در ترکیه ، قبر آبکی به پارک تبدیل می شود

در ترکیه ، قبر آبکی به پارک تبدیل می شود

یک رعد و برق پیش از هوا هوا را پاک کرده و دمای راحت را پس از روزهای گرمای 100 درجه به ارمغان آورده بود. همانطور که از بندر سدالبهیر حرکت می کردیم ، می توانستم در قسمت آسیای صغیر دردانل ، محل تپه ویرانه های تروای باستان را مشاهده کنم – اولین بار توسط هاینریش شلیمان در 1870 حفاری شد. پشت سر ما ، در سمت اروپا ، چاناکاله یادمان شهدا ، طاق سنگی مرمرین و چهار ستونی که به 250 هزار قربانی عثمانی در کمپین گالیپولی اختصاص داده شده است. بسیاری از شبه جزیره به a تبدیل شده است پارک ملی ، مانند یک قرن پیش حفظ شده است. پراکنده در میان سواحل بکر و تپه های ناهموار و پوشیده از کاج ، قبرستان و یادبودی بود که یادآور یکی از خونین ترین مبارزات جنگی بود. The Majestic ، درست در نزدیکی کیپ هلز ، چشم خود را بر روی یک صفحه بزرگ که تصاویر سونار از کف دریا را نشان می داد ، نگه داشته است. ورودی داردانل مملو از شناورهای انگلیسی و فرانسوی است ، آقای کاشمیر به من گفت: اینها شامل HMS Goliath است ، یک رزم ناگهانی ، مانند Majestic ، که یک اژدر عثمانی دو هفته قبل از از دست دادن Majestic غرق شد و اکنون عمدتا در رسوب در عمق 207 فوت مدفون شده است. (طبقه بندی pre-dreadnought به قایق هایی اشاره می کند که قبل از راه اندازی HMS Dreadnought در سال 1906 ساخته شد ، یک کشتی سریعتر و با سلاح بیشتر که در جنگ دریایی انقلابی ایجاد کرد.) پس از 20 دقیقه ، ما دو قایق را لنگر انداختیم. سپس کت و شلوار خیس خود را فشار دادم ، مخزن و جلیقه ام را بستم و به همراه سه مقام ترک و دو راهنمای غواصی به دریا رفتم.

دمای آب با نزدیک شدن به لاشه هواپیما از 74 درجه در سطح به 60 درجه سرد کاهش یافت ، اگرچه لباس مرطوب من را از سرما عایق می کرد. به زودی ، خودم را در مزرعه ای از آهن و فولاد درهم پیچیده دیدم-یک حیاط آشغال بزرگ زیر آب ، یا قبرستان ، که صدها یارد در کف دریا پهن شده است.

با توجه به جریاناتی که اغلب در این منطقه پراکنده می شوند ، دید به طرز شگفت آوری روشن بود. همانطور که دنیز تاسی را در بین لاشه ها دنبال می کردم ، می توانستم قسمت خمیده و دست نخورده کشتی را پیدا کنم ، بقایای چندین عرشه ، دو دود تنومند ایستاده و یکی از دو دکل قایق ، که در سمت بندر کشتی افتاده است.

به سمت بقایای کمان ، یک لوله بلند با زاویه شدید به سمت بالا-احتمالاً یکی از چهار اسلحه نیروی دریایی 12 اینچی MK-8 است که برای پوشش دادن استرالیا و فرانسه به سدالباهیر کوبید. فرود نیروهای زمینی در کیپ هلز من یک سیلندر عظیم را که احتمالاً بخشی از یکی از موتورهای توربین بخار کشتی بوده است ، مشاهده کردم و در گوشه لاشه هواپیما اژدرهای سیگار شکل پوشیده از زنگ پوشیده شده بود ، با این حال کلاهک های انفجاری آنها هنوز بسیار منظم بودند.

آقای. کارتال پیشتر به من گفته بود که غواصان “بیش از 200 اژدر” را که تنها در مجتمع پراکنده شده اند شمارش کرده اند. تقریباً هیچ شانسی برای انفجار بدون یک تکان قوی وجود ندارد ، اما راهنمایان مجرب در نزدیکی غواصان هستند و آنها را از لمس هر چیزی منصرف می کنند. ماهی های دریایی نواری ، ماهی نقره ای بیضی شکل و مزین به دو نوار موازی مشکی در امتداد سر و باله دم. فاخته ها نارنجک می کشند ، با آبی پر جنب و جوش در بدن نارنجی کشیده خود می نالند. مرجان های دندانی خوک ، موجودات قارچی مانند که در فضاهای توخالی خرابه جوانه زده اند. و اسفنج های لوله ای صورتی و نارنجی به سطوح زیادی چسبیده اند. در نیمه راه غواصی 35 دقیقه ای ، یکی از همراهانم چراغ قوه ای را به فضایی شبیه به طاق در لاشه هواپیما انداخت ، جایی که اختاپوسی که حالا از نفوذ ناخواسته در حال گریز است ، خود را ترشح کرده بود.

در ترکیه ، قبر آبکی به پارک تبدیل می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *