مزایای زعفران

مقدمه

زعفران یک ادویه قرمز زنده است که از گیاه زعفران کروکوس ( Crocus sativus ) می آید. این گیاه از کلاله های خشک شده گل (قسمتهای قسمت انتهایی ماده) ساخته شده است.تصور می شود که این گیاه از یونان منشا گرفته باشد. این روزها در بسیاری از کشورها از جمله ایران ، اسپانیا و چین رشد می کند.از مزایای زعفران می توان گفت به طور سنتی از زعفران برای رنگ آمیزی و طعم دادن به مواد غذایی استفاده می کردند. همچنین از آن به عنوان داروی گیاهی برای بیماری هایی مانند کمر درد ، زخم ها و آبسه ها استفاده می شود.

زعفران یک ماده با ارزش در صنعت لوازم آرایشی است. بسیاری از افراد ادعا می كنند كه زعفران می تواند مسائل شایع پوستی از جمله التهاب و آکنه را تسکین دهد.

برخی از این ادعاها توسط متخصصین آزمایش شده و تأیید می شوند.

مزایای زعفران را در مجله اینترنتی برسن مطالعه می کنید.

زعفران خاصیت های زیادی برای پوست نیز دارد مانند :

در برابر اشعه ماورا بنفش محافظت می کند

هنگامی که صحبت از سلامت پوست می شود ، محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش (UV) یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید.

اشعه ماورا بنفش باعث تولید رادیکال های آزاد می شود ، که باعث اکسیدانی پوست می شود . این به سلولهای پوست شما آسیب می رساند و پیری پوست را تسریع می کند.

ماده فعال موجود در زعفران به نام کروسین ، کمک کند. متخصصین پس از آزمایشات دریافتند که کروسین دارای خواص آنتی اکسیدانی قوی است. آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که با خنثی سازی رادیکال های آزاد ،خواص اکسیداتی را کاهش می دهند. اینکه کروسین در برابر اشعه ماورا بنفش نیز ضد پیری خوبی است.

با التهاب مبارزه می کند

التهاب ، که می تواند ناشی از  استرس باشد ،  که ریشه بسیاری از بیماری ها است. این شامل شرایط التهابی پوست است.

خواص آنتی اکسیدانی کروسین می تواند به مبارزه با این استرس اکسیداتی و التهاب کمک کند. مطابق با مطالعه آزمایشگاهی  که در بالا ذکر شد ، کروسین، پروتئین های مختلف التهابی را سرکوب می کند.

علاوه بر این ، یک منبع مطالعه حیوانات دریافت که کروسین باعث بهبود درماتیت آتوپیک در موش ها می شود. درماتیت آتوپیک ناشی از عصاره Dermatophagoides farinae (کنه خانگی) است که معمولاً باعث ایجاد این بیماری در انسان می شود.

مزایای زعفران را در مجله اینترنتی برسن مطالعه می کنید.

از بهبود زخم پشتیبانی می کند

مناسب بهبود زخم برای سلامت پوست است. خطر ابتلا به عوارض ، از جمله عفونت های پوستی و ایجاد زخم را کاهش می دهد.

در یک منبع مطالعه حیوانات 2008 ، کرم حاوی عصاره زعفران باعث بهبودی زخم در موش ها شد. این رشد سلولهای پوستی را افزایش می دهد ، که برای بستن زخم ها ضروری است. محققان این را مدیون خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد التهابی زعفران هستند.

یک منبع مطالعه آزمایشگاه 2017  دریافت که زعفران با تقویت تکثیر سلول باعث بهبودی زخم می شود.

اگرچه تحقیقات بیشتری در مورد انسان مورد نیاز است ، این مزایا نویدبخش نقش زعفران در ترمیم زخم است.

هیپرپیگمانتاسیون را کاهش می دهد

هیپرپیگمنتیشن هنگامی رخ می دهد که قسمت های پوست شما نسبت به پوست اطراف تیره می شود . علت آن رنگدانه اضافی یا ملانین است. به دلیل ایجاد زخم ، قرار گرفتن در معرض آفتاب یا تغییرات هورمونی می توانید دچار هیپرپیگمانتاسیون شوید.

مطالعه انسانی 2013 کشف کرد که ترکیبات فعال زعفران ، از جمله کروسین ، می توانند ملانین را کاهش دهند. این ترکیبات با سرکوب تیروزیناز ، آنزیمی که برای تولید ملانین ضروری است ، کار می کنند.

مانند ادویه خشک ، روغن زعفران از C می آید. گل sativus . این روغن با استخراج روغن از کلاله ها ساخته می شود.

روغن زعفران همچنین حاوی کروسین است ، ترکیب فعال مسئول فواید زعفران برای پوست است. بنابراین ، روغن زعفران برای بهبود پوست نیز پتانسیل دارد.

مزایای زعفران را در مجله اینترنتی برسن مطالعه می کنید.

از نظر مراقبت از پوست ، برخی ادعاها در مورد مزایای زعفران وجود دارد که نقض شده است. مانند:

پوست را آبرسانی نمی کند

بسیاری از افراد ادعا می کنند که زعفران می تواند پوست را آبرسانی و مرطوب کند.

منبع مطالعه 2010 مشخص کرد که این درست نیست. در این آزمایش ، یک لوسیون با زعفران به گروهی از افراد زده شد. گروه دیگری لوسیون بدون زعفران دریافت کردند.

محققان هیچ تفاوتی در رطوبت پوست بین دو گروه مشاهده نکردند ، و این نشان داد که زعفران فاقد مزایای آبرسانی است.

با آکنه مبارزه نمی کند

از نظر تئوری ، خاصیت ضد التهابی و ترمیم کننده زخم ممکن است به درمان آکنه کمک کند.

هیچ مطالعه ای این را اثبات نمی کند. مطالعه 2016 دریافت که زعفران خاصیت ضد باکتری دارد ، اما به جای آنهایی که باعث آکنه می شوند ، درگیر باکتری های منتقله از غذا است.

قبل از اینکه زعفران برای درمان آکنه در نظر گرفته شود ، تحقیقات بیشتری لازم است.

اگر به استفاده از زعفران برای پوست علاقه دارید ، روشهای زیر را امتحان کنید.

توجه داشته باشید که در حالی که زعفران به طور کلی خوب تحمل می شود ، ممکن است هنوز واکنش آلرژیک ایجاد کند. اگر پس از استفاده از زعفران در هر یک از روش های درمانی زیر ، علائمی از واکنش آلرژیک مانند قرمزی یا تحریک مشاهده کردید ، مصرف آن را قطع کنید.

ماسک صورت زعفران

برای یک پوست آرام  ، ماسک صورت زعفران درست کنید. 3 رشته زعفران را با هاون  خرد کنید. با 1 قاشق غذاخوری عسل مخلوط کنید.  ، سپس این مخلوط را روی پوست خود بمالید. بعد از 10 دقیقه آن را بشویید و خشک کنید.

مزایای زعفران را در مجله اینترنتی برسن مطالعه می کنید.

ژل زعفران برای صورت

اثر خنک کنندگی ژل زعفران برای التهاب ایده آل است. با دوغاب و هاون 4 یا 5 رشته زعفران را خرد کنید. با 2 قاشق غذاخوری ژل آلوئه ورا و گلاب مخلوط کنید. مقدار کمی به پوست خود بمالید و مالش دهید تا جذب شود.

تونر صورت زعفران

فندق جادوگر و گلاب از تونرهای عالی هستند با این حال ، می توانید برای مزایای بیشتر پوست ، آنها را با زعفران دم کنید.

1/2 فنجان فندق جادوگر یا گلاب را در یک بطری اسپری بریزید. 3 یا 4 رشته زعفران اضافه کرده و به مدت 1 تا 2 روز خیس بخورد و روی پوست خود اسپری کنید یا با پنبه بزنید.

مرطوب کننده روغن زعفران

می توان روغن زعفران را به روغنهای پایه اضافه کرد تا مرطوب کنندگی ایجاد کند. یک بطری 1 اونسی حدود دو سوم پر از روغن حامل را پر کنید ، مانند روغن بادام یا روغن انگور. 3 تا 5 قطره روغن ضروری زعفران اضافه کنید. با انگشتان تمیز روی پوست خود بزنید.

با این حال ، مانند همه مواد گیاهی ، زعفران نیز می تواند واکنش های آلرژیک ایجاد کند. یک هدف مطالعه سال 2015 نشان داد که کارگران زعفران در هند دچار درماتیت تماسی ناشی از زعفران می شوند.

مطالعه سال 2007 همچنین دریافت که گرده زعفران می تواند واکنش های آلرژیک پوست یا سیستم تنفسی در پی داشته باشد.

مزایای زعفران را در مجله اینترنتی برسن مطالعه می کنید.

علائم احتمالی واکنش آلرژیک شامل موارد زیر است:

  • عطسه
  • آبریزش بینی
  • خارش ، قرمزی چشم
  • خشکی پوست
  • بثورات پوستی ( سرخی و تورم)
  • خارش یا سوزش پوست
  • کهیر

در صورت بارداری از مصرف زعفران به هر شکل خودداری کنید. طبق مطالعه 2014 ، زعفران می تواند باعث انقباضات رحمی شود که خطر سقط جنین را افزایش می دهد.

در صورت تمایل دوست دارید روزمره مراقبت از پوست خود را تقویت کنید ، از زعفران استفاده کنید. ترکیبات فعال آن در برابر التهاب ، هیپرپیگمنتیشن و اشعه UV کار می کنند. همچنین محافظت در برابر اشعه ماورا بنفش ،  که دلیل اصلی پیری زودرس پوست است، محافظت می کند.

اگر اولین بار است که از زعفران استفاده می کنید ، محتاط باشید. ممکن است یک واکنش آلرژیک ایجاد کنید ، بنابراین ابتدا یک تست  انجام دهید. اگر باردار هستید از زعفران خودداری کنید.

می توانید از زعفران در مرطوب کننده های خانگی ، ماسک ها و موارد دیگر استفاده کنید. متناوباً ، می توانید محصولات مراقبت از پوست زعفران را در داروخانه ها یا بازارهای بهداشتی خریداری کنید.

.

آیا مزایای زعفران از نظر پزشکی برای سلامت پوست اثبات شده است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/wekjriusd...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35