عصبانیت

نمی‌توانید آن‌چه را که می‌شنوید باور کنید. این ناعادلانه است؛ دهان خود را باز می‌کنید تا بلند صحبت کنید، صورت شما برافروخته ، گلو منقبض می‌شود و در نهایت گریه می‌کنید.چرا این اتفاق می‌افتد؟ چرا وقتی واقعا خشمگین می‌شویم گریه می‌کنیم؟

در این‌جا ما درباره دلایل طبیعی “گریه عصیانیت” و این‌که چه کاری می‌توانید برای جلوگیری از آن انجام دهید، صحبت می‌کنیم. مهم‌ترین دلایل گریه درعصبانیت: احساس صدمه دیدن، خجالت، خیانت یا برخورد ناعادلانه می‌باشد. وقتی افراد بی عدالتی، طرد شدن یا تحقیر را تجربه می‌کنند، باعث عصبانیت و غمگین شدن آن‌ها می‌شود، که این امر غالباً  هم‌زمان اتفاق می‌افتند.

“گریه عصبانیت” یک فعالیت منحصر به فرد انسانی است و دانشمندان بر این باورند که گریه کردن هنگام عصبانیت یک سیگنال پریشانی برای درخواست کمک از دیگران می‌باشد .

گریه باعث آزاد شدن اکسی توسین و پرولاکتین می‌شود

محققان دریافته‌اند که گریه باعث ترشح اکسی توسین و پرولاکتین میشود (دو ماده شیمیایی، که می‌توانند ضربان قلب شما را پایین آورده و پس از یک اتفاق استرس آور و ناراحت کننده شما را آرام کنند.)

کودکان و زنان بیشتر از مردان بالغ گریه می‌کنند

کودکان بیشتر از بزرگسالان و زنان بیش‌تر از مردان گریه می‌کنند. بسیاری از زنان چهار یا پنج بار در ماه گریه می‌کنند، در حالی که مردان ممکن است در این مدت فقط یک بار گریه کنند یا اصلاً  گریه نکنند. تفاوت آن‌ها به این خاطر می‌باشد که زنان در نمایش دادن احساسات خود بهتر از مردان عمل می‌کنند.

اتفاقاتی که هنگام عصبانی شدن در بدن شما می‌افتد عبارتند از:

 • آمیگدالا، هیپوتالاموس و غده هیپوفیز با هم کار می‌کنند و باعث افزایش هورمون کورتیزول و آدرنالین (هورمون های استرس) می‌شوند.
 • ضربان قلب و فشار خون شما افزایش می‌یابد.
 • ممکن است احساس گرما یا سرخ شدن کنید.
 • ممکن است دهانتان خشک شود و کف دست‌هایتان عرق کند.
 • کورتیزول باعث از بین رفتن حافظه کوتاه مدت شما می‌شود، (به همین دلیل شما مدام آن‌چه را می‌خواهید در یک مکالمه هنگام عصبانیت بگویید فراموش می‌کنید).

 در این‌جا چند روش برای جلوگیری از گریه هنگام عصبانیت با شما به اشتراک می‌گذاریم.

نوشتن احساسات

نوشتن رویدادهای روزمره به شما کمک می‌کند تا بتوانید احساساتتان را کنترل کید .اگر از همین حالا شروع به نوشتن درمورد احساسات خود کنید، هنگام درگیری دیگر احساس خشم واندوه نمی‌کنید و می‌دانید که با نوشتن می‌توانید هیجانات خود را تخلیه کنید

درمورد احساسات خود صحبت کنید

درمورد احساساتتان گفتگو کنید،هرچند این کار برای بسیاری از افراد دشوار است اما صحبت درباره نگرانی‌ها و ناراحتی‌ها به شما در کنترل خشم و گریه کمک میکند.آموزش ابراز وجود می‌تواند به شما در بله گفتن، نه گفتن، تعریف مرزها و برقراری ارتباط در موقعیت‌های مختلف کمک کند. برخی از مطالعات در یک بررسی نشان داده است که آموزش ابراز وجود ممکن است استرس را کاهش دهد و آگاهی از قدرت شخصی را افزایش دهد.

موقعیت خود را تغییر دهید

می‌توانید کارهایی برای آرام شدن هنگام عصبانیت انجام دهید، مثلا: بایستید، بنشیند، یک نفس عمیق بکشید، یک قلم بردارید و یادداشت کنید یا از آن محیط دور شوید وکمی قدم بزنید.

آب بنوشید

کم آبی بدن می‌تواند بر روحیه و توانایی تفکر شما تأثیر بگذارد. اگر در یک موقعیت عاطفی هستید، بایستید و یک لیوان آب خنک بنوشید.

نوشیدن آب می‌تواند:

 • کورتیزول (هورمون استرس) را کاهش دهد.
 • ضربان قلب را پایین بیاورید.
 • هوشیاری را افزایش دهید.

نفس عمیق بکشید

نفس عمیق می‌تواند به شما کمک کند:

 • هوشیاریتان را بازیابی کنید.
 • دمای بدن را کاهش می‌دهد.
 • تنش عضلانی را آزاد می‌کند.
 • سیستم عصبی خودمختار را تنظیم می‌کند.

گاهی اوقات گریه كردن نتیجه مثبتی ندارد (به عنوان مثال:هنگام  رانندگی در یك جاده مارپیچ). اما هم‌چنین لازم به ذکر است که گریه نقش مهمی در سلامت عاطفی دارد.

می‌توانید مکانی مناسب برای گریه و تخلیه احساسات خود پیدا کنید. ما در این‌جا لیستی از مکان‌هایی که برای تخلیه احساسات و جود دارد با شما به اشتراک می‌گذاریم:

 • در پیاده روی
 • در مطب یک روان‌شناس
 • زیر دوش حمام
 • جایی که برای مدیتیشن، دعا یا لذت بردن از طبیعت به تنهایی می‌روید

گریه هنگام عصبانیت به معنای کنترل و ضعف روانی شما نیست، بلکه یک پاسخ منطقی به محرک‌های عاطفی است.اگر بیش از حد گریه می‌کنید و این گریه باعث اختلال در عملکرد طبیعی شما می‌شود، با یک روان‌شناس در این باره صحبت کنید.گریه بیش از حد ممکن است نشانه افسردگی یا اضطراب باشد و درمان‌های موثر زیادی وجود دارد که می‌تواند تعادل را به زندگی عاطفی شما بازگرداند.

 

 .

چگونه گریه خود را هنگام عصبانیت کنترل کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *