در هفته‌ی پنجم بارداری، فرزند شما واقعاً کوچک است. به اندازه‌ی یک دانه کنجد! تازه اولین اندام‌هایش در حال شکل گرفتن است.

ممکن است تغییرات جدیدی را از نظر جسمی و عاطفی تجربه کنید. بیایید درباره آن‌چه در هفته پنجم بارداری پیش رو دارید بیش‌تر بدانیم.

هفته پنجم بارداری حال شما چگونه است:

 • ممکن است علائمی مانند PMS(سندرم پیش از قاعدگی) شامل خستگی، درد سینه‌ها، ضعف و بی‌حالی صبح‌گاهی داشته باشید.
 • کودک شما بسیار کوچک است، فقط حدود 2 میلی‌متر.
 • ممکن است قلب کودک شما در هفته پنجم شروع به تپیدن کند، اگرچه امکان دارد تا دو هفته دیگر با سونوگرافی تشخیص داده نشود.
 • شما باید اولین قرار ملاقات با پزشک خود ، قبل از زایمان را تنظیم کنید.
 • شما باید در مورد علائم سقط جنین و حاملگی‌های خارج از رحم اطلاعات کسب کنید.

تغییرات بدنی در هفته پنجم بارداری

بسیاری از افراد ناگهان متوجه می‌شوند در هفته پنجم بارداری قرار دارند. در این موقع از زمان قاعدگی شما گذشته‌ و تست بارداری نیز مثبت شده‌ است.

ممکن است با بسیاری از احساسات و نگرانی‌های جدید روبرو شوید. با این‌حال نگران نباشید! ما شما را با تمام جزئیات این دوران شگفت انگیز آشنا خواهیم کرد.

هفته پنجم بارداری، آغاز دوره‌ی جنینی است. این زمانی است که سیستم‌ها و ساختارهای بدن کودک مانند قلب، مغز و نخاع شروع به شکل‌گیری می کنند.

قلب کودک شما در این زمان با سرعت ثابت می‌تپد، اگرچه ممکن است تا یک یا دو هفته دیگر توسط سونوگرافی مشخص شود. اکنون جفت نیز در حال رشد است.

در این مرحله، جنین شما هنوز ظاهر یک کودک را ندارد. با این‌که به سرعت در حال رشد است، اما هنوز هم بسیار کوچک است، تقریباً به اندازه نوک یک قلم یا دانه کنجد. در این زمان، کودک فقط 2-3 میلی‌متر قد دارد.

بدن شما نیز در حال آماده شدن است تا تغییرات بزرگی را تجربه کند.

سطح هورمون بارداری به سرعت در حال افزایش است و رحم شما شروع به رشد می‌کند. تا دو ماه بعد، در ظاهر باردار به نظر نمی‌رسید، اما ممکن است همچنان علائم را تجربه کنید.

جنین‌های دوقلو در هفته‌ی پنجم بارداری

اگر چند قلو حمل می‌کنید، ممکن است در هفته پنجم بارداری بتوانید نوزادان خود را از طریق سونوگرافی، زودهنگام تشخیص دهید.

در این ‌زمان اندازه‌ی نوزادان شما در حد 2-3 میلی‌متر است، اما ممکن است با گذشت چند هفته‌ دو کیسه بارداری یا حتی چند قطب جنینی ریز مشاهده کنید.

گاهی اوقات، در این مرحله دو کیسه بارداری را تشخیص می‌دهید، اما فقط یک کودک در زمان سونوگرافی مشاهده می‌شود که به این پدیده  سندرم قل ناپدید شده می‌گویند. اغلب دلیل روشنی برای این اتفاق وجود ندارد. ممکن است گرفتگی و خونریزی داشته باشید یا هیچ علائمی نداشته باشید.

علائم هفته‌ی پنجم بارداری

علائم بارداری بی‌نظیر و غیرقابل پیش‌بینی است. هر دو نفری که علائم مشترکی باهم ندارند می‌توانند بارداری سالمی داشته باشند. به همین ترتیب، ممکن است در اولین بارداری خود حالت تهوع شدید داشته باشید، اما در بارداری بعدی تهوع صبح‌گاهی نداشته باشید.

افزایش سریع سطح هورمون های گنادوتروپین جفتی انسانی (hCG) و پروژسترون دلیل بسیاری از علائم بارداری هستند که شما تجربه می‌کنید.

هر یک از علائم زیر را می‌توانید در هفته‌ی پنجم بارداری تجربه کنید:

1. بیماری صبح‌گاهی

با کلمه “صبح” فریب نخورید. حالت تهوع و استفراغ می‌تواند در هر زمان از روز رخ دهد.

این علامت معمولاً از هفته‌ی ششم بارداری شروع می‌شود و برخی افراد زودتر آن را تجربه می‌کنند.

خوردن چندین وعده غذایی کوچک در طول روز (به جای 2 یا 3 وعده غذایی بزرگ) ممکن است در بهتر شدن حالت تهوع کمک کند.

اگر  نمی‌توانید مواد غذایی یا مایعات را بخورید ونگه دارید، با پزشک خود تماس بگیرید.زیرا ممکن است نشانه‌ای از hyperemesis gravidarum (استفراغ شدید حاملگی) باشد، که یک شکل شدید بیماری صبح‌گاهی است. گاهی نیاز است برای درمان به بیمارستان مراجعه شود.

2. سرگیجه

فشار خون شما کاهش می‌یابد. کاهش بیش از حد فشار خون در دوران بارداری می‌تواند باعث سرگیجه و حتی غش شود.

زمانی که احساس سرگیجه دارید، اگر ایستاده‌اید بنشینید یا اگر رانندگی می‌کنید ماشین را نگه دارید.

3. تکرر ادرار

بزرگ شدن رحم، می‌تواند به مثانه فشار بیاورد. این اتفاق احتمالاً باعث می‌شود که شما مرتباً ادرار کنید. به هیچ وجه از دفع ادرار برای مدت طولانی جلوگیری نکنید چون ممکن است باعث عفونت مثانه شود. برای جلوگیری از کمبود آب در بدن مقدار زیادی آب و مایعات سالم بنوشید.

4. گرفتگی شکم

در این هفته ممکن است گرفتگی شکم یا نفخ خفیف داشته باشید. علت این امر می‌تواند کاشت تخمک یا کشش رحم شما باشد.

سرفه، عطسه یا تغییر موقعیت می‌تواند این گرفتگی‌ها را بیشتر کند.

گرفتگی خفیف نباید مشکلی ایجاد کند اما  اگر درد شدید بود یا بعد از مدتی از بین نرفت سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید.

5. خونریزی واژینال

خونریزی خفیف، که به آن لکه‌بینی نیز گفته می‌شود، تقریباً در زمان قاعدگی از دست رفته رخ می‌دهد و به آن خون‌ریزی به دلیل لانه‌گزینی جنین می‌گویند.

لکه‌بینی می‌تواند در اثر عوامل زیادی ایجاد شود، در صورت مشاهده لکه‌بینی یا خون‌ریزی در هر زمان از بارداری، حتمابه پزشک خود اطلاع دهید.

6. خستگی

با افزایش سطح پروژسترون، ممکن است احساس خواب آلودگی و از دست دادن انرژی داشته باشید.

خستگی در دوران بارداری بیشتر در سه ماه اول دیده می‌شود، اما برخی از افراد تا پایان دوران بارداری احساس خستگی می‌کنند.

7. تغییرات پستان

با تغییرات سطح هورمون‌ها ممکن است سینه‌ها حساس‌، دردناک، متورم یا پرتر شوند. این یکی از اولین علائم بارداری است و ممکن است بلافاصله پس از عمل لقاح ظاهر شود.

8. هوس و انزجار غذایی

هورمون‌های در حال تغییر می‌توانند باعث تغییر اشتها نیز شوند. ممکن است از غذاهایی که قبلا از آن لذت می‌بردید احساس انزجار کنید و یا به غذاهایی که پیش از بارداری نمی‌خوردید علاقه نشان دهید. در اوایل بارداری ممکن است احساس ولع و انزجار غذایی را تجربه کنید.

9. یبوست

غذای شما توسط سیستم گوارش، با سرعت کمتری حرکت می‌کند تا به مواد مغذی زمان بیشتری داده شود که در جریان خون شما جذب شده و به کودک برسد. این انتقال با تأخیر می‌تواند منجر به یبوست شود.

خوردن بیشتر فیبر و نوشیدن مایعات فراوان می‌تواند به رفع یبوست کمک کند.

10. افزایش ترشحات واژن

ترشحات واژن در دوران بارداری می‌تواند طبیعی باشد. ترشحات باید کم، سفید، شیری بوده و بوی ملایم داشته باشد.

اگر ترشحات به رنگ سبز یا زردرنگ باشد، بوی تندی داشته باشد یا با سوزش و خارش همراه شود، باید این موضوع را با پزشک خود درجریان بگذارید. چون احتمالاً نشانه‌ای از یک عفونت واژن است .

11. نوسانات خلقی

بارداری می‌تواندباعث به وجود آمدن احساسات متغیر و زودگذری شود. ایده نوزاد جدید نه تنها می‌تواند باعث استرس عاطفی شود، بلکه تغییرات در هورمون‌ها نیز می‌تواند احساسات شما را تحت تأثیر قرار دهد.

تجربه‌ی حالات متفاوت در روز مانند هیجان، غم و اندوه، اضطراب، ترس و خستگی در این دوران طبیعی است. اگر این احساسات شدید است یا بیش از چند روز طول می‌کشد، بلافاصله با پزشک خود مشورت کنید.

علائم سقط

بنا به تحقیقات انجمن متخصص زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، حدود 10 درصد از بارداری‌ها به سقط جنین منجر می‌شود.

علائم سقط عبارتند از:

 • خون‌ریزی واژینال (رایج‌ترین علامت که حجم و شدت آن بیش‌تر از لکه بینی است و ممکن است حاوی لخته خون باشد)
 • گرفتگی شکم یا لگن
 • کمردرد

در صورت بروز خون‌ریزی هنگام بارداری با پزشک خود تماس بگیرید.

بارداری خارج رحمی یا لوله‌ای به نوعی از حاملگی گویند که جنین در خارج از رحم رشد می‌کند. این نوع حاملگی سالم و مطلوب نبوده و زندگی مادر را تهدید می‌کند.

علائم حاملگی خارج از رحم شامل موارد زیر است:

 • خون‌ریزی واژن
 • درد یا گرفتگی لگن (احتمالاً در یک طرف)
 • درد شانه
 • سرگیجه یا غش کردن

در صورت مشاهده علائم بیماری، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

نکات مفید برای یک بارداری سالم

 

 1. با پزشک خود ملاقات کنید. اگر پیش از این به پزشک مراجعه نکرده‌اید باید بدانید معاینات مرتب یک متخصص برای بارداری سالم، ضروری است. پزشک به شما خواهد گفت که برای سالم نگه داشتن کودک خود طی 9 ماه چه اقداماتی باید انجام دهید.
 2. قبل از زایمان ویتامین مصرف کنید. مصرف ویتامین‌های قبل از تولد که حاوی مقادیر زیادی اسید فولیک هستند ممکن است خطر برخی نقص‌های مادرزادی را کاهش دهد. بسیاری از ویتامین‌ها قبل از تولد نوزاد اسیدهای چرب امگا 3 DHA و EPA را نیز تأمین می‌کنند. این مواد مغذی برای رشد مناسب مغز و چشم کودک ضروری است. همچنین به مواد مغذی که در شیر مادر هست کمک می‌کنند.
 3. غذاهای سالم به رژیم غذایی خود اضافه کنید مانند میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل، پروتئین‌های بدون چربی، لوبیا، مغزها و لبنیات. حفظ رژیم غذایی سالم برای رشد و سلامت کودک بسیار مهم است.
 4. به سلامت غذا دقت کنید! اطمینان حاصل کنید که مواد پروتئینی کاملاً پخته شده‌اند و از غذاهای دریایی آلوده و لبنیات غیرپاستوریزه برای جلوگیری از آسیب به نوزاد در حال رشدتان اجتناب کنید.
 5. از مواردی که به کودک آسیب می‌رسانند خودداری کنید.این موارد شامل: سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و کافئین بیش از حد می‌باشد. مقدار مطمئن و بی‌‌خطری برای مصرف الکل در بارداری وجود ندارد. برخی از داروهای تجویزی و بدون نسخه در دوران بارداری ایمن نیستند. به پزشک خود در مورد تمام داروها، ویتامین‌ها، مکمل‌ها و گیاهانی که می خورید اطلاع دهید. در صورت نیاز به آگاهی بیشتر از متخصص کمک بگیرید.

افزایش وزن در هفته پنجم بارداری

ممکن است در هفته پنجم حاملگی مقداری نفخ داشته باشید که می‌تواند در افزایش وزن کمی موثر باشد. اگرچه به طور کلی نباید در اوایل بارداری انتظار افزایش وزن داشته باشید.

توجه کنید!
هفته پنجم بارداری برای تغییرات چشم‌گیر و علائم جسمی هنوز زود است. اما کودک کوچک شما در مسیر رشد و قوی شدن است.

تصمیمی که برای مراقبت از خود و کودکتان در ابتدای راه می‌گیرید بعداً بر روی همه عوامل تأثیر مستقیم می‌گذارد.

برای اطلاع از بهترین انتخاب‌ها درمورد تغذیه و سبک زندگی موثر به پزشک خود مراجعه کنید.

.

تغییرات بدن در هفته‌ی پنجم بارداری چگونه است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *