پلک سه گانه

پلک سه گانه زمانی اتفاق می افتد که پلک بالایی به جای یک چین ، دو تا چین داشته باشد. ممکن است به دلیل پوست اضافی ، از دست دادن چربی به دلیل افزایش سن یا ضعف عضلات پلک ایجاد شود.

اگر به بسیاری از چهره های اطراف خود نگاه کنید ، احتمالاً مجموعه ای از چشم ها را با یک چین مشخص در هر پلک مشاهده خواهید کرد.

برای بعضی از افراد ، این تک چین به دو حالت تبدیل می شود ، و آنچه را که به نام “پلک سه گانه” شناخته می شود ، تشکیل می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این شرایط و اینکه برای اصلاح آن چه می توان انجام داد ، به خواندن ادامه دهید.

پوست و عضله بین ابرو و چین و چروک پلک ، چین پلک را تشکیل می دهد. چین و چروک پلک در اثر اتصال بین پوست و عضله در مدار چشم ایجاد می شود ، که پلک بالایی را بلند نگه می دارد.

هنگامی که پلک اصلی تا می شود به دو یا چند چین تبدیل شود ، پلک سه گانه ایجاد می شود. این می تواند به طور ناگهانی اتفاق بیفتد.

چین یا چروک پلک های متعدد دلایل مختلفی دارند و با علائم خاصی طبقه بندی می شوند.

پلک سه گانه اولیه: حجم چربی و خاصیت ارتجاعی پوست

در بیشتر موارد ، چین خوردگی اضافی پلک به دلیل:

 • از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست و اتصالات ضعیف بین پوست و عضلات زیر چشم است
 • نازک شدن بافت نرم و از بین رفتن چربی در زیر پوست در پلک فوقانی ، بالاتر از چین طبیعی پلک شما

اینها به خودی خود چین های اضافی پلک نیستند ، بلکه پوست چروکیده هستند. نازک شدن بافت و از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست به موارد زیر کمک می کند:

 • کاهش حجم چربی در ناحیه اطراف حفره چشم
 • توخالی یا عمیق شدن شیار پلک فوقانی
 • عدم تقارن چین خوردگی پلک

اینها باعث می شود که چین های اضافی روی پلک شما ایجاد شود.

پلک سه بعدی ثانویه: چسبندگی بافت اسکار

این نوع چین خوردگی اضافی پلک ممکن است به دلیل جراحی پلک ایجاد شود که آن به بلفاروپلاستی معروف است.

از بین بردن بیش از حد بافت نرم در فلپ پلک فوقانی می تواند باعث اتصال بافت اسکار به بافت اطراف یا ضخیم شدن آن شود. این می تواند منجر به چین خوردگی پلک اضافی در بالای چین ایجاد شده توسط جراحی شود.

پلک سه گانه سوم: چسبندگی مجدد بافت اسکار

این نوع چین حوردگی پلک سه گانه بعد از جراحی تشکیل می شود تا اصلاح شود:

 • چین خوردگی پلک بالا
 • جمع شدن پلک
 • شرایطی که در آن پلک به سمت بیرون چرخانده و سطح پلک داخلی را در معرض قرار می دهد

با بهبود چین خوردگی پلک با جراحی ، ممکن است چین های اضافی پلک ایجاد شود.

 •   با افزایش سن ، حجم پوست و قابلیت ارتجاعی آنها کاهش می یابد. این می تواند منجر به پتوز یا افتادگی پوست در اطراف چشم شود ، که باعث تغییر شکل چین خوردگی پلک می شود.
 • پیش زمینه نژادی. افراد با نژاد آسیایی بیشتر دچار چین خوردگی هایی می شوند که روی پلک فوقانی پایین قرار می گیرند و همچنین حجم چربی بیشتری به سمت حاشیه پلک دارند. این باعث می شود که پوست با کاهش حجم و خاصیت ارتجاعی خود ، در معرض چین خوردن پلک های سه گانه قرار گیرد.
 • رنگ و ضخامت پوست . افرادی که دارای رنگ روشن و پوستی نازک هستند ، ممکن است بیشتر دچار چین خوردگی پلک شوند.
 • شکل و اندازه بدن. کسانی که لاغر هستند و یا از نظر ورزشی ساخته شده اند بیشتر در معرض خطر ابتلا به پلک های سه گانه قرار دارند.
 • استفاده از لنزهای تماسی. استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی باعث ضعف عضلات در این منطقه می شود.
 • تورم. برخی از مسائل بهداشتی می تواند باعث تجمع مایعات در بافت ها و حفره های بدن شود. این تورم می تواند باعث ایجاد پلک های سه گانه شود.

 خطر پلک های سه گانه اغلب شامل فعالیتهایی می شوند که التهاب را کاهش می دهند ، مانند:

 • مرطوب ماندن بدن
 • خوابیدن با کیفیت به صورت روزمره
 • ترک سیگار
 • محدود کردن مصرف الکل
 • کاهش مصرف نمک
 • محافظت از پوست در معرض آفتاب
 • مراقبت از آلرژی ، سرماخوردگی ، آنفولانزا ، التهاب ماشک یا سایر موارد بهداشتی

چه زمانی باید به دنبال مراقبت های پزشکی برای پلک های سه گانه بود

داشتن سه پلک به ندرت یک فوریت پزشکی است. با این حال ، در صورت وجود فوراً با یک متخصص بهداشت تماس بگیرید

اگر علائم شما شدید است ، به نزدیکترین مرکز اورژانس مراجعه کنید.

در بیشتر موارد ، این چین و چروک اضافی به خودی خود از بین نمی رود. اغلب به درمان پزشکی یا جراحی نیاز دارد. یک جراح پلاستیک چشم و صورت ممکن است بهترین گزینه شما برای درمان این بیماری باشد.

چندین گزینه درمانی ممکن است برای پلک سه گانه وجود داشته باشد. در اینجا موارد اصلی ذکر شده است.

بلفاروپلاستی

جراحی درمان انتخابی پلک های سه گانه است. جراح پلاستیک شما ممکن است بلفاروپلاستی را برای از بین بردن پوست اضافی و بالا بردن افتادگی پوست انجام دهد.

اگر یک روش جراحی پلک باعث چین خوردن بیش از حد پلک شود ، آزادسازی بافت اسکار توسط جراحی مهم است. لیفت ، یکی دیگر از گزینه های جراحی لیفت ابرو است. این روش باعث افزایش بافت نرم اطراف ناحیه ابرو ، افتادگی ابرو و بهبود تقارن ابرو می شود. لیفت ابرو را می توان به صورت یک روش مستقل یا با بلفاروپلاستی انجام داد.

برخی از پزشکان همچنین ممکن است لیفت ابرو بدون عمل جراحی انجام دهند. این روش اصلاح پلک سه گانه شامل استفاده از پرکننده های تزریقی برای بلند کردن ، حجم دادن و صاف شدن چین و چروک اضافی با مواد طبیعی مانند اسید هیالورونیک است.

لیپوپیلینگ

انتقال چربی یا لیپوپیلینگ نیز ممکن است برای بالا بردن ابرو و ایجاد حجم به پلک استفاده شود. این روش شامل برداشت سلول های چربی از طریق لیپوساکشن و سپس تزریق و پیوند آنها در ناحیه مورد نظر است.

حداقل واکنشهای ایمنی ناشی از لیپوپیلینگ وجود دارد. با این حال ، این روش ممکن است باعث تشکیل کلاژن جدید شود و ممکن است جریان خون را در ناحیه تحت درمان تقویت کند.

رادیوفرکانسی (RF) درمانی

درمان RF با استفاده از امواج پرانرژی لایه های پایین پوست شما را گرم می کند و باعث تشکیل کلاژن می شود.

RF درمانی همچنین ممکن است همراه با جراحی یا به عنوان یک روش جداگانه و غیر تهاجمی برای سفت شدن پوست پلک نازک و افتاده و خم شدن ابروها استفاده شود.

علت پلک سه گانه می تواند متفاوت باشد و ممکن است ریشه های بیولوژیکی ، فیزیکی و ژنتیکی داشته باشد. همچنین ممکن است در نتیجه تشکیل چسبندگی پس از جراحی پلک ایجاد شود.

برخی از شیوه های زندگی می توانند به کاهش خطر پلک های سه گانه کمک کنند. اقدامات جراحی معمولاً در صورت ایجاد پلک های سه گانه درمان انتخابی است.

تکنیک های کم تهاجمی مانند لیفت ابرو بدون عمل جراحی ، لیپوپیلینگ و RF درمانی نیز می توانند به خوبی عمل کنند.

.

پلک سه گانه چیست و چگونه می شود آن را درمان کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *