قدردانی

بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که قدردانی مزایای بسیار زیادی از قبیل  لذت بردن از موارد بیشمار ذهنی و جسمی دارد.که در این مطلب به طور کامل به تشریح این مزایا پرداخته ایم.قدردانی چیزی است که می تواند منجر به شادی و خوشبختی ماندگار شود، زیرا اساس آن رضایت لحظه ای نیست، بلکه یک ذهنیت ماندگار است.در ادامه به پنج مزیت فوق العاده ای که متاثر  از ایجاد یک نگرش قدرشناسانه می باشد پرداخته شده است:

صبر و حوصله بیشتر

دانشمندان دانشگاه شمال شرقی كشف كرده اند كه افرادی كه احساس قدردانی در زندگی خود ندارند در مقابل افرادی كه احساس قدردانی بیشتری نسبت به چیزهای كوچك روزمره زندگی خود دارند ، بسیار کم تحمل تر بوده و  افراد قدردان بسیار بهتر می توانند انتخاب معقول داشته باشند و افرادی بسیار صبورتر می باشند.

ایجاد روابط تنگاتنگ و نزدیک

احساس قدرشناسی و قدردانی  نسبت به عزیزانتان می تواند جنبه های بسیار زیادی از زندگی و شخصیتتان را تقویت کند.بر اساس  مطالعات اخیر منتشر شده در مجله نظریه روانشناسی اجتماعی، این جنبه ها  شامل دریافت احساسات مثبت و شدیدتری از روابط و برآورده شدن نیاز های اساسی در زوجین است. قدردانی از یکدیگر ممکن است به زندگی عاشقانه شما کمک کند و روابطه دوستانه شما را بسیار تقویت کرده و شما و دوستانتان را به هم نزدیک کند.

خواب را بسیار بهبود می بخشد

احساس قدردانی می تواند به شما در خوابیدن بسیار بهتر و برای مدت طولانی تر کمک کند. این احتمالاً به این دلیل است که شما قبل از خواب فکر و احساسات خیلی بهتری دارید، که می تواند به آرامش سیستم عصبیتان کمک کند. اگر می خواهید یک لیست روزانه قدردانی ایجاد کنید، مطالعات نشان داده است که بهتر است این کار را قبل از خواب انجام دهید.

افسردگی را برطرف می کند

قدرشناسی بسیار بر رفع احساس افسردگی موثر است. مطالعات اخیر نشان داده است که با انجام روزانه فعالیت قدردانی، می توانید پیشرفت های قابل توجهی را در افسردگی و شادی خود مشاهده کنید، در بعضی موارد در عرض چند هفته می توانید این تاثیرات را در خود ببنید.

برای شما شادی و خوشبختی با دوام می آورد

موارد مختلف می توانند شادی شما را افزایش دهند، از تعریف و تمجید گرفته تا یک غذای شیرین. متاسفانه ، این نوع رضایت می تواند به سرعت از بین برود و در واقع دوام زیادی ندارد. با این حال ، قدردانی چیزی است که می تواند منجر به شادی و خوشبختی بسیار ماندگار شود زیرا نتیجه آن یک رضایت لحظه ای نمی باشد، بلکه در عوض یک ذهنیت و تفکر با دوام و مثبت را در شما ایجاد می کند. اگر تلاش می کنید به طور منظم از چیزهایی که در زندگی شما وجود دارد، قدردانی و سپاسگزاری کنید، احتمالاً خوشبختی پایدار و با دوام را تجربه خواهید کرد.

قدردانی چیزی است که برای استفاده از آن نیاز به  ابزار گران قیمتی ندارد، اما می تواند زندگی شما را به طرز چشمگیری دگرگون کند. صرفاً صرف چند دقیقه در روز برای قدردانی و شکرگذاری  می تواند تاثیرات قابل توجهی در سلامت روان و جسم شما داشته باشد

 .

5 تاثیر غیرمنتظره و فوق العاده قدردانی برسلامت جسم و روان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *