چگونگی اختراع ژل ضدعفونی کننده دست

در زمان کورونا ، ژل های بهداشتی دست بسیار مورد نیاز است. اما مدت زیادی نگذشته است. مخترع ، ایدئولوژیست سوئیس Didier Pittet است.

به همین دلیل هنگامی که ملکه در سال 2007 به او یک مقام عالی شوالیه (CBE) اعطا کرد ، به وی یکی از بالاترین افتخارات بریتانیا اعطا شد ، و با دریافت جایزه رابرت کچ یکی از معتبرترین جوایز علمی در آلمان در سال 2017 دریافت کرد.

ماجرای ایده سوئیسی ها

در سال 1994 ، به عنوان پزشك در بيمارستان خود در ژنو ، پتيت فهميد كه بهداشت دستي توسط كارمندان پزشكي مورد غفلت واقع شده است. وی به سرعت فهمید که چرا: اگر پرستاران طبق یک توصیه ، یک یا دو دقیقه بین دو بیمار دست خود را بشویند ، طبق توصیه ، نیمی از هر ساعت کاری را صرف شستن دست ها می کردند. باید چیزی سریعتر پیدا شد مشخص شد كه الكل ضدعفوني شده است. اما ابزار باید عملی باشد. پیت یک ژل بهداشتی مبتنی بر الکل را بر اساس فرمول داروساز ایجاد کرد و آنرا به کارمندان توزیع کرد. هم چنین عفونتها 50 درصد كاهش یافته است.

Didier Pittet, Professor von der Universitätsklinik Genf (Quelle: dpa/Matthias Röder) 

پیت نتایج خود را در سال 2000 در مجله “Lancet” منتشر کرد. کشورها و سازمان بهداشت جهانی (WHO) گوش فرا دادند ، از نمونه وی پیروی کردند و دستور وی را تبلیغ کردند. ضد عفونی سریع دستها با ماده حاوی الکل در حال حاضر استاندارد در سراسر جهان است ، در حدود 20،000 بیمارستان در بیش از 180 کشور جهان تخمین زده می شود. در کشورهای اسلامی دانشمندان دینی مجبور بودند که برای این منظور از الکل استفاده کنند. WHO تخمین می زند که اختراع پیت هر ساله هشت میلیون نفر را نجات می دهد.

پیت آگاهانه از تحقق ایده خود امتناع ورزید ، زیرا به روزنامه ژنو “لو تمپس” گفت: “بهداشت دست خیلی ساده و بسیار مهم برای ثبت اختراع است.” در عوض ، او با WHO کار کرد تا روش هایی را تهیه کند که بتواند با کمترین پول در همه نقاط دنیا تهیه شود: با تهیه الکل از نیشکر ، سیب زمینی یا گیاهان دیگر.

.

چگونگی اختراع ژل ضدعفونی کننده دست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *