“فلاش های آفرینش” داستان اصلی نظریه بیگ بنگ را بازگو می کند

Flashes of Creation book cover

فلاش آفرینش
پل هالپرن
کتابهای پایه ، 30 دلار

بیگ بنگ همیشه یک شرط مطمئن نبود. برای چندین دهه در قرن بیستم ، محققان با تفسیر ریشه های کیهانی ، یا حتی اگر اصلاً سرآغازی وجود داشت ، دست و پنجه نرم می کردند. در راس این بحث فیزیکدانان جورج گامو و فرد هویل قرار گرفتند: یکی از جهان در حال گسترش حمایت می کرد که از حالت داغ و متراکم جوانه زده بود. دیگری برای کیهانی که ابدی و تغییر ناپذیر است. هر دو پیشگام کیهان شناسی معاصر شدند ، زمینه را برای درک ما از منبع اتم ها فراهم کردند و علم را به توده ها رساندند.

در Flashes of Creation ، فیزیکدان پل هالپرن داستانهای در هم تنیده گامو و هویل را بازگو می کند. این کتاب خود را به عنوان “بیوگرافی مشترک” نشان می دهد ، اما این یک آسیب است. در حالی که گامو و هویل شخصیت های اصلی هستند ، این کتاب تاریخچه ای دقیق از بیگ بنگ به عنوان یک ایده است: از پیش بینی های نظری در دهه 1920 ، تا کشف پس از تابش مایکروویو در سال 1964 ، و فراتر از آن تا تحقق در اواخر 1990 که انبساط جهان در حال شتاب گرفتن است.

اگرچه توسعه کیهان شناسی کار بیش از دو دانشمند بود ، اما هالپرن برای انتخاب دو طلسم بهتر به سختی تحت فشار قرار می گرفت. جورج گامو علاقه مند به بازی های مزاحم و شوخی بود و حس تندی در نحوه توضیح علم با جذابیت و هوس بازی ( SN: 8/28/18 ). فرد سرسخت سرسخت فرد هویل دارای شعور تیره تر و بدبینانه تری بود ، با جنبه ای هنری که در رمان های علمی تخیلی و حتی لیبرتو یک اپرا نمایان شد. هر دو کتابهای علمی رایج نوشتند – مجموعه آقای تامپکینز گامو ، که فیزیک مدرن را از طریق رویاهای شخصیت اصلی بررسی می کند ، نقطه عطفی در این ژانر است – و برای پخش آخرین تفکر علمی در خانه مردم پخش شد.

هالپرن می نویسد: “گامو و هویل تنهای ماجراجو بودند که بیش از معاهدات اجتماعی به اسرار کیهانی اهمیت می دادند.” “هرکدام به روش خاص خود چند نفر ، یاغی و استاد ارتباطات علمی بود.”

در حالی که انفجار بزرگ در حال حاضر در تعصب مدرن جا افتاده است ، همیشه اینطور نبود. ایده ایده را می توان در ژرژ لمیتر ، فیزیکدان و کشیش که در 1927 که جهان در حال انبساط است. چند سال بعد ، او پیشنهاد کرد که شاید کیهان با تمام ماده خود در یک نقطه واحد آغاز شده است – “اتم اولیه” ، او آن را نامید. در دهه 1940 ، گامو به عنوان راهی برای توضیح چگونگی بوجود آمدن همه عناصر اتمی ، در “گلوله آتشین” که کیهان را در اولین لحظات خود پر کرده بود ، استفاده کرد. هویل از تصور لحظه ای خلقت خودداری کرد ، متقاعد شد که جهان همیشه وجود داشته است – و همیشه وجود خواهد داشت – تقریباً در همان حالتی که امروز آن را می بینیم. او حتی اصطلاح “بیگ بنگ” را به عنوان خنثی شده در طول پخش رادیویی بی بی سی در سال 1949 مطرح کرد. هویل استدلال کرد که عناصر در ستون ستاره ساخته شده اند.

تا آنجا که عناصر پیش می روند ، هر دو درست بودند. هالپرن می نویسد: “یکی آغاز داستان ایجاد عنصر را نوشت ،” و دیگری پایان را نوشت. اکنون می دانیم که هسته های هیدروژن و هلیوم در دقایق اولیه پس از انفجار بزرگ به وفور پدیدار شده اند. ستارگان به بقیه رسیدگی کردند.

هالپرن با گامو و هویل با احترام و شفقت رفتار می کند. صحنه های بازآفرینی بینشی در مورد نحوه برخورد علم و زندگی ارائه می دهد. ما یاد می گیریم که چگونه گامو ، همیشه دانشمند ، از نیلس بور فیزیکدان استفاده می کرد تا ایده های خود را در مورد اینکه چرا قهرمانان فیلم همیشه اسلحه خود را سریعتر از افراد شرور می کشند – آزمایش کند که شامل حمله تهاجمی با تپانچه های اسباب بازی بود. ما با هویل و همکارانش می نشینیم در حالی که آنها درباره یک فیلم ترسناک Dead of Night بحث می کنند ، که زمان بندی دایره ای آنها ایده های آنها در مورد جهان ابدی را الهام بخشید.

black and white images of George Gamow and Fred Hoyle
در اواسط قرن 20 ، دو ستاره شناس به عنوان سخنگوی ایده های دوگانه در مورد منشاء کیهان ظاهر شدند. جورج گامو (سمت چپ) مدافع پرشور نظریه بیگ بنگ بود و استدلال می کرد که جهان از یک حالت داغ و متراکم تکامل یافته است. فرد هویل (سمت راست) از مدل “حالت پایدار” رقیب حمایت کرد و اصرار داشت که جهان ابدی و بدون تغییر است. از چپ: AIP Emilio Segrè بایگانی بصری ، جورج مجموعه Gamow؛ بایگانی بصری AIP Emilio Segr، ، ​​مجموعه Clayton

و هالپرن از لحظات تاریک ترغیب نمی کند و از خوانندگان دعوت می کند تا این دانشمندان را به عنوان انسانهای معیوب بدانند. نگرش شیطان پرست گامو در مورد همکارانش وجود داشت و نوشیدن بیش از حد وی نیز تاثیر خود را بر جای گذاشت. هویل ، در دهه های رو به زوال خود ، ایده های عجیب و غریب را پذیرفت و نشان داد که همه گیری از فضا سرچشمه می گیرد و فسیل دایناسورها دستکاری شده است تا ارتباط تکاملی با پرندگان را نشان دهد. و او در سال 2001 به قبر خود رفت و هنوز در برابر بیگ بنگ نبرد می کرد.

ثبت تاریخ نظریه بیگ بنگ کار ساده ای نیست ، اما هالپرن آن را به پایان می رساند. در واقع ، بزرگترین علامت علیه کتاب ممکن است محدوده آن باشد. گامو و هویل برای کشیدن سایر شخصیت ها و طرح های جانبی که باعث کیهان شناسی قرن بیستم شده اند ، گاهی اوقات برای مدت طولانی فراموش می شوند. کمی ویرایش بیشتر می توانست تمرکز کتاب را بیشتر کند.

اما برای هرکسی که علاقه مند است چگونه ایده انفجار بزرگ – یا چگونه هرگونه الگوی علمی تغییر می کند – Flashes of Creation یک درمان و ادای احترام شایسته برای دو جادوگر علمی است.


خرید چشم اندازهای آفرینش از Bookshop.org. Science News وابسته به Bookshop.org است و در صورت خرید از پیوندهای این مقاله ، کمیسیون دریافت می کند.

“فلاش های آفرینش” داستان اصلی نظریه بیگ بنگ را بازگو می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *