سرگرم کردن کودکان

اگر کودک 1 ساله دارید، احتمالا باید بدانید که این دوران یک دوران نشاط آور برای کودک است. از یادگیری راه رفتن و گفتگو گرفته تا رقص، قهقهه زدن و بازی با اسباب بازی‌ها، کودک کوچک شما مسیری طولانی را طی کرده است.

نوزادان طی سال اول خود جهش رشد را تجربه می‌کنند.

شما چگونه کودک خود را مشغول و سرگرم می‌کنید؟ خبر خوب این است که شما به اسباب بازی‌های فانتزی، دستگاه‌ها یا بازی‌ها نیازی ندارید.

در اینجا 25 فعالیت برای کمک به سرگرم کردن کودک اموزش داده شده است.

1-ایجاد یک ایستگاه حسی:

از لحظه تولد، کودکان از پنج حس خود برای یادگیری در ارتباط با جهان استفاده می‌کنند. چرا؟ زیرا حواس ما به ما کمک می‌کند تا به روش‌های مختلف چیزها را درک کنیم.

ایجاد یک ایستگاه حسی به کودک این فرصت را می‌دهد تا اشیا جدید را به روشی ایمن و خلاقانه کشف کند. و این  بازی از رشد مهارت‌های حرکتی خوب پشتیبانی می‌کند.

شما می‌توانید یک سطل آشغال را با برنج، بلوک، ماکارونی، پارچه، آب یا حباب صابون پر کنید و اسباب بازی یا وسایل دیگر درون آن بریزید. و به کودک کوچک خود اجازه دهید به کاوش در مواد و کشف موارد بپردازد.

یک نکته مهم: همیشه به این فعالیت‌ها نظارت داشته باشید و مواردی را که می‌تواند خطر داشته باشد از کودک دور کنید.

2-یک تخت شلوغ بسازید:

تخت های شلوغ یک روش عالی برای تشویق به اکتشاف، ایجاد خلاقیت و ارتقا مهارت کودک هستند. از زیپ و چفت و بست و دستگیره استفاده کنید.

3-روی انگشتان دست و پا حساب کنید:

کودکان نو پا عاشق شمردن چیزها هستند ، بنابراین به کودک کوچک خود نشان دهید چگونه بشمارد ، با لمس انگشتان پا و انگشتان دست تعداد آن ها را بشمارید.

4-از ماسه یا برنج استفاده کنید:

آیا به دنبال یک روش خلاقانه برای درگیر کردن کودک 12 ماهه خود هستید؟ سعی کنید یک ظرف کم عمق را با برنج یا ماسه پر کنید و بگذارید کوچولوی شما در آن دراز بکشد. احساس هر ماده برای او فوق العاده جذاب است و باعث می‌شود کودک شما یاد بگیرد، رشد کند و چیز های جدید کشف کند.

اگر کودک کوچک شما اصرار دارد همه چیز را در دهان خود بگذارد، می‌توانید این کار را با ماست یا پوره‌های غذایی امتحان کنید.

5-با بلوک بازی کنید.

بلوک سازی از آجر پلاستیکی گرفته تا بلوک‌های چوبی ساده و سایر اسباب بازی‌های مبتدی برای ساخت و ساز، می‌تواند به کودک شما کمک کند مهارت های حرکتی خود را رشد دهد و دست خود را تقویت کند.

6-مرتب سازی اسباب بازی‌ها بر اساس رنگ:

تعداد رنگ‌های متنوعی وجود دارد. تطبیق رنگ به کودکان کمک می‌کند تا مهارت‌های خود را پیدا کنند. با استفاده از کاغذهای ساختمانی،کاغذهای رنگی، بوم  و یا چوب بستنی، بازی یا اسباب بازی مورد نظر خود را متناسب با رنگ اسباب بازی کوکان بگیرید.

7-یک سبد کشف بسازید:

یک سبد کشف به کودک شما فرصتی برای کشف اشیا منحصر بفرد می‌دهد.

این سبد چه مواردی را شامل شود؟ یک سبد را در نظر بگیرید ،  آن را از حوله‌ ظرف و قاشق گرفته تا آبکش و درب پلاستیکی، یا یک سبد جغجغه که صدای زنگ ایجاد می‌کند، تهیه کنید. شما حتی می‌توانید تم سبد را بر اساس رنگ های مختلف قرمز، آبی، سبز طراحی کنید.

8-انباشته کردن:

از بلوک‌ها و حلقه‌ها گرفته تا فنجان‌ها، انباشته شدن اسباب بازی‌ها روی هم یک روش عالی برای کمک به کودک شما در توسعه مهارت است و مفهوم “بزرگ” و “کوچک” را درک می‌کند.

9-از کودک خود بخواهید اشیایی را بیاورد:

درخواست از کودک برای جمع آوری اشیا اطراف خانه فقط مفید نیست، آوردن اشیا مانند یک بطری، فنجان یا توپ به کودک کوچک شما کمک می کند به حرف شما گوش دهد و دستورالعمل‌ها را یاد بگیرد. همچنین باعث تقویت استقلال و احساس غرور در او می‌شود.

 

10-ساخت موسیقی:

بچه ها موسیقی را دوست دارند و این دلیل خوبی دارد. موسیقی می‌تواند زنده و یا فوق العاده آرام‌بخش باشد و بچه‌ها این احساس را دوست دارند.

بنابراین موسیقی پخش کنید. موسیقی بسازید و روش‌های خلاقانه‌ای را برای ادغام آهنگ و رقص در زندگی خود پیدا کنید.

11-خانه بازی:

از ساخت قلعه‌هایی با جعبه‌های مقوایی گرفته تا مراقبت از عروسک‌ها یا تظاهر به داشتن فروشگاه‌های مواد غذایی و خاله بازی روش عالی برای گسترش تخیل کودک و پرورش خلاقیت او است.

12-به ماهیگیری برو:

بازی‌های ماهیگیری نسبتاً رایج است. از بازی‌های رومیزی گرفته تا اسباب بازی‌های ماهیگیری. بنابراین با یک مجموعه ماهیگیری وانمود کنید کودک دارد ماهیگری می‌کند.

13-یک گودال توپ درست کنید:

بچه‌ها عاشق گودال‌های توپی هستند، اما بیشتر والدین این کار را نمی‌کنند. چاله‌های عمومی کثیف هستند. با این حال، شما می‌توانید گودال توپ خود را با توپ های پلاستیکی و یا یک استخر پلاستیکی درست کنید. سرگرمی ارزان و آسان!

14-قلعه ای بسازید:

کودک چه 12 ماهه باشد چه 12 ساله ، قلعه‌ها سرگرم کننده هستند. مقداری از پتوها را روی مبلمان خود بکشید، ملافه‌ها را از سقف آویزان کنید یا بالشت ها یا جعبه‌های مقوایی را برای یک فضای بازی قلعه مانند تنظیم کنید.

15-بازی با عروسک‌ها:

از عروسک‌های انگشتی و دستی و عروسک‌های جورابی استفاده کنید، عروسک بازی خلاقیت را تشویق می‌کند و به رشد اجتماعی و عاطفی کودک کمک می‌کند.

16-ایجاد یک پیچ و خم تونل مانند:

کودکان عاشق تونل هستند. به هر حال، چیزی در مورد خزیدن در یک لوله وجود دارد که بسیار جذاب است. ساخت تونل کودک را به ورزش تشویق می‌کند و به کودک در استفاده از مهارت‌های استدلال شناسی کمک می کند.

17-بیرون بازی کنید:

در مورد بازی خلاقانه چیزهای زیادی برای گفتن وجود دارد، اما مزایای بازی در بیرون مانند راه رفتن، دویدن، پریدن و رقصیدن را نمی توان نادیده گرفت. پس برو بیرون و بازی کن.

18-سه چرخه سوار شوید:

بچه های دوازده ماهه احتمالاً نمی‌توانند سه چرخه سوار شوند حداقل هنوز اینطور نیست اما بسیاری از آنها می‌توانند قبل از 2 سالگیشان در زندگی خود این کار را انجام دهند.

19-آب پاش‌ها را روشن کنید:

به استخر احتیاج ندارید ، تنها یک میز آب برای بازی در فضای باز ، یک آب پاش ساده که کودک شما بتواند از آن استفاده کند، می‌تواند سرگرمی‎های زیادی را برای کودک فراهم کند.

20-رنگ آمیزی با آب :

اگر به دنبال بازی خلاقانه برای کودک کوچک خود هستید، به دنبال آب باشید. کودک شما می‌تواند با مقداری اب ، کاغذ و یک قلم مو یک شاهکار بدون خرابکاری خلق کند.

21-با خمیر بازی ، بازی کنید:

فرقی ندارد خاک رس باشد یا خمیر. مهم این است که کودک کوچک شما با یک ابزار خلاق و جدید در حال کشف دنیای خود است. بازی با خمیر به کودک شما کمک می‌کند مهارت حرکتی ظریفی داشته باشد.

22-رنگ:

بچه ها عاشق رنگ آمیزی و خط زدن هستند پس یک مداد و یک دفتر در اختیار انها بگذارید تا بتوانند هرچه میخواهند بکشند و رنگ امیزی کنند.

23-رنگ انگشتی:

نقاشی با انگشت برای کودکان در هر سنی سرگرم کننده است. سعی کنید به کودک 1 ساله خود مقداری رنگ بدهید. کافی است یک ورق کاغذ و چند قطره رنگ اکریلیک را در کیسه قرار دهید! کودک کوچک شما می‌تواند کیسه را له کند و رنگ را از طریق کیسه پلاستیکی پخش کند.

24-در وان نقاشی کنید:

آیا به دنبال روش دیگری هستید که به کودک کوچک خود اجازه بازی دهید رنگ امیزی کند بدون هیچ خراب کاری؟ با استفاده از رنگ انگشتی به کودک خود اجازه دهید در وان نقاشی کند و بعد از اتمام کار می توانید ان را به راحتی بشویید.

 

در حالی که به نظر می‌رسد کودک نوپای شما نیاز به توجه زیادی دارد، شما نیاز به سرمایه گذاری زیادی برای سرگرم کردن آن‌ها ندارید. بلکه شما فقط باید مبتکر و خلاق باشید و همراه انها بازی کنید.

.

فعالیت های سرگرم کننده و جذاب برای کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *