سرطان سلول کلیوی (RCC) که به آن سرطان سلول کلیوی یا آدنوکارسینوما سلول کلیوی نیز گفته می شود ، یک نوع رایج است. سرطان کلیه کارسینومای سلولهای کلیوی تقریباً 90٪ از کلیه سرطانها.

RCC معمولاً به عنوان توموری در حال رشد در یکی از کلیه های شما شروع می شود. همچنین می تواند در هر دو کلیه ایجاد شود. این بیماری در مردان بیش از خانمها شایع است.

اگر تومور سرطانی در یکی از شما کشف شود اگر کلیه تومور از بین نرود ، احتمالاً این سرطان به غدد لنفاوی شما یا سایر ارگان ها منتقل می شود. شیوع سرطان متاستاز نامیده می شود.

در مورد RCC ، تومور می تواند به رگ بزرگی که از کلیه خارج می شود حمله کند. همچنین می تواند به سیستم لنفاوی و سایر اندامها سرایت کند. ریه ها به ویژه آسیب پذیر هستند.

سرطان کلیه در مراحل شرح داده شده است که کمیته مشترک آمریکا در مورد سرطان توسعه یافت. این سیستم به عنوان سیستم TNM شناخته می شود.

 • “T” به تومور اشاره دارد. پزشکان “T” را با یک عدد تعیین می کنند که براساس اندازه و رشد تومور است.
 • “N”
 • “M” بدان معنی است که سرطان متاستاز شده است.

براساس ویژگی های فوق ، پزشکان براساس خصوصیات فوق ، RCC را به یک مرحله اختصاص می دهند. مرحله براساس اندازه تومور و شیوع سرطان است.

چهار مرحله وجود دارد:

  • مراحل 1 و 2 سرطانهایی را توصیف کنید که تومور هنوز در کلیه است. مرحله 2 بدین معنی است که تومور از هفت سانتی متر بزرگتر است.
  • مراحل 3 و 4 یعنی این سرطان یا به یک رگ اصلی یا بافت مجاور یا به غدد لنفاوی سرایت کرده است. / li>
  • مرحله 4 پیشرفته ترین شکل بیماری است. مرحله 4 به این معنی است که سرطان به غده فوق کلیوی گسترش یافته است یا به غدد لنفاوی دوردست یا ارگانهای دیگر سرایت کرده است. از آنجا که غده فوق کلیوی به کلیه وصل شده است ، سرطان اغلب در ابتدا گسترش می یابد.

میزان بقای پنج ساله در سرطان کلیه براساس درصد افرادی است که حداقل 5 سال پس از تشخیص بیماری با این بیماری زندگی کنید.

انجمن سرطان آمریكا (ACS) درصد افرادی را كه 5 سال یا بیشتر پس از تشخیص زندگی می كنند طبق گزارش سه مرحله بر اساس اطلاعات موسسه ملی سرطان.

این مراحل عبارتند از:

  • موضعی (سرطان در کلیه گسترش نیافته است)
  • منطقه ای (سرطان در نزدیکی آن گسترش یافته است)

دوردست (سرطان به قسمتهای دوردست بدن گسترش یافته است)

طبق ACS ، میزان بقای RCC براساس این سه مرحله عبارتند از:

 • بومی سازی شده: 93٪
 • منطقه ای: 70 درصد
 • دور : 12٪
با این حال ، با پیشرفت سرطان به مرحله 4 ، ممکن است عمل جراحی گزینه ای نباشد. اگر تومور و متاستاز قابل جدا شدن باشد ، برداشتن جراحی از بافت سرطانی و یا درمان تومور متاستاتیک با برداشتن یا روش های دیگر مانند پرتودرمانی استریوتاکتیک بدن یا فرسایش حرارتی هنوز ممکن است امکان پذیر باشد.اگر RCC مرحله 4 دارید ، پزشک شما برای تعیین صلاحیت شما برای جراحی ، محل و گسترش سرطان و سلامت کلی شما را در نظر می گیرد.اگر عمل جراحی گزینه واقع بینانه ای نباشد برای درمان مرحله 4 RCC ، پزشک شما ممکن است روشهای درمانی را با استفاده از ترکیبی از داروها توصیه کند.

یک نمونه از تومور شما به نام بیوپسی ممکن است برای تعیین بهترین روش درمانی برای نوع خاص سرطان شما بدست آید. درمان ممکن است بستگی به این داشته باشد که آیا شما سلول روشن یا RCC سلولی غیر شفاف دارید. درمان هدفمند و سیستم ایمنی درمانی ، از جمله مهارکننده های تیروزین کیناز و آنتی بادی های ضد PD-1 مونوکلونال ، می توانند برای درمان مرحله 4 RCC استفاده شوند. یک داروی خاص ممکن است به تنهایی یا همراه با داروی دیگری تجویز شود.

درمان ها می تواند شامل:

 • sunitinib
 • ipilimumab + nivolumab
 • cabozantinib

درمانهای جدید ممکن است از طریق آزمایشات بالینی موجود باشد. می توانید در مورد گزینه ثبت نام در یک منبع کارآزمایی بالینی hl-trust-source > با پزشک خود

همچنین ممکن است پزشک معالج حمایتی را برای کمک به عوارض یا علائم جانبی توصیه کند.

اگر شما به مرحله 4 RCC مبتلا شده اید ، به یاد داشته باشید که میزان بقای منتشر شده تخمین زده می شود.پیش آگهی فردی شما بستگی به نوع خاص سرطان شما و میزان پیشرفت آن ، پاسخ به درمانها و سلامت کلی شما دارد.مهم این است که:

 • توصیه های پزشک خود را دنبال کنید
 • به قرار ملاقات های خود بروید
 • داروهای خود را مصرف کنید

همچنین ، حتماً با هر یک از موارد را دنبال کنید پیشنهادات درمانی یا تغییر شیوه زندگی برای رفع هرگونه عوارض و علائم. این می تواند در حین انجام درمان از سلامت و رفاه عمومی شما کمک کند.

.

4مرحله کارسینوم سلول کلیوی: متاستاز ، میزان بقا و درمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


Fatal error: Uncaught wfWAFStorageFileException: Unable to save temporary file for atomic writing. in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php:35 Stack trace: #0 /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php(659): wfWAFStorageFile::atomicFilePutContents('/home/wekjriusd...', '<?php exit('Acc...') #1 [internal function]: wfWAFStorageFile->saveConfig('livewaf') #2 {main} thrown in /home/wekjriusd1/public_html/wp-content/plugins/wordfence/vendor/wordfence/wf-waf/src/lib/storage/file.php on line 35