توهمات

 

توهمات توسط متخصصان بهداشت روان به عنوان تجربیات حسی در نظر گرفته می شوند که ممکن است واقعی به نظر برسند ، اما در واقع در ذهن شما ایجاد می شوند. به عنوان مثال توهمات بینایی باعث می شود شما تصاویر ، افراد و اشیایی را مشاهده کنید که ممکن است ان هارا ندیده باشید.

اما همچنین ممکن است توهمات بصری با چشمان بسته داشته باشید. دیدن الگوها ، چراغ ها و رنگ ها هنگام بستن چشم یک پدیده طبیعی است . با این حال ، برخی از دلایل ممکن است مربوط به بیماریهای زمینه ای پزشکی باشد.

ادامه مطلب را بخوانید تا موارد مختلفی را که ممکن است با چشم بسته “ببینید” و چگونگی تشخیص اینکه آیا این موارد باعث نگرانی می شود را یاد بگیرید.

وقتی چشم هایتان را می بندید ، ممکن است بتوانید رنگ ها ، اشکال و نور را ببینید. برخی از تصاویر همچنین ممکن است حرکت کنند یا یک اثر چرخشی ایجاد کنند. به چنین جلوه های بصری گاهی توهم چشم بسته گفته می شود زیرا این گونه اشیا در مقابل شما نیستند.

برخلاف توهمات چشم باز ، پدیده های بصری که هنگام بستن چشم می بینید اغلب دارای اثر کالیدوسکوپ هستند . این حالت مخصوصاً در صورت بیدار بودن و در فضای روشن هنگام بسته بودن چشمان اتفاق می افتد.

برخی از رایج ترین توهمات چشم بسته عبارتند از:

  • الگوها و رنگ های چرخشی
  • پیکسل های تصادفی
  • چشمک های روشن یا تاریک
  • اشیا random تصادفی

اگر می خوابید و تصاویر واضح تری از مردم ، اشیا، و مکان ها می بینید ، احتمالاً رویاهایتان بیشتر از توهم است. با این حال ، بعضی از رویاها هر از گاهی بسیار واقعی به نظر می رسند.

توهمات چشم بسته به یک فرآیند علمی به نام فسفن مربوط می شوند این موارد در نتیجه فعالیت مداوم بین سلول های عصبی در مغز و بینایی شما رخ می دهد.

حتی وقتی چشمانتان بسته است ، می توانید فسفن را تجربه کنید. در حالت استراحت ، شبکیه چشم شما همچنان به تولید این بارهای الکتریکی ادامه می دهد.

اگر چشم خود را در یک اتاق روشن یا بیرون از نور خورشید ببندید ، احتمال این وجود دارد که مقدار کمی نور می تواند جلوه بصری ایجاد کند. همچنین هنگامی که فشار نور ، مانند چشم بند یا ماسک خواب بر روی پلک های بسته شما قرار می گیرد ، احتمال مشاهده رنگ بیشتر وجود دارد.

سایر دلایل توهم چشم بسته ممکن است مربوط به مسائل پزشکی باشد ، از جمله موارد زیر:

هیپوناترمی

توهمات چشم بسته نیز از نظر بالینی به عنوان یک بیماری ثانویه در افراد با هیپوناترمی عادی است. این شرایط باعث می شود که میزان سدیم خون بسیار پایین باشد و 135 میلی آمپر در لیتر یا کمتر باشد.

تخمین زده می شود که توهمات در حدود 0.5 درصد افرادی را که سطح سدیم آنها کمتر از 120 mEq / L است درگیر می کند، اما تعداد دقیق توهمات چشم بسته مشخص نیست.

هشدار

هیپوناترمی یک فوریت پزشکی محسوب می شود. سایر علائم مرتبط با توهم شامل سردرگمی ، ضعف و تشنج است. درمان شامل استفاده از محلول سدیم در بیمارستانی است که پزشک می تواند سطح سدیم شما را کنترل کند.

سندرم چارلز بونت

توهمات بینایی نیز ممکن است در سندرم چارلز بونت رخ دهد. این شرایط منجر به کاهش بینایی می شود از تخریب ماکولا در بزرگسالان و افراد مسن گاهی اوقات “بینایی فانتوم” نامیده می شود.

توهماتی که با سندرم چارلز بونت ممکن است عود کند ،می تواند به طور متوسط ​​12 تا 18 ماه ادامه داشته باشد. بزرگسالان مبتلا به این بیماری اغلب ممکن است افراد ، مناظر ، اشیا و تصاویری ببینند ، هر توهم ممکن است فقط برای چند ثانیه به طور همزمان یا برای چند ساعت باقی بمانند.

در حالی که توهماتی که با سندرم چارلز بونت تجربه می شوند معمولاً با چشم باز اتفاق می افتد ، اما کاهش تدریجی بینایی می تواند احساس کند که چشم بسته است.

توهمات چشم بسته نیز بعد از جراحی در برخی افراد گزارش شده است.

یکی از این تحقیقات توهمات چشم بسته را در شخصی که جراحی جزئی سرپایی با بی حسی موضعی انجام داده بود ، پیدا کرد. پس از جراحی ، گزارش می شود که بیمار هر زمان که چشم خود را در یک بازه زمانی چهار ساعته می بندد ، دچار توهم می شود. این توهمات چشم بسته به مدت دو ساعت طول می کشد.

محققان نتیجه گرفتند که این مورد ناشی از واکنش لیدوکائین بوده است. این یک عامل بی حس کننده است که ممکن است در جراحی های جزئی و در دندانپزشکی ها مورد استفاده قرار گیرد. این ماده همچنین در برخی از داروهای بی حس کننده موضعی بدون نسخه که برای دردهای عضلانی و درد مفاصل استفاده می شود ، فروخته می شود.

در حالی که توهمات به عنوان عارضه جانبی شایع لیدوکائین ذکر نشده اند ، سایر عوارض جانبی مرتبط موارد موضعی این دارو عبارتند از:

مطالعه بر روی بیماران جراحی قلب ، توهمات چشم بسته را به عنوان عوارض جانبی نادر بعد از این روش ذکر کرد. محققان این فرضیه را مطرح کردند که توهم ممکن است مربوط به صرع لوب تمپورال باشد ، که باعث تشنج در تنظیم احساسات می شود قسمت هایی از مغز ، لوب های گیاهی حافظه کوتاه مدت را نیز کنترل می کنند.

توهمات چشم بسته به طور معمول جای نگرانی ندارد. اینها پدیده های طبیعی است که می تواند هنگام خواب ، بیداری ، با چشمان بسته رخ دهد.اگر علائم غیرمعمول دیگری نیز دارید که بر روحیه و عملکرد کلی شما تأثیر می گذارد ، باید با پزشک صحبت کنید.

توهم هنگام باز بودن چشم

اگر توهمات بصری در حالی که چشمان شما باز است رخ می دهد ، برای بررسی به دکتر مراجعه کنید. دلایل احتمالی این نوع توهمات عبارتند از:

 الگوها ، اشکال و رنگهایی که هنگام بستن چشم می توانید شاهد آنها باشید. در بیشتر موارد ، اینها بی ضرر هستند و جای نگرانی نیست. برخی موارد مربوط به شرایط پزشکی است که به درمان نیاز دارد.

اگر توهمات چشم بسته با سایر علائم غیر قابل توجیه همراه است یا اگر تغییرات شناختی ، بینایی یا خلقی قابل توجهی دارید ، با پزشک صحبت کنید.

.

همه چیز درباره توهمات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *