ارگانوئیدهای شخصی شده چگونه می توانند به ما کمک کنند تا اختلالات را از بین ببریم

ارگانوئیدهای شخصی شده چگونه می توانند به ما کمک کنند تا اختلالات را از بین ببریم

توده های سلول های مغزی که از سلول های بنیادی دو فرد مبتلا به سندرم عصبی رشد کرده اند علائم این اختلال را نشان می دهند. نتایج منتشر شده در 23 آگوست در Nature Neuroscience نشان می دهد که ارگانوئیدهای مغزی شخصی شده می تواند ابزارهای قدرتمندی برای درک اختلالات پیچیده باشد.

محققان مشتاق ایجاد ارگانوئیدهای مغزی هستند ، سلولهای بنیادی انسان به دلیل ایجاد توانایی در تقلید از مغز انسان در آزمایشگاه ( SN: 2/20/18 ). در مطالعه حاضر ، محققان دو نوع ارگانوئید مغزی تولید کردند. نوعی از سلولهای بنیادی افراد سالم ، فعالیت الکتریکی پیچیده ای را تولید می کند که امواج مغزی را که یک مغز کامل ایجاد می کند ، منعکس می کند. این امواج ، ایجاد شده توسط شلیک هماهنگ بسیاری سلول های عصبی بخشی از نحوه حرکت مغز در حرکت اطلاعات هستند ( SN: 3/13/18 ).

محققان همچنین با استفاده از سلول های یک زن 25 ساله و یک دختر 5 ساله مبتلا به سندرم رت ، اندامک ها را رشد دادند ، یک اختلال رشدی که با تشنج ، اوتیسم و ​​عقب ماندگی رشد مشخص می شود. تصور می شود که سندرم Rett ناشی از تغییرات ژنی به نام MECP2 است ، جهش هایی که ارگانوئیدهای آزمایشگاهی نیز حمل می کردند.

این ارگانوئیدها مانند آنهایی هستند که از افراد سالم رشد کرده اند ، اما از جهاتی متفاوت رفتار می کردند. سلول های عصبی آنها سیگنال هایی را که بیش از حد هماهنگ و کمتر متفاوت بودند ، ارسال می کردند. برخی از امواج مغزی که این ارگانوئیدها تولید می کنند ، یادآور تشنج مغزی است که در آن فعالیتهای الکتریکی زیادی فعالیت های عادی مغز را بهم می زند.

با ارگانوئیدهای حامل جهش های سندرم Rett ، دانشمندان می توانند این سندرم را بهتر بشناسند و حتی شروع به آزمایش درمان های احتمالی کنند. بنت نوویچ ، نویسنده عصبی عصبی در دانشکده پزشکی دیوید گفن در UCLA ، می گوید: ارگانوئیدها ممکن است در مورد سایر اختلالات نیز بینش داشته باشند. “کار در این زمینه در آزمایشگاه های سراسر جهان در حال انجام است.”

ارگانوئیدهای شخصی شده چگونه می توانند به ما کمک کنند تا اختلالات را از بین ببریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *