای شما سخنرانی می کند و به شما می گوید که نظرات: جوانان را با آغوش باز می پذیرد در حالیکه دست به سینه ایستاده و چانه اش پایین است. آیا حرفش را باور می کنید؟

 

حالا اگر در حالیکه ضربات کوتاه و تندی روی میز میزند سعی کند متقاعدتان کند که فرد دلسوزی ست چطور؟ زمانی فروید گفت که یکی از مراجعانش از ازدواجش اظهار رضایت کرد در حالیکه با حلقه ازدواجش بازی می کرد آن را از انگشتش خارج می کرد دوباره به انگشت می کرد. فروید متوجه شد که او دروغ می گوید و در واقع در زندگی اش مشکل دارد.

 

قانون سوم: حرکات شخص را در چارچوبی که رخ می دهند بخوانید

 

همه حرکات باید در چارچوبی که رخ می دهند تعبیر شوند. مثلا اگر فردی در یک روز سرد برفی دست به سینه در حالیکه پاهایش را محکم روی هم انداخته و چانه اش هم رو به پایین است به احتمال قوی به این معناست که سردش شده و معنای واکنش دافعی نمی دهد. اما اگر همان شخص با همان حالات سر میز فروش روبروی شما نشسته باشد به درستی می توان حرکت او را به این معنا دانست که نسبت به پیشنهاد شما احساس منفی دارد

زبان بدن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *