چه مدت غذا در معده شما باقی می ماند؟

شما برای کمک به سوخت بدن شما از مواد مغذی موجود در غذاهای شما می باشد. در طول هضم غذا ، غذایی که شما خورده اید از طریق دستگاه گوارش (GI) شما حرکت می کند ، جایی که به تدریج تجزیه می شود ، اجازه می دهد مواد مغذی جذب شوند.

هر قسمت از دستگاه گوارش شما برای جنبه های مختلف هضم تخصص دارد. به عنوان مثال ، معده شما از هر دو روش مکانیکی و شیمیایی برای تجزیه مواد غذایی استفاده می کند. سپس محتویات آن را در روده کوچک شما ، جایی که جذب مواد مغذی صورت می گیرد ، تخلیه می کند. دستگاه

بیایید به جزئیات نحوه کار و مدت زمان طولانی آن بپردازیم.

به طور کلی ، حدود 2 تا 4 ساعت طول می کشد تا غذا از معده به روده کوچک شما. مقدار دقیق زمان می تواند به عوامل مختلفی از جمله ترکیب و اندازه وعده غذایی ، هورمونها و جنس شما بستگی داشته باشد. زنان تمایل دارند که غذا را آهسته تر از مردان هضم کنند.

وقتی مواد غذایی وارد معده شما می شوند موارد زیر اتفاق می افتد:

 • استراحت. قسمت فوقانی معده شما به منظور جای دادن به غذای شما شل می شود. خورده ام به همین دلیل شکم شما بعد از غذا می تواند کمی تحریف به نظر برسد.
 • هضم معده شما از حرکات ریزگرد و سنگ زنی (هضم مکانیکی) و همچنین اسید معده و آنزیم ها استفاده می کند ( هضم شیمیایی ) برای تجزیه غذای شما.
 • خالی > اسفنکتر پیلوریک به مقادیر کمی از مواد غذایی اجازه می دهد تا به تدریج معده شما را ترک کرده و به روده کوچک شما منتقل شود. li>

پس از ترک معده ، مواد غذایی سپس از طریق روده شما :

 • روده کوچک. در روده کوچک شما ، مواد غذایی با مایعات گوارشی اضافی مخلوط می شوند. اینجاست که بیشتر جذب مواد مغذی صورت می گیرد. مواد غذایی می توانند بین 2 تا 6 ساعت در روده کوچک شما بمانند.
 • روده بزرگ. در روده بزرگ شما (روده بزرگ) ، آب جذب می شود و آنچه از هضم باقیمانده باقی مانده است. داخل مدفوع مواد زائد حاصل از مواد غذایی شما حدود 36 ساعت در روده بزرگ شما می گذرد. ​​

ترکیب مواد غذایی می تواند نقش مهمی در چگونگی مدت طولانی طول می کشد تا غذا از معده تان خارج شود.

بگذارید برخی از عوامل مهم مربوط به غذا را بررسی کنیم که می تواند تاثیری در طولانی شدن مدت خالی شدن معده شما داشته باشد.

همخوانی

مایعات معمولاً سریع معده شما را ترک می کنند. به عنوان مثال ، بعد از نوشیدن یک لیوان آب ، تخمین زده می شود که فقط 50٪ از آن بعد از 10 دقیقه در معده شما باقی می ماند.

غذاهای جامد اغلب نیاز به تجزیه و مایع شدن بیشتر دارند ، که یعنی معمولاً مدت بیشتری طول می کشد تا شکم شما خارج شود. در حقیقت ، معمولاً حدود 20 تا 30 دقیقه قبل از شروع غذاهای جامد برای ترک معده شما طول می کشد.

محتوای کالری

صرف نظر از قوام ، غذاها و نوشیدنی هایی که کالری کمتری دارند به طور کلی معده شما را با سرعت بیشتری رها می کند. غذاها و نوشیدنی های با کالری بالاتر مدت بیشتری طول می کشد.

به عنوان مثال ، در حالی که آب معده شما را با سرعت بالا می گذارد ، یک مایع کالری بالاتر مانند یک لیوان آب میوه یا میل لرزش آهسته تر بیرون می رود

محتوای مغذی

غذاها و نوشیدنی های سرشار از کربوهیدرات و پروتئین ها به راحتی در معده شما شکسته می شوند و در نتیجه سریعتر معده شما رها می شوند.

با این حال ، غذاهای پر چربی و فیبر مقدار بیشتری از زمان را در شما صرف می کنند معده به همین دلیل ممکن است هنگام خوردن غذاهایی که چربی یا فیبر زیادی دارند ، احساس طولانی تر کنید.

Volume

اندازه وعده غذایی شما می تواند بر میزان خروج غذا از معده شما تأثیر بگذارد. به نظر می رسد این هم برای مایعات و هم برای مواد جامد صادق است.

توجه به این نکته مهم است که وعده های غذایی جامد معمولاً قبل از شروع خالی شدن معده ، یک دوره تأخیر دارند. با این حال ، وعده های بزرگتر با سرعت سریعتر از وعده های غذایی کوچکتر ، پس از گذشت این دوره تاخیر خالی می شوند.

به طور کلی اگر چند ساعت از خوردن چیزی برای خوردن گذشته باشد احتمالاً معده شما خالی است.

با این حال ، به خاطر داشته باشید که میزان معده -مستقیم بسته به آنچه شما مصرف کرده اید و عوامل دیگر متفاوت است. به همین دلیل ، ممکن است زمان همیشه شاخص خیلی دقیقی از معده خالی نباشد.

هنگامی که معده شما خالی است ، ممکن است علائم جسمی گرسنگی را تجربه کنید. برخی از نمونه های این موارد عبارتند از:

برخی از داروها باید روی معده خالی مصرف شوند. چند دلیل برای این وجود دارد.

اول ، داروهای خوراکی از طریق لایه دستگاه گوارش به جریان خون شما جذب می شوند. به همین دلیل ، داشتن غذا در معده شما به طور بالقوه می تواند باعث کاهش جذب داروی شود و باعث شود که این ماده کمتر موثر باشد.

دوم ، بعضی از غذاها وجود دارند که می توانند در فعالیت انواع خاصی از داروها دخالت کنند. این به طور بالقوه می تواند سطح داروی سیستم شما را افزایش یا کاهش دهد. به این نوع تعامل تعامل مواد غذایی و دارویی گفته می شود.

برخی از نمونه های مواد غذایی فعل و انفعالات مواد مخدر شامل موارد زیر است:

 • گریپ فروت. 
 • ویتامین K. غذاهای پر ویتامین K ، مانند جوانه های اسفناج ، کلم و بروکسل می توانند اثربخشی رقیق کننده خون وارفارین کاهش دهند. >
 • وعده های غذایی پر چرب. مصرف یک وعده غذایی پرچرب می تواند سطح استومپرازول را کاهش دهد ، یک مهارکننده پمپ پروتون ، در جریان خون شما.

اگر مصرف مواد غذایی می تواند یک دارو را تحت تأثیر قرار دهد ، به نسخه شما گفته می شود که آن را با معده خالی مصرف کنید.

یک راهنمایی خوب برای دنبال کردن این نوع داروها ، مصرف آنها یا 1 ساعت قبل از غذا یا 2 ساعت بعد از خوردن غذا است.

بعضی اوقات ممکن است دارویی برای شما تجویز شود که به شما بگوید آن را با مواد غذایی مصرف کنید. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

 • این عوارض جانبی را کاهش می دهد. بعضی از داروها ، مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و کورتیکواستروئیدها ، می توانند هنگام معده خالی باعث ناراحتی معده شوند. داشتن غذا در معده شما می تواند به کاهش احتمال بروز این عوارض جانبی کمک کند.
 • به یک بیماری کمک می کند. برخی از شرایط سلامتی ، مانند دیابت یا سوزش قلب ، در اثر مصرف مواد غذایی تأثیر می گذارد. به همین دلیل مهم است که برای این نوع شرایط با غذا دارو مصرف کنید.
 • به جذب کمک می کند. گاهی داشتن غذا در دستگاه گوارش شما می تواند به جذب دارو کمک کند. این در مورد برخی از انواع داروهای HIV صادق است.

همیشه دستورالعمل های موجود در بسته بندی نسخه را دنبال کنید و با هر گونه سؤال با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

برخی از انواع آزمایش ها یا رویه ها ممکن است شما را از قبل روزه بگیرد. وقتی روزه می گیرید ، برای مدت مشخصی از خوردن غذا خودداری می کنید. به عنوان مثال ، شاید قبل از روزه گرفتن مجبور شوید:اگر روزه دارید ، ممکن است نتوانید 6 تا 8 ساعت قبل از آزمایش یا روش چیزی بخورید. به عنوان مثال ، اگر شما در حال انجام روشی در صبح هستید ، آخرین وعده غذایی کامل خود را عصر روز قبل میل کنید و تا بعد از عمل چیزی نخورید.

ممکن است دستورالعمل های اضافی مربوط به چه نوع نوشیدنی می توانید باشد. این اغلب شامل نوشیدن مقدار کمی آب در طول روزه شما است.

دستورالعمل های خاص برای مصرف مواد غذایی و مصرف آب می تواند به آزمایش یا روشی که انجام می شود بستگی داشته باشد. همیشه دستورالعمل های پزشک خود را به دقت رعایت کنید و اگر چیزی مشخص نیست ، از آنها سؤال نکنید.

مایعات معمولاً سریع معده شما را ترک می کنند ، در حالی که غذاهای جامد به طور معمول طولانی تر می شوند. سایر عوامل مرتبط با مواد غذایی که می توانند به مدت طولانی تر احتباس معده منجر شوند عبارتند از:

اینکه معده شما پر یا خالی باشد می تواند بر مواردی مانند مصرف دارو یا روزه گرفتن قبل از انجام آزمایش یا روش تأثیر بگذارد.

در این شرایط ، همیشه مهم است که دستورالعمل های پزشک خود را در مورد مصرف مواد غذایی و آشامیدنی رعایت کنید.

.

چه مدت غذا در معده شما باقی می ماند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *