مغز جنین

بارداری برای شما و کودک شما یک زمان هیجان‌انگیز و پر از تغییر و تحول است.

جنین شما روند رشد مغز را در حدود هفته پنجم آغاز می‌کند، اما بیش‌ترین تغییر در ششمین یا هفتمین هفته است که لوله عصبی بسته می‌شود و مغز به سه قسمت جدا تقسیم می‌شود.

در حدود هفته پنجم، مغز، نخاع و قلب کودک شما رشد می‌کند. مغز کودک شما بخشی از سیستم عصبی مرکزی است که همچنین نخاع را در خود جای داده است. سه مولفه اصلی مغز کودک عبارتند از:

  • Cerebrum : تفکر، یادآوری و احساس در این قسمت از مغز رخ می‌دهد.
  • مخچه : این قسمت از مغز مسئول کنترل حرکتی است که به کودک اجازه می‌دهد دست‌ها و پاها را حرکت دهد.
  • ساقه مغز: زنده نگه داشتن بدن نقش اصلی ساقه مغز است. این قسمت شامل تنفس، ضربان قلب و فشار خون است.

سه ماهه اول بارداری زمان رشد سریع و جداسازی قسمت‌های مختلف مغز است.

در عرض 4 هفته، ساختار ابتدایی مغز معروف به صفحه عصبی ایجاد می‌شود، دکتر گیتر در این باره می‌گوید: این پیش‌ساز سیستم عصبی است. وی توضیح می‌دهد: “این صفحه به دلیل ایجاد لوله عصبی، روی خود کشیده شده و بر روی هم جمع می‌شود، قسمت سفالاد لوله به مغز تبدیل می‌شود ، در حالی که قسمت دامی آن کشیده می‌شود تا در نهایت به نخاع تبدیل شود.”

لوله عصبی به رشد خود ادامه می‌دهد، اما حدود هفته 6 یا 7 بارداری بسته می‌شود و قسمت سفالاد (یا همان مغز ابتدایی) به سه قسمت مجزا تقسیم می‌شود، این قسمت‌ها عبارتند از: مغز جلو، مغز میانی و مغز عقب.

هم‌چنین در این زمان است که سلول‌های عصبی و سیناپسی (اتصالات) در نخاع شروع به رشد می‌کنند. این اتصالات اولیه به جنین اجازه می‌دهد اولین حرکات خود را انجام دهد.

دکتر گیتر درباره سه ماهه دوم، می گوید مغز شروع به کنترل عمل‌کردهای بدن می‌کند.این شامل حرکات خاصی است که از مغز عقب و مخچه به طور خاص‌تری ایجاد می‌شوند.

هم‌چنین در سه ماهه دوم است که حرکات تنفسی طبق دستورالعمل سیستم عصبی مرکزی آغاز می‌شود. متخصصان این عمل را “تنفس تمرینی” می نامند زیرا مغز (یا به طور خاص‌تر، ساقه مغز) عضلات دیافراگم و قفسه سینه را به سمت انقباض هدایت می‌کند.

و اگر آن را احساس می‌کنید تعجب نکنید لگد زدن در این سه ماهه طبیعی است. مخچه یا بخشی از مغز که مسئول کنترل حرکت است را به خاطر دارید؟ بسیارخوب، این امر حرکات کودک را شامل می‌شود، از جمله لگد زدن و کشش.

دکتر گیتر اشاره می‌کند که جنین می‌تواند در اواخر سه ماهه دوم، شروع به شنیدن کند و با بالغ شدن امواج مغزی از هیپوتالاموس در حال رشد، الگوی خواب جنین ظاهر می‌شود.

در پایان سه ماهه دوم، مغز جنین از نظر ساختاری تقریباً شبیه مغز بزرگسالان است،زیرا ساقه مغز رشد کرده است.

جنین در سه ماهه سوم رشد سریعی دارد. در حقیقت، با ادامه رشد کودک، مغز نیز رشد می‌کند. “تمام سطوح پیچیده مغز متمایز می‌شوند و نیمه‌ها ( نیم کره راست و نیم کره چپ ) جدا خواهد شد.

مهم‌ترین قسمت مغز در این سه ماهه آخر مخچه است از این رو لگد زدن، مشت زدن، تکان دادن، کشش و سایر حرکات دیگری که کودک شما انجام می دهد در حالی که ممکن است احساس شود اما شما در نه ماه آینده کنترلی روی آن ندارید طبیعی است، رشد سالم مغز قبل از بارداری شروع می شود.

با توجه به منبع مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های قابل اعتماد یک رژیم غذایی سالم شامل اسیدفولیک، هم در غذاها و هم در مکمل‌های غذایی ، می‌تواند سیستم عصبی سالم را تقویت کند.

“دکتر گیتر می‌گوید:” تعدادی نقص در امتداد مغز و نخاع کودک وجود دارد که می‌تواند در صورت بروز ناهنجاری در هفته‌های اول رشد مغز رخ دهد. این ممکن است شامل آنانسفالی یا spina bifida باشد.

گیتر هم‌چنین می‌گوید به طور خاص دو مکمل در رشد مغز جنین نقش دارند:

اسید فولیک

اسیدفولیک (به ویژه ویتامین B9) از رشد مغز جنین و ستون فقرات حمایت می‌کند. نه تنها در تشکیل لوله عصبی نقش دارد، بلکه در تولید DNA و انتقال دهنده‌های عصبی نیز نقش دارد و برای تولید انرژی و گلبول‌های قرمز مهم است.

دکتر گیتر توصیه می کند، روزانه حداقل 400 تا 600 میکروگرم اسیدفولیک در حالی که قصد بارداری دارید مصرف کنید و سپس با 400 میکروگرم روزانه در دوران بارداری ادامه دهید.

” اگر شما كودكی با نقص لوله عصبی دارید، هر روز 4 گرم در دوره پیش از بارداری توصیه می‌شود. ”

غذاهای غنی از اسیدفولیک شامل سبزیجات برگ سبز تیره، بذر کتان و غلات هستند.

اسیدهای چرب امگا

هم‌چنین برای رشد مغز جنین اسیدهای چرب امگا 3 مهم است. گیتر توضیح می‌دهد: “مغز دارای محتوای چربی زیادی است و امگا نه تنها در مغز بلکه در چشم نیز رسوب می‌کند.”

امگا هم‌چنین در ایجاد سیناپس عصبی یا اتصالات عصبی به یک‌دیگر مفید است.

غذاهای غنی از امگا 3 اسیدهای چرب شامل گردو ، آووکادو و ماهی آزاد است.

رشد مغز جنین قبل از اینکه حتی متوجه شوید باردار هستید شروع می‌شود. به همین دلیل مهم است که از یک ویتامین قبل از تولد که حاوی اسید فولیک است، شروع کنید. اگر باردار نیستید، اما به فکر بچه دار شدن هستید، یک ویتامین قبل از تولد کودکتان به برنامه غذایی روزانه خود اضافه کنید.

مغز در اوایل سه ماهه اول شروع به شکل گیری می‌کند و تا زمان تولد کوک ادامه می‌یابد. در دوران بارداری، رشد مغز جنین مسئول برخی از اعمال مانند تنفس، لگد زدن و ضربان قلب خواهد بود.

اگر در مورد بارداری، رشد مغز جنین یا نحوه پرورش مغز در حال رشد کودک سوالی دارید،حتما با پزشک خود صحبت کنید.

.

چه زمانی مغز جنین تشکیل می‌شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *