آیا اثبات اجتماعی ناشناس در مصرف انرژی صرفه جویی می کند؟

آیا اثبات اجتماعی ناشناس در مصرف انرژی صرفه جویی می کند؟

social proof as big as a building
یک ساختمان آپارتمانی جدید با انرژی خورشیدی در فیلادلفیا به ساکنین و همسایگان در زمان واقعی اطلاعاتی در مورد اینکه آیا هر واحد در مقدار مورد انتظار انرژی صرفه جویی می کند یا خیر ارائه می دهد.

LED های نشانگر در بیرون ساختمان سبز ، زرد یا قرمز می درخشند که وضعیت مصرف انرژی آپارتمان های جداگانه را نشان می دهد. اما ، هیچ گونه خجالت در انرژی وجود ندارد: LED ها نشان نمی دهند که کدام واحد را نشان می دهند. ساختمان باتری طراحی شده توسط تخت های پیاز شامل طیف گسترده ای از ویژگی های حفاظت از انرژی ، از جمله بازخورد در مورد عملکرد کل ساختمان و آپارتمان های جداگانه است.

Social proof: colored lights indicate energy consumption
اعتبار عکس: passivehouseaccelerator.com

اثبات اجتماعی در مصرف انرژی صرفه جویی می کند

طی سالها ، آزمایشات نشان داده است که اجتماعی اثبات یک محرک م effectiveثر برای جلب افراد است برای مصرف انرژی کمتر پیام های مربوط به نجات کره زمین کار نمی کند ، اما افرادی که فکر می کنند همسایگانشان در مصرف انرژی صرفه جویی می کنند ، سعی می کنند همین کار را انجام دهند.

یک آزمایش نشان داد که چهره های خندان باعث کاهش مصرف انرژی . دو چهره لبخند به کسانی اهدا شد که کمترین انرژی را در مقایسه با همسایگان خود مصرف کردند. یک شکلک نمره “خوب” بود. یک چهره “اخم” که نشان دهنده یک کار ضعیف در زمینه حفاظت بود مورد آزمایش قرار گرفت اما حذف شد. ظاهراً برخی از مشتریان از مقایسه منفی ناراحت شده اند.

نمایشگرهای نمایان در نمای بیرونی ساختمان آپارتمان به منظور “ایجاد گفتگو با جامعه” در مورد صرفه جویی در انرژی است. به احتمال زیاد ، رهگذران از معنای کدهای رنگ در علامت گذاری مطلع خواهند شد. یک مرورگر یادداشت ها ،

نتیجه یک ساختمان نمونه اولیه است که به طور پویا و تا حدی براندازانه یک آگاهی اجتماعی رقابتی را در مورد مصرف انرژی در داخل جامعه مستاجران ساختمان و همچنین در کل جامعه محله ایجاد می کند.

اما آیا “آگاهی اجتماعی رقابتی” رفتار را به شیوه ای مثبت تغییر می دهد؟

پیامدهای ناخواسته

یک خطر ، اثبات اجتماعی نامطلوب است. اگر اکثر واحدها به رنگ قرمز روشن شوند ، کاربران پرانرژی احساس می کنند رفتار آنها طبیعی است. ساکنان هیچ فشار هنجاری برای استفاده از انرژی کمتر احساس نمی کنند.

حتی یک نوع اثر معکوس وجود دارد که می تواند باعث شود افرادی که از انرژی کمتری استفاده می کنند ، شروع به استفاده بیشتر کنند. روبرت سیالدینی و نویسندگان همکارش نوآ گلدشتاین و استیو جی مارتین در کتاب خود بله! 50 روش اثبات شده علمی برای اقناع . رقابت کمتر ، برگشت بیشتر به میانگین.

دستکاری این چراغ ها به عنوان یک آزمایش علمی رفتاری وسوسه انگیز است. اگر همه چراغ ها سبز باشند مصرف انرژی چه می شود؟ یا همه به جز چند مورد؟ شاید نصف و نیمه؟ اما ، دانشمندان رفتاری اخلاقی از ارائه عمدی اطلاعات غلط برای تغییر رفتار اخم می کنند ، حتی اگر رفتار حاصله از نظر اجتماعی مطلوب باشد.

تقویت کننده رفتار

آیا می توان از روش “ساخت اثبات اجتماعی” حتی بهتر استفاده کرد؟ یک فکر: به هر یک از ساکنین صفحه ای بدهید که تعداد آپارتمانهایی را که در حال دستیابی به اهداف مصرف انرژی هستند یا بیشتر از آنها هستند نشان دهد – شاید یک نوار سبز یا مجموعه ای از نقاط سبز. از رنگ قرمز بگذرید – حتی چند واحد قرمز ممکن است نشان دهد که رفتار قابل قبول است. آن آپارتمانهای انرژی زا ممکن است هنوز وجود داشته باشند ، اما حداقل آنها کمتر آشکار هستند. و ، ساکن باید در صورت لزوم چراغ سبز خود را ببیند – بازخورد فوری که با همسایگان خود دنبال می کند.

نظر شما در مورد استفاده از اثبات اجتماعی این ساختمان چیست؟ آیا تبدیل نمای بیرونی ساختمان به یک نشانه رفتاری به عنوان معماری عصبی مناسب است یا خیر. ؟ آیا مثلاً چراغ قرمز داشتن چراغ قرمز باعث می شود آپارتمان هایی که از برق بیش از حد استفاده می کنند کمک کند یا آسیب برساند؟ برای او یا توییتر (rogerdooley ) نظر بگذارید.

Social proof: This building uses big LEDs to show if each apartment is saving energy

آیا اثبات اجتماعی ناشناس در مصرف انرژی صرفه جویی می کند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *