ترک کردن عادات بد مانند سیگار کشیدن

نحوه تغییر یک عادت

عادت چیست؟ “ویکی پدیا” »عادات شما چگونه کار می کنند؟ علم برای آن پاسخ دارد. در این مقاله می آموزید که چگونه در یک آزمایش از عادات بد خلاص شوید.
عادت ها:
بازی کردن کامپیوتر برای مدت طولانی ، سیگار کشیدن ، خودرن زیاد شکلات
تمام عادت هایی که بسیاری از مردم دارند و دوست دارند آنها را کنار بگذارند.

شاید شما هم یکی از این عادت ها را داشته باشید که دوست دارید از آن خلاص شوید.

بعضی اوقات عادت ها شامل موارد کوچی هستند که بدون آن ها زندگی راحت تر خواهد بود. مانند : نشستن در یک میز در وضعیتی ناسالم یا بیرون رفتن از خانه و دیر رسیدن سر و دویدن برای رسیدن به اتوبوس و ایجاد استرس در خود!

بسیاری از ما قبلاً سعی کرده ایم به آن عادت کنیم و دریافتیم که کار چندان آسانی نیست.

امروز می خواهم تحقیقات جدیدتری درباره مغز با شما در میان بگذارم که می تواند در خلاص شدن از عادات بد به ما کمک کند. می توانید امتحان کنید چگونه می توان این کار را در یک آزمایش شخصی با عادت خود انجام داد.

عادات چگونه کار می کنند؟
در بسیاری از موارد ، عادات بسیار عملی هستند. تصور کنید که هر بار که دندان خود را مسواک بزنید یا در حین رانندگی شتاب بگیرید ، باید با دقت فکر کنید که باید چه کاری انجام دهید. این می تواند آزار دهنده و کاملاً خسته کننده میتواند باشد.

راه حل ترک عادت بازی با موبایل لپ تاپ و کامپیوتر

ما از عادتهای بسیاری خوشحالیم که آنها زندگی ما را آسان تر می کنند. اگر می خواهیم درک کنیم که چگونه می توانیم عادات را تغییر دهیم ، ابتدا باید کمی بیشتر بدانیم که چگونه این کار با رفتار عادت ما عمل می کند.(1).

دانشمندان دریافته اند که در مغز ما ناحیه ای وجود دارد که عادات ، به اصطلاح گانگلیون پایه را ذخیره می کند.

این ناحیه از مغز ما مسئولیت این واقعیت است که دیگر لازم نیست آگاهانه در مورد انجام کارهای معمول خود به طور دقیق آگاهانه فکر کنیم. اگر بخواهیم ماشین را از 0 تا 50 کیلومتر در ساعت شتاب دهیم ، مسواک را چگونه نگه داریم یا دقیقاً چطور باید عمل کنیم.

مشکل گانگلیون در مغز به صورت پایه این است که ما به سختی می توانیم با اهداف خود به آنها دسترسی پیدا کنیم زیرا این ناحیه از مغز ما دسترسی به خواست آگاهانه ما دشوار را دشوار کرده است. بنابراین به سختی می توانیم یک عادت را شروع کنیم که و در مغز مداخله ایجاد کنیم.

ما متوجه می شویم که وقتی سعی می کنیم – به عنوان مثال به دلیل وجود دهان درد – مسواک زدن دندان ها را متفاوت از قبل انجام دهیم شما باید خیلی خوب تمرکز کنید ، در غیر این صورت دوباره به صورت خودکار روی ناحیه دردناک مسواک را قرار میدهید اگر قرار باشد با عادات پیش فرض خود عمل کنید .

وقتی صحبت از عادت هایمان می شود ، گانگلیون های پایه فرمان می گیرند. بنابراین ناحیه ای از مغز ما که عادات در آن ذخیره می شوند. این نسبت به محرکهای محرک خاصی واکنش نشان می دهد . و سپس تضمین می کند که رفتار عادت ما شروع شده است.

به عنوان مثال ، دیدن یک بسته سیگار می تواند باعث سیگار کشیدن شود. یا اتاق خالی در عصر می تواند جرقه ای در ذهن ما برای نشستن در رایانه و بازی کردن با آن و تلف کردن ساعت ها وقت در رایانه باشد.

با این حال ، محرک ماشه مغز فقط مسئولیت رفتار عادی ما نیست. از این گذشته ، ما با هر عمل عادت ، یک ولع مغزی را برآورده می کنیم.


تصور کنید هر روز یک قدم کوچک بردارید که باعث خوشبختی ، شادی ، عشق و موفقیت بیشتری در زندگی شما می شود. تأثیر آن چه خواهد بود؟
هر وقت عادت خود را انجام می دهیم ، مثلاً پاداش می گیریم . به عنوان مثال ، آرامش هنگام سیگار کشیدن یا اینکه دیگر هنگام بازی های رایانه ای که احساس تنهایی می کنیم متوجه آن نمی شویم. روال یک عمل همیشه بین ماشه و پاداش جاسازی می شود.

ترک عادت بد نشستن پشت میز کامپیوتر

عادت ها آموخته می شوند
ما در مقطعی آموخته ایم که چه عواملی باعث ایجاد رفتار عادت شده و چه خواسته هایی را با عادت برآورده می کنیم.

شاید بسیاری از افراد در محل کار استعمال سیگار را به دلیل آرامش و استراحح مغز مصرف کنند یا در شرایطی که احساس تنهایی کردید ، برای اولین بار یک بازی رایانه ای بازی کردید و تجربه کردید که احساس تنهایی کمتری می کنید.

اگر این رفتار را بیشتر تکرار کنید ، به یک عادت تبدیل می شود. محرک ماشه و تمایل به پاداش به تنهایی کافی است که تقریباً ناگزیر رفتار معمول را شروع می کنیم.

این واقعیت که ما نمی توانیم آگاهانه به فرآیندهای عادت خود در گانگلیون پایه دسترسی پیدا کنیم ، همچنین توضیح می دهد که چرا عادت کردن به چیزی بسیار دشوار است.

و مانند بسیاری از موارد ، در اینجا هم همین است: وقتی می دانید چرا مشکل دشوار است ، یافتن راه حل آسان تر است.

چگونه از عادت ها خلاص می شوید؟
بهترین راه برای خلاص شدن از عادات قدیمی ، جایگزین کردن آنها با موارد جدید است.

برای این کار ، یک رفتار جدید باید با ماشه قدیمی مرتبط باشد و همان نیاز ممکن را برآورده کند ، که قبلاً از این عادت قدیمی رضایت داشته اید را جایگزین کنید . به عنوان مثال ، به جای بازی کردن رایانه به گونه ای که احساس تنهایی نکنید ، به جای آن با یک دوست تماس می گیرید.

این در ابتدا بسیار نظری به نظر می رسد و ممکن است غیر واقعی باشد. بیشتر ما دیده ایم که عادت ها به راحتی تغییر نمی کنند.

بنابراین ترک بازی رایانه ای آسان نیست و به جای آن با یک دوست تماس می گیرید.

دلیل این امر این است که عادات ما به صورت خودکار اجرا می شوند. در نتیجه ، اغلب فقط وقتی متوجه می شویم که خیلی دیر شده است که طبق معمول رفتار می کنیم.

ماشه در آنجا بود و بدون اینکه ما مستقیماً به آن دسترسی پیدا کنیم ، این عادت منقضی می شود. یادته؟ این امر به این دلیل است که اهداف ما به ما اجازه دسترسی به گانگلیونهای پایه را نمی دهد.

بنابراین اساس این است که ما از الگوهای رفتاری خود آگاه می شویم. فقط در این صورت می توانیم مداخله کنیم و رفتار خود را تغییر کنیم .

و این همچنین خودآزمایی را که می خواهم امروز به شما معرفی کنم آغاز می شود:

قدم اول خود شناسی برای از بین بردن عادت های مخرب

آزمایش خود شناسی
آیا دوست دارید از یک عادت آزار دهنده یا غیرمعمول خلاص شوید؟ می توانید از همین جا شروع کنید و با خود کمی آزمایش کنید.

اگر یک مربی برای شما خیلی گران است و می خواهید مشکلات خود را خودتان حل کنید ، به برنامه خود مربیگری زیر نگاهی بیندازید .

مرحله 1: عادتى را كه می خواهید از شر آن خلاص شوید ، نام ببرید
در مورد رفتار عادت تصمیم بگیرید که می خواهید از آن خلاص شوید. به عنوان مثال .:

 • شکلات کمتری بخور
 • خودارضایی کردن،
 • وضعیت نشسته ناسالم ،
 • روی مبل جلوی تلویزیون بخوابید.
 • مرحله 2: ماشه را مشخص کنید
 • دریابید چه چیزی باعث این رفتار می شود . از خودت بپرس:
چه اتفاقی بیفتد قبل از اینکه عادت کنم؟
فکر می کنید قبل از اینکه اینقدر عادت کنید چگونه رفتار کنید؟
در چه شرایطی این عادت به وجود می آید؟
مثال ها:

خوردن شکلات => هنگامی که عصرها روی مبل می نشینم

وضعیت ناسالم => اگر می خواهم در محل کار راحت باشم

خوابیدن روی مبل جلوی تلویزیون => وقتی خسته ام اما خیلی تنبل هستم که بلند شوم

habits chart

ممکن است در ابتدا ندانید که دقیقا چه چیزی باعث رفتار شما می شود. این کاملاً طبیعی است زیرا معمولی است و معمولاً از آن آگاهی نداریم. این امر به شما کمک می کند که در رفتار عادت خود چند بار خود را مشاهده کنید.

مرحله دوم:احتمالاً می دانید در چه شرایطی عادت می کنید. فقط ماشه دقیق ممکن است هنوز برای شما مشخص نباشد. ماشه همچنین می توانید با دقت بیشتری در مثالها مشخص شود.

اتفاقاً این مهم است زیرا می توانید عادت جدید را حتی بهتر با ماشه تطبیق دهید.

ترک عادت خواب و تنبلی کردن در کارها

مثال ها:

خوردن شکلات => هنگامی که عصرها روی مبل می نشینم => بیشتر در لحظه ای که تبلیغات به احساساتم متوسل می شود و من مانند یک فضای دنج و مثلاً احساس می کنم ب – طولانی برای امنیت و هماهنگی .

وضعیت ناسالم => وقتی می خواهم در محل کار راحت باشم => وقتی می خواهم تمرکز بهتری داشته باشم

خوابیدن روی مبل جلوی تلویزیون => وقتی خسته می شوم اما خیلی تنبل می شوم => نمی خواهم در معرض سکوت در اتاق خواب باشم ، نمی خواهم استراحت کنم ، نمی خواهم روز به پایان برسد.

مرحله 3: ماشه را درک کنید
نکته بعدی یادگیری درک محرک هاست. یادته؟ ما اغلب آگاهانه متوجه محرک های خود نمی شویم زیرا عادات ما قبلاً به طور خودکار اجرا می شوند.

با این وجود ، برای اینکه بتوانیم یک عادت جدید برقرار کنیم ، مهم است که در جایی ثبت کنیم و بنویسیم که چه موقع رفتار عادت ما آغاز می شود.

اما چگونه می توانید محرک های ناشی از عادت های ناپسند خود را آگاهانه درک کنید؟ اولین قدم توجه بیشتر و تمرکز فقط روی شناخت محرک ها و درک آگاهانه از آنها است. بدون اینکه بخواهید همزمان رفتار خود را تغییر دهید.

بهترین راه برای درک محرک ها ، ایجاد محرک ها قابل مشاهده یا ملموس است.

محرکهای مغز خود را به مدت یک هفته یاد داشت کنید تا هنگام شروع رفتار معمولی ، بیشتر و بیشتر متوجه آن شوید.

راه های ثبت آگاهانه محرک ها:

تمام وقت کاغذ و قلم را با خود حمل کنید و برای هر محرکی که درک می کنید خطی را روی برگه خود بسازید. به عنوان مثال ، هر زمان که هنگام تماشای تلویزیون متوجه شدید می خواهید اکنون شکلات بخورید.
هر بار که متوجه یک محرک برای عادت خود می شوید ، یک دستبند بپوشید که از یک مچ به دیگری تغییر می دهید. به عنوان مثال ، اگر در یک قرار ملاقات یا قرار ملاقات فکر می کنید: “من هنوز هم می توانم این کار را انجام دهم.”
یک سنگ کوچک ، فندق یا چیز کوچک دیگر را در جیب خود قرار دهید. هر بار که متوجه ماشه ای شدید ، آن را در جیب دیگر قرار دهید. به عنوان مثال ، هر وقت متوجه شدید که می خواهید به حالت نشستن ناسالم بروید.
بعد از انجام این تمرین به مدت یک هفته ، از لحظاتی که رفتار عادت برانگیخته می شود ، آگاه تر خواهید شد.

مرحله 4: پاداش یا تمایل را پیدا کنید
قدم بعدی برای پیدا کردن نیاز مورد نظر برای برآورده کردن عادت است. باز هم ، بهتر است در رفتار عادت چند بار خود را به دقت بررسی کنید. زیرا پس از آن می توانید در موقعیت مربوطه میل خاصی را که می خواهید برآورده کنید احساس کنید.

عادت های خوب را جایگزین عادت های بد کنید تا به موفقیت برسید

از خودت بپرس:

 • من چه کاری انجام می دهم؟
 • اگر عادت خود را انجام دهم چه می کنم؟
 • اگر همانطور که عادت کرده ام رفتار نکنم چه چیزی را از دست خواهم داد؟
 • خوردن شکلات => نیاز به امنیت ، می خواهید احساس امنیت و امنیت کنید.

وضعیت ناسالم => راحتی ، آرامش

خوابیدن روی مبل مقابل تلویزیون => من نمی خواهم وقت خود را تلف کنم ، می خواهم با افکار موجود در ذهنم حواسم پرت شود.

مرحله 5: یک عادت جدید پیدا کنید
به منظور اینکه در واقع بتواند این عادت جدید را عملی کند ، پیدا کردن عملی که همان خواسته اصلی را برآورده کند ، بسیار مهم است.

اگر بخواهیم از عادت های قدیمی خلاص شویم ، یکی از سخت ترین کارهاست. از آنجا که ما اغلب به آسانی آن را دریافت نمی کنیم که بتوانیم این نیاز را به هر روش دیگری برآورده کنیم.

از خودت بپرس:

 • چگونه می توانم هنوز این خواسته را برآورده کنم؟
 • دیگران با این نیاز چگونه برخورد می کنند ؟ (این سوال ممکن است ایده های خلاقانه ای به شما ارائه دهد.)
 • چه عواملی در زندگی من وجود دارد که من برای برآوردن این نیاز استفاده می کنم؟
 • و یک عادت جدید را انتخاب کنید که می خواهید به جای عادت قدیمی معرفی کنید.
ترک عادت بد تلویزیون دیدن های طولانی و بی هدف

مثال ها:

خوردن شکلات => نیاز به امنیت ، می خواهید احساس امنیت و امنیت کنید >> خود را در یک پتو گرم پشمی بپوشانید ، یک چای را از یک فنجان مخصوصاً بنوشید.

وضعیت نشسته ناسالم => راحتی ، آرامش => یک صندلی پای صندلی را روی میز بگذارید که در آن بتوانم راحت پا خود را بالا ببرم

خوابیدن روی مبل مقابل تلویزیون => می خواهد با افکار در ذهنم پریشان شود => گوش دادن یا خواندن کتاب های صوتی در رختخواب

مرحله ششم: عادت جدید را شروع کنید
اگر می توانید محرک های خود را با اطمینان و به راحتی در دفترچه خود ثبت کنید ، تمرین عادت جدید را شروع کنید.

برای این کار ، لحظه ای که محرک خود را ثبت می کنید ، باید آگاهانه رفتار دیگری را انتخاب کنید. این یکی از سخت ترین کارهاست وقتی می خواهید یک عادت جدید برقرار کنید.

قدم به عادت جدید آسانتر است ، هرچه این عادت جدید آرزوی شما را که از عادت قدیمی راضی کرده اید ، برآورده سازد.

اما قبل از آن ، شاید شما مجبور به تنظیم چند چیز باشید تا بتوانید عادت جدید خود را بدون هیچ گونه مقاومتی شروع کنید.

مثال ها:

خوردن شکلات => نیاز به امنیت ، می خواهید احساس امنیت و ایمنی کنید => خود را در یک پتو پشمی دنج بپوشانید ، یک چای را از یک فنجان مخصوصاً زیبا بنوشید ، یک قوری چایی را گرم کنید> یک پتو پشمی زیبا خریداری کنید ، انواع مختلف چای ، قوری را تهیه کنید ، شمع زیبایی بخرید

خوابیدن روی مبل جلوی تلویزیون => می خواهم با افکار در ذهنم پریشان شوید => گوش دادن یا خواندن کتابهای صوتی در رختخواب => کتابها و کتابهای صوتی جالب را بگیرید و آنها را روی تخت بگذارید.

ترک عادت های رفیق بازی و وقت گذرانی های بدون هدف در زندگی

اگر متوجه شدید که نمی توانید رفتار معمول خود را با رفتار جدید خود جایگزین کنید ، از خود بپرسید:

 • چه محرکهای محرک هنوز هم وجود دارد؟
 • آیا من مجبور هستم که حتی بهتر درک کنم که محرکها را درک کنم و شاید کمی بیشتر وقت ببرد؟
 • آیا نیازهای دیگری وجود دارد که براساس عادت قدیمی که من در عادت جدید در نظر نگرفته ام ، برآورده می شود؟
 • چگونه نیاز من ، که از عادت قدیمی برآورده می شود ، با یک عادت جدید حتی بهتر می تواند برآورده شود؟
 • و اگر ایده دیگری ندارید که چه عواملی را ممکن می سازد یا چگونه می توانید نیازهای دیگری را برآورده کنید ، از یک دوست خوب کمک بخواهید. اغلب ایده های بسیار خلاقانه ای به وجود می آیند که هرگز به شما به آنها فکر نکرده بودید. و سپس شما همچنان به آزمایش این ایده ها ادامه می دهید.

خلاصه 6 مرحله:

 • عادت مخرب را نام ببرید.
 • محرک ها را مشخص کنید.
 • ماشه مبهم
 • پاداش را مشخص کنید.
 • عادت جایگزینی پیدا کنید
 • عادت جدید را شروع کنید.
 • رها کردن از عادت ها کار ساده ای نیست ، اما می تواند شما را یک قدم خوب به جلو بردارد. اما من به شما قول می دهم: ارزش دارد که در این مرحله توجه کافی داشته باشید و سعی در ایجاد یک عادت جدید و موفق دارید.

.
چگونه می توان از رفتارهای مخرب و عادت های بد خلاص شد [روش های کاملا علمی]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/wekjriusd...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35