حتما تاحالا شنیدین که میگن یه نفر لوزه داره یا لوزه ش ورم کرده شاید هم خودتون یا کودکتون دچار این مشکل شده باشید.مامیخواهیم توی این مقاله راجع به این مشکل‌‌ رایج صحبت کنیم.پس تا انتها با‌ما‌باشید. تا نکات خوبی یاد بگیرید.

معاینه لوزه
لوزه، التهاب لوزه چیست؟

لوزه چیست ؟

التهاب لوزه چیست ؟

لوزه‎‌ها، دو گره‌ی لنفی واقع در دو طرف پشت حلق هستند. این گره‌های لنفی، به عنوان مکانیسمی دفاعی برای کمک به بدن در پیش‌گیری  از.  ابتلا به  عفونت عمل می‌کنند.به عفونی شدن لوزه‌ها، التهاب لوزه گفته می‌شود.

این  بیماری اغلب در سنین کودکی قبل ازمدرسه و یاسنین نوجوانی تشخیص داده می شود .

این بیماری مسری است و می تواند توسط انواع ویروس‌ها و باکتری های متداول ایجاد شود.التهاب لوزه ناشی از استرپتوکوک  گلو در صورت عدم درمان میتواند منجربه عوارض جدی شود.

این بیماری به راحتی قابل تشخیص هست. علائم معمولاً طی 7 تا 10 روز از بین می روند.

لوزه کجا قرار دارد
لوزه سالم و لوزه ملتهب

علائم التهاب لوزه :

 1. گلو درد شدید
 2. مشکل یا درد در هنگام بلع
 3. صدای خراشیده
 4. بوی بد دهان
 5. تب
 6. لرز
 7. گوش درد
 8. دل درد
 9. سر درد
 10. سفتی گردن
 11. حساس بودن فک و گردن به سبب ورم گره‌های لنفی
 12. لوزه‌های قرمز و متورم
 13. لکه‌های زرد یا سفید روی لوزه‌ها.

انواع التهاب لوزه :

1_ التهاب لوزه حاد

اغلب کودکان حداقل یک بار دچار این بیماری می شوند. البته شدت این بیماری متفاوت است .

اگر علائم بیشتر از ده روز طول بکشد و یا چندین بار در سال تکرار شود التهاب لوزه مزمن یا عود شونده می نامند.

2_ التهاب لوزه مزمن

علائم ورم لوزه مزمن طولانی تر از حاد ادامه دارد. ممکن است طولانی مدت تجربه کنید:

 • گلو درد
 • بوی بد دهان (هالیتوز)گره های لنفاوی حساس در گردن
 • این بیماری اگر مزمن باشد همچنین باعث ایجاد سنگ لوزه می شود         

جایی که موادی مانند‌سلول های مرده ، بزاق‌و‌غذا در شکاف لوزه‌ها‌جمع می‌شود.در نهایت، باقی مانده غذا ممکن است به سنگ های کوچک تبدیل گردند.

سنگ های لوزه شاید خود به خود برطرف شوند.اگر‌فرد مبتلا به این بیماری مزمن باشد،اما شاید پزشک عمل جراحی لوزه را برای برداشتن لوزه ها توصیه کند.

 

عوامل خطر التهاب لوزه کدامند؟

لوزه ها اولین خط دفاعی در برابر بیماری هستند. آنها گلبولهای سفید تولید می کنند که به بدن. کمک می شود‌تا‌با‌عفونت مقابله کند .لوزه ها با باکتری ها و ویروس‌هایی که‌از طریق دهان و بینی وارد بدن می شوند مبارزه می کنند. با این حال، لوزه ها نیز در برابر عفونت این مهاجمان آسیب پذیر هستند.

این بیماری می تواند توسط ویروسی مانندسرماخوردگی یا عفونت باکتریایی مانند گلودرد ایجاد شود.

3_التهاب لوزه ویروسی

ویروس ها شایع ترین علت این بیماری هستند.ویروس هایی که باعث سرماخوردگی میشوند اغلب منبع این‌‌بیماری هستند ، اما ویروس های دیگر نیز می توانند باعث ایجاد آن شوند.

این شامل:

 • ویروس رینو
 • هپاتیت
 • ویروس اپشتین بار
 • اچ آی وی یا ایدز

 

از آنجا که ویروس Epstein-Barr می تواندباعث ایجاد مونونوکلئوز و لوزه شود، گاهی اوقات افراد مبتلا به مونو به عنوان یک عفونت ثانویه دچار این بیماری می شوند.

اگر فردی به التهاب لوزه ویروسی مبتلا است، علائم ممکن است شامل‌سرفه یا گرفتگی بینی باشد.آنتی بیوتیک ها در مورد ویروس ها موثر نیستند،اما می توان با حفظ آب‌بدن، مصرف داروهای ضد درد بدون نسخه و استراحت علائم استاندارد را برای بهبودی بدن درمان‌کنید.

التهاب لوزه ها چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص بر اساس معاینه فیزیکی گلو است. پزشک همچنین ممکن است با ماساژ آرام پشت گلو، کشت گلو را انجام دهد. این عمل برای شناسایی علت عفونت گلو به آزمایشگاه ارسال می شود.همچنین ممکن است پزشک از خون فرد برای شمارش کامل خون نمونه برداری کند. این آزمایش می تواند ویروسی یا باکتریایی بودن عفونت را نشان دهد که ممکن است گزینه های درمانی را تحت تأثیر قرار دهد.

آیا التهاب لوزه نیاز به درمان دارد؟

مورد کمی از التهاب لوزه لزوماً به درمان نیاز ندارد، به خصوص اگر ویروسی مانند سرماخوردگی باعث آن شود.درمان موارد شدیدتر التهاب لوزه ممکن است شامل آنتی بیوتیک یا عمل لوزه باشد.اگر فردی به علت التهاب لوزه دچار کم آبی شود، ممکن است به مایعات داخل وریدی نیاز داشته باشد. داروهای ضد درد برای تسکین گلو درد نیز می توانند در زمان بهبود گلو کمک کنند.

جراحی التهاب لوزه چگونه انجام می شود؟

به جراحی برای برداشتن لوزه ها عمل لوزه گفته می شود. به طور کلی فقط برای افرادی که لوزه های مزمن یا مکرر را تجربه می کنند، یا در مواردی که التهاب لوزه باعث ایجاد عوارض یا بهبودی علائم نمی شود، توصیه می شود.اگر فرد در سال حداقل 5 تا 7 بار دچار التهاب لوزه یا استرپتوکوک شده باشد، عمل لوزه می تواند کمک کند. این جراحی همچنین می تواند مشکلات تنفسی یا بلع را که ممکن است ناشی از التهاب لوزه باشد برطرف کند.عمل جراحی لوزه ممکن است تعداد عفونت های گلو در کودکان را در سال اول پس از جراحی کاهش دهد. با این حال، تحقیقاتی در سال 2018 دريافت كه بزرگسالاني كه در كودكي لوزه هايشان برداشته شده است، در دراز مدت خطر بيماري هاي تنفسي و عفوني را افزايش‌ميد‌هد.

 

درمان های خانگی التهاب لوزه ها 

چندین روش درمانی وجود دارد که می‌توان‌برای تسکین‌درد گلو در اثر التهاب لوزه در خانه امتحان کرد:

 • خیلی زیاد استراحت کنید.
 • غذاهای فریزری یخ بخورید.
 • از قرص های سرفه استفاده کنید
 • .به مقدار زیاد مایعات نوشیده شود.
 • باید از دود سیگار و غیره دوری کرد
 • چند بار در روز باید با آب نمک گرم غرغره کرد.از مرطوب کننده برای مرطوب کردن هوای خانه استفاده شود.
 • برای کاهش درد و التهاب از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده شود.

برای کودکان کم سن‌و‌سال‌از‌اسپری های گلو به‌جای‌قرص‌های مکیدنی‌و‌سرفه استفاده کنید، و همیشه قبل از دادن دارو به کودکان با پزشک مشورت شود.

 

آب نمک غرغره کردن
چگونه آب نمک غرغره کنیم

التهاب لوزه در بزرگسالان چقدر شایع است؟

این بیماری در كودكان‌شایع است. زیرا کودکان هر روز در مدرسه و بازی تماس بیشتری با دیگران می گیرند و آنها را در معرض انواع ویروس ها و باكتری ها قرار می دهند. با این حال، بزرگسالان نیز می توانند به التهاب لوزه مبتلا شوند.تماس مکرر افراد با فردی را که به این عفونت مبتلا است خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. در نتیجه، استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا انجام فعالیت های دیگر در کنار بسیاری از افراد ممکن است احتمال ابتلا به لوزه را افزایش دهد.علائم این بیماری و روش های درمانی برای بزرگسالان و کودکان مشابه است. اگر در بزرگسالی جراحی لوزه انجام داد، احتمالاً بهبودی فرد بزرگسال نسبت به کودک طولانی تر خواهد بود.

 

تفاوت التهاب لوزه با گلودرد چیست؟

این بیماری و استرپتوکوک گلو ممکن است‌در بعضی موارد توسط همان باکتری ایجاد شود، اما همان چیز نیست.

تعدادی از باکتریها یا ویروس های مختلف می توانند باعث این بیماری شوند، از جمله باکتریهای استرپتوکوک گروه A همین باکتری ها تنها عامل استرپتوکوک گلو هستند.

هر دو شرایط مسری هستند، بنابراین اگر فردی فکر می کند یکی از این دو بیماری را دارد باید سعی کند از افراد دیگر دوری کند.علاوه بر علائم این بیماری، افراد مبتلا به استرپتوکوک گلو ممکن است علائم زیر را داشته باشد:

 1. تهوع
 2. چرک سفید در اطراف لوزه ها
 3. درد در سایر قسمت های بدن
 4. لکه های قرمز کوچک در پشت دهان

پزشک می تواند از آزمایش های مشابه برای تشخیص هر دو بیماری استفاده کند.‌درمان های التهاب لوزه باکتریایی و گلودرد استرپتوکوک نیز مشابه است.

چگونه از التهاب لوزه ها پیشگیری کنیم؟

برای کاهش خطر ابتلا به این بیماری، از افرادی که دارای عفونت فعال هستند، دوری شود. اگر فردی به این بیماری مبتلا است، سعی کند با دیگران کمتر ارتباط داشته باشد تا‌زمانی که بهیود یابد.عادات بهداشتی خوب را رعایت کنید. دستان خود را مرتباً بشویید، به خصوص پس از تماس با فردی که گلودرد دارد، یا سرفه یا عطسه می کند.

علائم التهاب لوزه چیست؟
Tagged on:     

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *