از افغانستان تا جام جهانی ، قطر کوچک و ثروتمند افزایش می یابد

از افغانستان تا جام جهانی ، قطر کوچک و ثروتمند افزایش می یابد

DOHA ، قطر-به عنوان هرج و مرج تسلط تلاشهای لحظه آخری ایالات متحده برای تخلیه بیشتر بیش از 120،000 شهروند و شریک آن از افغانستان در ماه گذشته ، یک کشور کوچک و ثروتمند که بسیاری از آمریکایی ها برای یافتن آن روی نقشه تلاش می کردند ناگهان خود را در موقعیتی منحصر به فرد برای کمک یافتند.

قطر ، شبه جزیره ای شنی و آفتابی در خلیج فارس ، بیش از هر کشور دیگری پذیرای حدود 60 هزار آمریکایی و افغان بود. و با روابط خود با ایالات متحده-که میزبان بزرگترین پایگاه نظامی آمریکا در خاورمیانه است-و طالبان ، از موقعیت خوبی برخوردار است که می تواند به عنوان واسطه ای میان افغانستان و غرب که توسط طالبان اداره می شود ، نقش قوی ایفا کند.

این کشور غنی از گاز ، که مدتهاست از ثروت عظیم خود برای استفاده بیشتر از وزن خود استفاده می کند ، لحظه ای در کانون توجه جهانی قرار دارد.

حتی در حالی که تن مواد غذایی و دارویی به افغانستان می رساند و میزبان وزیران دفاع و ایالات متحده آمریکا است که این هفته به قطر پرواز کردند ، این خبر را در دنیای فوتبال جلب کرده است. اخیراً یکی از موارد زیر را امضا کرد لیونل مسی ، بزرگترین بازیکنان ورزش ، به تیم پاری سن ژرمن که مالک آن است. این کشور همچنین قرار است سال آینده میزبانی جام جهانی فوتبال را بر عهده بگیرد. 46.680272108844 “>

” قطر همیشه می خواسته یک بازیکن جهانی باشد ، خواه میزبان رویدادهای بزرگ ورزشی باشد یا امضای مسابقات بزرگ مایکل استفنز ، عضو ارشد موسسه تحقیقات سیاست خارجی و کارشناس سیاست خلیج فارس ، گفت: “آنها همیشه این تعادل را به درستی انجام نداده اند ، اما در حال حاضر به نظر می رسد که ابتکار مناسب را در زمان مناسب انجام داده اند.”

کمک قطر در حمل و نقل هوایی افغانستان به دست آمد ستایش از رئیس جمهور بایدن ، و هر دو وزیر امور خارجه آنتونی جی. بلینکن و وزیر دفاع لوید جی آستین سوم روز دوشنبه وارد پایتخت قطر ، دوحه شدند و با پادشاه 41 ساله این کشور ، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی ، شام خوردند.

“بسیاری از کشورها برای کمک به عملیات تخلیه و جابجایی در افغانستان قدم برداشته اند ، اما هیچ کشوری بیش از قطر این کار را انجام نداده است.” آقای بلینکن روز سه شنبه در دوحه در دوحه گفت.

“همکاری بین قطر و تی وی افزود: ایالات متحده هرگز قوی تر نبوده است. متحد. ”

لحظه آفتابی ، قبل از یک بانک پرچم آمریکا و قطر ، یک چرخش شدید در روابط دوجانبه دولت قبلی بود ، که در ابتدا از محاصره علیه قطر توسط عربستان سعودی ، امارات متحده عربی ، بحرین و مصر. آن کشورها با حمایت رئیس جمهور ترامپ ، قطر را به حمایت از تروریسم و ​​مداخله در امور داخلی دیگر کشورهای عربی متهم کردند ، اتهاماتی که قطر آن را رد کرد. “companion column”/>

محاصره اوایل امسال به پایان رسید ، قبل از مراسم تحلیف آقای بایدن.

اکنون روابط خوب قطر با افراد دورافتاده ای مانند طالبان و ایران-روابطی که به اتهامات حمایت از تروریسم کمک کرده است-منجر شده است به عنوان یک واسطه ارزشمند است و به قطر اجازه می دهد آنچه را که “دیپلماسی پیشگیرانه” می نامد ، ترویج دهد. لولا الخاطر ، دستیار وزیر خارجه قطر در مصاحبه ای گفت که شما هیچکس را مرعوب نمی کنید. “این کشور کوچکی است که هیچ کس نگران آن نیست. ما قصد جنگ با هیچکس را نداریم. طبق سیا کتاب واقعی جهان .

قطر از این پول برای بانکداری و ارتقاء دیدگاه خود در مورد منطقه-که شامل اسلام گرایان سیاسی می شود-از طریق شبکه الجزیره ، شبکه ماهواره ای عربی که متعلق به آن است ، استفاده کرده است. تلاش موفق برای میزبانی جام جهانی 2022. در این راه ، روابط خود را با طیف وسیعی از گروه های اسلام گرا از جمله حماس فلسطینی در غزه ، اخوان المسلمین در مصر و طالبان در افغانستان حفظ کرده است.

اینها این روابط برای غرب مفید بوده است ، زیرا از آنها برای مذاکره برای آزادی گروگان در کشورهایی مانند سوریه استفاده کرده است. و قطر میزبان مذاکرات صلح با طالبان بود که در سال 2013 دفتر خود را در دوحه با اجازه ضمنی از ایالات متحده باز کردند.

دولت ترامپ توافق با طالبان تنظیم جدول زمانی برای خروج آمریکا در دوحه سال گذشته امضا شد. و از آنجا که سفارت آمریکا در کابل در ماه گذشته تخلیه شد ، ایالات متحده عملیات دیپلماتیک خود را در افغانستان به دوحه منتقل کرده است. >

“شکی نیست که آنها کارت خود را بازی کرده اند خوب ، آقای استفنس گفت. “آنها احساس می کنند که این امر آنها را به عنوان یک متحد مفید برای غرب و همچنین به عنوان یک مصاحبه کننده در مسائل گسترده تر منطقه ای قرار داده است ، و این چیزی است که آنها همیشه می خواستند.” ew4tgv “aria-label =” companion column “/>

مقامات قطری گفتند که قطر در روزهای اخیر 68 تن مواد غذایی و دارویی به کابل پایتخت افغانستان تحویل داده است. مقامات و تکنسین های قطری نیز به کابل سفر کرده اند تا با طالبان دیدار کرده و با همتایان خود از ترکیه در مورد نحوه بازگشایی فرودگاه بین المللی این شهر همکاری کنند. label = “تسخیر طالبان در افغانستان را درک کنید”>

تسخیر طالبان در افغانستان را درک کنید


کارت 1 از 6

طالبان چه کسانی هستند؟ طالبان در سال 1994 در بحبوحه ناآرامی هایی که پس از خروج نیروهای شوروی از افغانستان در سال 1989 رخ داد به وجود آمد. آنها از مجازات های وحشیانه عمومی از جمله شلاق ، قطع عضو و اعدام دسته جمعی برای اجرای قوانین خود استفاده کردند. در اینجا اطلاعات بیشتر در مورد داستان اصلی و سابقه آنها به عنوان حاکمان .

و خانم الخاطر گفت که قطر از اهرم فشار خود برای تحت فشار قرار دادن طالبان برای تعهد به اعتدال خود استفاده می کند.

“ما در تلاش هستیم تا طالبان را تشویق کنیم تا دولتی فراگیرتر داشته باشد که نماینده همه باشد.” “نمایندگی زنان ، ما در مورد آن قسمت مطمئن نیستیم ، اگر قرار است موفقیت آمیز باشد ، اما حداقل ما فشار می آوریم.”

طالبان به مردم این اطمینان را داده اند که آنها به مقامات و سربازان دولت سابق عفو می بخشد و به زنان اجازه کار و تحصیل می دهد ، فعالیتهایی که در دولت قبلی آن از 1996 تا 2001 تا حد زیادی ممنوع بود ، که به طرز وحشیانه ای تفسیر شدید قوانین اسلامی را اعمال کرد.

تا چه حد آنها به این وعده ها عمل می کنند ، باید دید. گروه هنوز یک دولت کامل اعلام نکرده است و سرکوب خشونت آمیز اعتراضات زنان در کابل . در سایر نقاط کشور ، جنگجویان متهم شده اند که خانه به خانه را برای ردیابی دشمنان قدیمی انجام می دهند. />

در خانه ، قطر هنوز در خطر است تخلیه.

برخی از آنها ، از جمله افغان هایی که در سازمان های رسانه ای مانند نیویورک تایمز کار می کردند ، در ویلاهای جدیدی ساخته شده اند که برای جام جهانی ساخته شده اند ، اما بیشتر آنها زندگی در العدید ، پایگاه نظامی گسترده ایالات متحده ، جایی که ازدحام جمعیت ، گرما و امکانات بهداشتی محدود از مشکلات عمده بوده است.

خانم. الخاطر گفت که این نگرانی ها برطرف می شود و دولت قطر و خیریه های مرتبط با آن ، سرپناه ، حمام و کلینیک های صحرایی بیشتری ساخته اند و بیش از 55000 وعده غذایی در روز ارائه می دهند.

آقای استفن ، کارشناس سیاست خلیج فارس ، گفت که مشخص نیست قطر تا چه مدت از مزایای کمک خود در افغانستان بهره خواهد برد اما مانند همه کشورهای حوزه خلیج فارس ، به دنبال راه هایی برای ارتقاء جایگاه خود در واشنگتن است.

وی گفت: “همه آنها می خواهند در کتاب خوب بایدن حضور داشته باشند.” “آنها می دانند که این دولت به طور کامل به کشورهای حوزه خلیج علاقه ندارد ، بنابراین آنها می خواهند خود را بیشتر از یک مشکل به عنوان یک تقویت کننده نیرو معرفی کنند.” .

از افغانستان تا جام جهانی ، قطر کوچک و ثروتمند افزایش می یابد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *