جرم خونی گوش

 

جرم گوش (که به آن سرموم نیز گفته می شود) ماده ای است که به طور طبیعی در گوش شما وجود دارد.

داشتن جرم گوش به روان شدن کانال های گوش شما کمک می کند و همچنین از ورود آلودگی و باکتری ها به گوش جلوگیری می کند.

موم گوش معمولاً رنگ مایل به زرد دارد . بعضی مواقع ، موم گوش جمع شده می تواند قهوه ای یا سیاه به نظر برسد. با این وجود موم قرمز می تواند نشانه ای از مخلوط شدن خون با جرم باشد.

بسیاری از دلایل موم گوش خونی ، جزئی است و ممکن است لزوماً نیازی به مراجعه به پزشک نداشته باشد.

اما برخی موارد به فوریت پزشکی نیاز دارند ، مخصوصاً اگر دچار آسیب قابل توجهی در گوش شده اید یا درد شدید و ناراحتی دارید.

درباره علل احتمالی موم گوش خونی و تمام مراحل بعدی که برای کمک به درمان آن باید انجام دهید بیشتر بدانید.

آسیب مجرای گوش

یکی از علل شایع موم گوش خونی ، آسیب غیر عمدی مجرای گوش است.

این امر می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که بخواهید گوشهای خود را با انگشت یا پنبه تمیز کنید و گوش شما خراشیده شود. وقتی کودکان خردسال اسباب بازی ، مداد رنگی ، چوب یا سایر وسایل را در گوش خود می کنند ممکن است آسیب ببیند.

بیشتر خونریزی های گوش به خودی خود خوب می شود. اما در صورت ادامه خونریزی گوش باید به پزشک مراجعه کنید.

در حالی که بسیاری از آسیب های مجرای گوش جزئی هستند ، شما باید مراقب علائم احتمالی عفونت باشید ، از جمله:

عفونت شدید گوش

عفونت گوش (اوتیت میانی) در قسمت میانی گوش (پشت لاله گوش) ایجاد می شود.

آنها می توانند باعث ایجاد التهاب و لاله گوش قرمز و همچنین ترشحات و درد شوند . وقتی عفونت بدتر شود ، ممکن است باعث تجمع مایعات در پشت لاله گوش شما شود و باعث پارگی و خونریزی آن شود.

اگر متوجه شدید موم خونی یا ترشح شده در گوش شما وجود دارد ، ممکن است به یک عفونت شدید مبتلا شده باشید. در این موارد بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

پارگی لاله گوش

پارگی پرده گوش نوع جدی تری از آسیب است. این امر در نتیجه پارگی غشای شکننده و تشکیل دهنده لاله گوش رخ می دهد.

دلایل احتمالی پارگی عبارتند از:

تروما

ضربه به لاله گوش فقط یکی از دلایل خونریزی در گوش شماست.

تصادفات رانندگی ، زمین خوردن و ضربه به سر در ورزش های تماسی نیز می تواند باعث ضربه به گوش شود. در اکثر موارد ، ضربه گوش یک اورژانس پزشکی است. خوشه ای از سلولهای خوش خیم (غیر سرطانی) است که در قسمت میانی گوش شما جمع می شود. اغلب فقط یک گوش را تحت تأثیر قرار می دهد ، باعث ترشحات آبکی و کاهش شنوایی می شود.

این وضعیت گاهی اوقات با عفونت گوش اشتباه گرفته می شود. اما کلستئاتوم درمان نشده نیز می تواند آلوده باشد ، در این مورد جراحی لازم است.

سرطان گوش

سرطان گوش علت نادر ، اما جدی ، موم خونی است. سرطان های گوش به طور معمول توسط انواع مختلف سرطان پوستی ایجاد می شود که می تواند گوش خارجی و مجرای گوش را تحت تأثیر قرار دهد.

این زمانی اتفاق می افتد که سلول های سرطانی (بدخیم) در خارج گوش شما جمع شوند و سپس به داخل مجرای گوش و گوش میانی سرایت کنند.

افراد مبتلا به سرطان گوش نیز ممکن است دچار کاهش شنوایی و بی حسی شوند.

سبک زندگی

برخی از عادات سبک زندگی ، مانند شنا ، ورزش ، و بیش از حد تمیز کردن گوش های خود ، ممکن است همگی در افزایش خطر عفونت و صدمات نقش داشته باشند. این موارد ممکن است گاه به گاه باعث جرم خونین گوش شود.

همچنین ممکن است پارگی پرده گوش ، لاله های گوش شما را در معرض تغییرات ناگهانی و فشار قرار دهد.فعالیتهایی که ممکن است باعث این امر شود عبارتند از:

  • پیاده روی
  • غواصی
  • سوار  شدن بر هواپیما

شما همچنین ممکن است در نتیجه خونریزی گوش تجربه کنید.

برای تشخیص علت خونریزی در گوش ، پزشک شما باید هر دو گوش را بررسی کند . آنها برای رد كردن عفونت و سوراخ كردن ، از نزدیک به پرده گوش شما نگاه می كنند.

اگر شک به رشد غیرطبیعی وجود دارد ، ممکن است یک نمونه برداری انجام شده و ارسال شود و برای آزمایش هایی مانند CT اسکن ، درخاست کنند.

اگر کم شنوایی را تجربه کرده اید ، دکتر شما همچنین می تواند تست شنوایی از شما بگیرد. این به شما کمک می کند تا میزان کاهش شنوایی شما را ارزیابی کرده و همچنین تشخیص دهد که یک گوش یا هر دو گوش شما گرفتار شده است.

در موارد اضطراری ، شما باید سریعاً به دنبال درمان باشید. ضربه و صدمات جدی به گوش ممکن است منجر به خونریزی یا سایر علائم اضطراری شود.

درمان دقیق موم خونی گوش به علت اصلی بستگی دارد. پزشک شما ممکن است توصیه کند:

  • کمی صبر کنید.این ممکن است برای جراحات جزئی یا خراشیدگی در مجرای گوش و همچنین گوش میانی جزئی توصیه شود. عفونت ها پارگی لاله های گوش نیز ممکن است طی دو ماه به خودی خود بهبود یابد.
  • آنتی بیوتیک ها. اگر گوش بعد از دو روز عفونت جزئی بهبود نیافت ، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک یا قطره گوش تجویز کند.
  • لوله های گوش. این موارد ممکن است برای عفونت های مزمن گوش و برای جلوگیری از خرج شدن موم از گوش توصیه شود.
  • برداشتن شیء. اگر جسمی به گوش آسیب رساند یا به ان گیر کرد ، برای بهبود آن باید به پزشک مراجعه کنید. یک  پزشک می تواند بدون ایجاد آسیب بیشتر با خیال راحت آن را از بین ببرد.
  • برداشتن رشد غیرطبیعی با جراحی. این روش برای برداشتن کلستئاتوم و همچنین برداشتن رشد سرطانی از گوش اعمال می شود.
  • تمپانوپلاستی. این نوع دیگری از جراحی است که به ترمیم لاله های گوش کمک می کند.

درد و ناراحتی همراه با جراحات و عفونت های جزئی ممکن است در خانه با مسکن های بدون نسخه (OTC) درمان شود ، مانند ایبوپروفن یا استامینوفن.

برای خونریزی که در کنار تجمع موم گوش اتفاق می افتد ، ممکن است نرم کردن موم با استفاده از روغن زیتون به کانال گوش کمک کند.

جرم گوش خونی معمولاً به دلایل جزئی ایجاد می شود.مانند آسیب هایی که چند قطره خون ایجاد می کند و با جرم گوش طبیعی شما مخلوط می شود.

چنین مواردی ممکن است خود به خود حل شود. اما اگر علائمی از عفونت مانند درد و تب را تجربه کردید ،باید با پزشک تماس بگیرید.

اگر خونریزی چشمگیرتری از گوش خود مشاهده کردید ، سریعاً با پزشک خود تماس بگیرید و اگر گوش های خون آلود شما مربوط به تصادفات یا ضربه است ، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

.

چرا جرم گوش من خونی است؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *