Neuromyelitis optica ، NMO یک وضعیت بهداشتی مزمن است که بر اعصاب چشم ، نخاع و بعضی اوقات مغز همچنین به بیماری Devic یا سندرم Devic معروف است. این ممکن است باعث از بین رفتن بینایی ، ضعف عضلات و سایر علائم شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این بیماری ، از جمله نحوه تشخیص و درمان آن ، مطالعه کنید.

NMO به نظر می رسد یک بیماری خود ایمنی است ، جایی که سیستم ایمنی بدن بدن به سلولهای سالم حمله می کند. در NMO ، سیستم ایمنی بدن به سیستم عصبی مرکزی (CNS) و عصب بینایی حمله می کند. CNS شما شامل نخاع و مغز شماست. اعصاب نوری شما سیگنال هایی را بین چشم و مغز شما حمل می کند.

هنگامی که سیستم ایمنی بدن به عصب بینایی و عصبی شما حمله می کند ، می تواند باعث التهاب و آسیب عصبی شود. این می تواند نشانه هایی از قبیل درد چشم ، کاهش بینایی و ضعف عضلات ایجاد کند.

NMO در افراد آسیایی ، آفریقایی و تبار بومی آمریکا بیشتر دیده می شود. زنان بیش از 80 درصد موارد دچار NMO هستند.

علائم NMO اغلب در بزرگسالان در دهه 40 اما ممکن است در هر سنی رشد کند. ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • درد چشم در یک یا هر دو چشم
 • افت موقت بینایی در یک یا هر دو چشم
 • بی حسی ، سوزن سوزن شدن ، یا حسی دیگر. تغییرات
 • ضعف عضلانی یا فلج در بازوها و پاها
 • از دست دادن کنترل روده و مثانه شما
 • سکسکه غیرقابل کنترل
 • حالت تهوع و استفراغ

بیشتر افراد مبتلا به NMO یک نوع عود بیماری را ایجاد می کنند. آنها قسمتهای مختلفی از علائم NMO را که به عنوان عود شناخته می شوند تجربه می کنند. این ممکن است ماهها یا سالها از هم جدا شوند. بسیاری از آنها در نهایت دچار از دست رفتن بینایی و ضعف عضلانی یا فلج می شوند که در بین عود بیماری وجود دارد.

تعداد کمتری از مبتلایان به NMO یک شکل مونوفیزیک بیماری ایجاد می کنند. آنها یک قسمت از علائم را تجربه می کنند که ممکن است برای چند ماه ادامه یابد. آنها همچنین ممکن است از دست دادن دید و ضعف عضلانی پایدار داشته باشند.

در صورت ایجاد NMO بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید. علائمی مانند درد چشم ، کاهش بینایی ، ضعف عضلانی ، از بین رفتن احساس یا از بین رفتن کنترل روده یا مثانه.

برای تشخیص NMO ، پزشک از شما در مورد علائم و تاریخچه پزشکی شما سؤال می کند. و یک معاینه فیزیکی انجام دهید.

آزمایش های زیر می توانند به پزشک شما کمک کنند تا تشخیص NMO را انجام دهد:

 • معاینه چشم ، برای ارزیابی عملکرد و ساختار چشم
 • یک آزمایش عصبی ، برای ارزیابی قدرت ، هماهنگی ، احساس ، تفکر ، حافظه ، بینایی و گفتار خود
 • مغناطیسی تصویربرداری از طنین انداز (MRI) ، برای ایجاد تصاویری از نخاع ، مغز و اعصاب نوری خود
 • شیر نخاعی ، برای جمع آوری نمونه ای از مایعات از اطراف خود برای آزمایش از مغز و ستون فقرات برای آزمایش
 • آزمایش خون آنتی بادی های خاصی که در بسیاری از افراد مبتلا به NMO وجود دارد

درباره 70٪ افراد مبتلا به NMO نوعی مولکول ایمنی تولید می کنند که به آنتی بادی های ضد AQP4 معروف است. گزینه های درمانی NMO شما تا حدودی به این بستگی دارد که آیا شما تولید کننده آنتی بادی ها هستید یا خیر.

پزشک شما ممکن است چندین درمان NMO برای کمک به معکوس علائم اخیر یا جلوگیری از حملات آینده تجویز کند.

بلافاصله پس از حمله NMO ، پزشک ممکن است علائم را با تزریق مقادیر زیاد کورتیکواستروئید متیل پردنیزولون (Solu-Medrol) علائم درمان کند. شما آنتی بادی های ضد AQP4 دارید ، ممکن است مبادله پلاسما (PLEX) دریافت کنید تا سطح آنتی بادی شما پایین بیاید.

در طی این روش ، یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خون را با بدن IV از بدن شما خارج می کند. پلاسمای شما (قسمت مایع خون شما) از سلول جدا شده و با یک جایگزین مصنوعی جایگزین می شود. سپس ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خون را با IV به بدن شما باز می گرداند. این روند ممکن است چند ساعت طول بکشد و ممکن است چندین بار در طی چند روز تکرار شود.

برای جلوگیری از عود ، پزشک شما ممکن است داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی را نیز تجویز کند.

اگر آنتی بادی ضد AQP4 تولید می کنید ، می توانید از داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی داخل وریدی از جمله اکولیزوماب (Soliris) یا inebilizumab (Uplizna) برای جلوگیری از حملات آینده دریافت کنید.

چندین سرکوب کننده سیستم ایمنی دیگر. از داروها برای کاهش خطر عود از برچسب خارج استفاده می شود. این موارد شامل آزاتیوپرین (ایموران ، آزازان) ، ریتوکسیماب (ریتوکسان) ، یا مایکوفنولات مفتیل (Cellcept) می باشد.

با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد مزایا و خطرات احتمالی گزینه های درمانی خود بیشتر بدانید.

NMO به چندین روش شبیه به بیماری اسکلروز (MS) است.

هر دو بیماری اختلالات خود ایمنی است که بر سلولهای عصبی در CNS و عصب بینایی تأثیر می گذارد. آنها ممکن است علائم مشابهی مانند کاهش بینایی و ضعف عضلات ایجاد کنند.

NMO با MS متفاوت است زیرا:

 • سلولهای ایمنی خاص و فرآیندهای خود ایمنی که در NMO نقش دارند. دقیقاً همانند افراد درگیر در MS
 • افراد مبتلا به MS ، آنتی بادی ضد AQP4 ندارند ، در حالی که 70 درصد از مبتلایان به NMO بعضی از روشهای درمانی را انجام می دهند MS برای NMO کار نمی کند
 • عود بیماری NMO همچنین منجر به ایجاد علائم شدیدتری نسبت به عود بیماری ام اس می شود
 • NMO منجر به ایجاد مشکلات سلامتی برگشت ناپذیر سریعتر از MS می شود ، اگرچه هر دو بیماری می توانند باعث شوند آسیب های ماندگار با گذشت زمان

NMO بر برخی افراد با این بیماری شدیدتر از سایرین تأثیر می گذارد.

این وضعیت در نهایت ممکن است باعث ایجاد مشکلات سلامتی پایدار مانند از بین رفتن بینایی ، ضعف عضلات و مشکلات مربوط به کنترل روده و مثانه شود.

این ممکن است بر توانایی شما در دیدن ، اطراف ، و کارهای روزانه را کامل کنید. در موارد شدید ، عوارض این بیماری تنفس را دشوار می کند.

پزشک و سایر اعضای تیم درمانی شما می توانند به شما در ایجاد برنامه ای برای مدیریت علائم ، بهبود کیفیت زندگی و حمایت از شما کمک کنند. توانایی شما در انجام کارهای روزانه با NMO.

برنامه درمانی و مدیریت شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهایی برای کمک به محدود کردن عودها ، تسکین علائم و درمان عوارض
 • فیزیوتراپی برای کمک به حفظ یا بهبود قدرت و تحرک شما
 • کاردرمانی به شما کمک می کند تا با تغییراتی در عملکرد بدن خود سازگار شوید
 • استفاده از وسایل کمکی برای کمک به شما در اطراف
 • استفاده از ونتیلاتور برای کمک به تنفس شما
 • در رژیم غذایی یا سایر عادت ها تغییر می کند

پزشک ممکن است شما را برای دیدار با اجتماعی تشویق کند کارگر برای کمک به شما برای دسترسی به خدمات پشتیبانی اجتماعی مانند مزایای معلولیت.

پزشک شما همچنین می تواند شما را به یک مشاور حرفه ای یا گروه پشتیبانی بیمار ارجاع دهد تا در رفع معالجه ذهنی شما کمک کند نیازهای حمایت اجتماعی

به پزشک یا سایر اعضای تیم درمانی خود اطلاع دهید که آیا علائم شما تغییر می کند ، در مورد برنامه درمانی خود نگرانی دارید ، یا اینکه مدیریت چالش های زندگی با NMO را مشکل دارید.

پیش بینی چگونگی توسعه NMO در هر شخص دشوار است . این بیماری باعث ایجاد علائم شدید در برخی افراد می شود و بعضی اوقات منجر به عوارض بالقوه تهدید کننده زندگی می شود.

به گفته نویسندگان مقاله مروری در مجله طب کلینیکی ، درمان زودرس برای کاهش خطر ناتوانی و مرگ از اهمیت زیادی برخوردار است. NMO درمان ممکن است محدود کردن عودها ، جلوگیری از عوارض و بهبود چشم انداز طولانی مدت شما را کمک کند.

نویسندگان گزارش بررسی که تقریباً یک سوم افراد مبتلا به NMO که درمان نمی شوند طی 5 سال از دنیا می روند. قسمت اول آنها.

اگر مبتلا به NMO هستید ، خوردن یک رژیم غذایی متعادل برای تقویت خوب مهم است سلامت کلی یک متخصص تغذیه ثبت شده می تواند به شما در ایجاد یک برنامه غذایی سالم که برای شما پایدار باشد کمک کند.

رژیم غذایی بیماری NMO شامل موارد زیر است: و پروتئین بدون چربی

 • میزان مصرف غذاهایی که دارای چربیهای اشباع یا قند زیاد هستند ، مانند گوشتهای فرآوری شده ، شیرینی ها و شیرینی ها را محدود کنید
 • نوشیدن 6 تا 8 فنجان آب یا قند دیگر مایعات بدون مصرف روزانه
 • اجتناب یا محدود کردن مصرف الکل و کافئین

برخی از درمان های NMO ممکن است بر اشتها یا وزن شما تأثیر بگذارد. در صورت نگرانی با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت بروز دفعات ادرار ، یبوست یا سایر چالش ها با عادت مثانه یا روده ، ممکن است پزشک یا متخصص تغذیه شما تغییراتی در عادت های غذایی شما پیشنهاد دهد.

اگر تشخیصی از NMO دریافت کنید ، چشم انداز بلند مدت شما تا حدودی به فرم NMO که شما توسعه می دهید ، درمانی که انجام می دهید و کلیت شما بستگی دارد.

.

هر چیز که شما باید درباره NMO بدانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *