قهرمان پوپولیست یا عوام فریب: رئیس جمهور تونس کیست؟

قهرمان پوپولیست یا عوام فریب: رئیس جمهور تونس کیست؟

تونس-سال به سال ، مردی که اکنون متهم به خراب کردن قانون اساسی تونس است ، مستقیماً نشست پشت کت و شلوار و کراوات جلوی سالن سخنرانی دانشگاه ، یادداشت هایش در مورد قانون اساسی در جلوی او مرتب است ، هشدار روز اول او به دانشجویان برای اطمینان از سکوت قطره قطره:

دانش آموزان دیرهنگام پذیرفته نمی شوند. در طول کلاس با همسایه خود صحبت کنید ، نصیحت خواهید شد. این کار را دوباره انجام دهید و از شما خواسته می شود که آنجا را ترک کنید. سال در دانشگاه کارتاژ “آیا ، آیا همه دوره های دانشگاه به این شکل خواهد بود؟”

آنها چنین نبودند. آقای سعید در محوطه دانشگاه افسانه ای بود زیرا با صدای عمیق و زنگ دار خود کلاسهای درس را مسحور می کرد ، سخنرانی او آنقدر تیره و تار بود که وقتی خانم ال اوونی برای اولین بار او را با گویش روزمره تونسی در حال مکالمه شنید ، به گفته او “خارج از دانشگاه” بود. تجربه بدن. ”

از آنجا که آقای سعید پارلمان را تعلیق کرد و ماه گذشته در میان اعتراضات گسترده علیه فقر ، فساد و کروناویروس کنترل نشده ، تونسی ها گیج شده اند تناقضات: با سخنان حکیمانه ای که داشت هرگز گفته نمی شود. “readability =” 14 “>

چگونه یک استاد حقوق که پیروی دقیق از قانون اساسی را موعظه می کرد و چنان سختگیری شخصی را انجام می داد که تقریباً یک روز از کار را از دست نداد ، قانون را برای توجیه تصرف قدرت تمدید کرد. .

بیشتر از همه ، آنها بر سر این موضوع بحث کرده اند که آیا تصرف قدرت او را به یک قهرمان پوپولیست تبدیل می کند یا یک عوام فریب خطرناک ، آیا او آخرین دموکراسی پایدار را که از این منطقه بیرون می آید نجات می دهد یا خیر. بهار عربی یا نابودش کنید. css-53u6y8 “readability =” 19 “>

کسانی که او را می شناسند شواهد هر دو را می بینند: ایدئولوگ سازش ناپذیری که تمایلی به گوش دادن به دیگران ندارد ، اما کسی که متواضعانه زندگی می کند ، نسبت به فقرا شفقت نشان می دهد. و اصرار دارد که هدف او صرفاً جلب قدرت از فساد است t نخبگان.

“مونیکا مارکس ، از سیاستگران خاورمیانه می گوید:” حامیان او آخرین و بهترین امید را برای رسیدن به اهداف انقلاب می دانند که هرگز محقق نشد. ” استاد دانشگاه نیویورک ابوظبی “اما ما می دانیم افراد پاکیزه که واقعاً می خواهند به اهداف خوبی برسند ، گاهی اوقات به افرادی تبدیل می شوند که سرشان را بریده اند.” >

از همه لحاظ ، آقای سعید ، یک قانون قدیمی پروفسور ، از آن دسته نیست که بتواند ببر حیوان خانگی سفارش دهد یا به مهمانان خدمت کند ماست یخ زده از سنت تروپس و خانواده زین العابدین بن علی ، تونس دیکتاتور سابق . عادات شخصی او بیشتر به سمت کافی شاپ هایی با صندلی های پلاستیکی و محله طبقه متوسط ​​جایی که او با همسر و سه فرزندش زندگی می کرد ، حتی پس از انتخابات ریاست جمهوری در سال 2019.

به گفته وی ، جاه طلبی شخصی نیست که او را تحریک می کند ، بلکه احساس مسئولیت و وظیفه دینی برای بازگرداندن قدرت به جوانان و فقرا است که انقلاب 2011 تونس را شعله ور کردند. او گفته است که برای اطاعت از خواست آنها ، تضمین آموزش ، مراقبت های بهداشتی و زندگی شایسته و پاکسازی تونس از فساد است. وصیت خواهد کرد ، “آقای سعید در طول مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری خود به مصاحبه کننده گفت. “خدا می گوید:” جنگ برای شما واجب است ، گرچه برای شما نفرت انگیز است. “مسئولیت چیز نفرت انگیزی است. مانند سربازی است که در جبهه ایستاده است. او نمی خواهد بکشد ، اما برای جنگ منصوب شده است. ”

آقای. دفتر سعید به درخواست مصاحبه پاسخی نداد. به خدا که نمی توان آن را رد کرد. محقق سیاسی تونسی مستقر در دانشگاه سیراکوز. “این ایده در اسلام این است که همه از نوعی عبادت می گذرند. در مورد او ، این رئیس جمهور است. ” div class = “css-53u6y8” readability = “9”>

همه اینها ممکن است به عنوان جلوه ای فریبنده برای عوامفریبی به نظر برسد. اما حتی منتقدان او می گویند اعتقادات وی صادقانه است ، ریشه در ایمان و نگرانی واقعی برای فقرا دارد. >

آقای. سعید که در خانواده ای از طبقه مختلط در تونس متولد شده بود – مادرش ارتباطات اشرافی داشت و سابقه پدرش معتدل بود – در سال 2011 ، پس از خاموش شدن اولین اعتراضات انقلابی و فرار آقای بن علی از کشور ، وارد مرحله ملی شد. .

وقتی معترضان از مناطق حاشیه نشین تحصن های دسته جمعی در تونس برای مطالبه تغییرات بیشتر ، آقای سعید یکی از معدود چهره های تاسیس بود برای نشان دادن همبستگی فیلمهای ملاقات های وی به زودی در سراسر فیس بوک پخش شد. .

محرومیت به وضوح رنده شده است. تلویزیون تونس غالباً اظهارنظر وی را ارائه می داد که ثابت بود: قانون اساسی جدید از پارلمان بیشتر حمایت کرد. رأی دهندگان در انتخاب لیست انتخاباتی که توسط احزاب سیاسی که فقط به قدرت اهمیت می دهند تبلیغ می شود ، دچار مشکل می شوند. اگر تونسی ها نماینده هایی را انتخاب می کردند که شخصاً آنها را می شناختند ، روی دموکراسی خود سرمایه گذاری بیشتری می کردند. از صدها شورای محلی منتخب مستقیم و از رئیس جمهور قوی.

اگر به نظر می رسید که این ایده از واقعیت جدا شده است ، او تکان نخورد. یکی از فعالان که در دوران گذار دموکراتیک با استاد آشنا شد ، به یاد می آورد که در حالی که او متواضع و سخاوتمند بود ، بحث با او بی فایده بود. (اکثر افراد مصاحبه شده با توجه به شرایط سیاسی بسیار ناخواسته خواستار صحبت درباره رئیس جمهور شدند.) آمنا گوئالالی ، معاون منطقه ای عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا ، گفت: “او حقیقت مطلق در مورد قانون اساسی را دیکته می کرد.” “مانند صدای پیامبر. چیزی که فراتر از انسان است. ”

شیفته اقتدار سختگیرانه خود ، کیفیتی که با غالب شدن رسوایی های فساد در اخبار و بدتر شدن وضعیت اقتصادی ، جذابیت بیشتری پیدا کرد ، تونسی ها به زودی راه اندازی شدند صفحات فیس بوک از او می خواهند که نامزد ریاست جمهوری شود.

تا سال 2019 ، وی نپذیرفت.

The داستان فرار او در حال حاضر در تونس مشهور است: شعار “مردم می خواهند” ، که منعکس کننده شعارهای انقلاب 2011 است. داوطلبان کمپین که حتی بدون درخواست او حاضر شدند. وی تأکید کرد که بودجه کمپین به کیف پول خود محدود می شود. هاله فساد ناپذیری ، با وجود گزارش های پراکنده از بودجه خارجی ؛ پیروزی دور دوم.

وی در آن زمان به مصاحبه کننده گفت: “حاکمیت متعلق به مردم است.” “همه چیز باید از آنها شروع شود.” او را با یک دیدگاه مذهبی مقایسه کرد.

این آخرین تعامل چنین نخواهد بود. بارها ویدئوهایی از جناب سعید در آغوش گرفتن معترضان فقیر در کاخ ریاست جمهوری یا توقف استقبال مردم عادی تونسی در خیابان متوقف می شود. ایمن نفاتی ، محقق تونسی در دانشگاه آکسفورد گفت. “او بسیار برجسته است ، زیرا اکثر آنها واقعاً اهمیتی نمی دهند.” readability = “49”>

منتقدان او را به عنوان یک استاد حقوق رد کردند ، که آنها سریع به آن اشاره کردند ، هرگز دکترای خود را به پایان رساند دیگران دیدگاه های اجتماعی او را محکوم کردند: او از مجازات اعدام حمایت می کند ، با ارث برابر زنان و مردان مخالف است و از همجنس گرایی آشکار انتقاد کرده است. او گفته است “کسانی که به دنبال گسترش همجنس گرایی هستند” بخشی از یک نقشه خارجی هستند. یک سفیر اروپایی و مشاور غیر رسمی گفت او اصرار دارد که هرگز با سیاستمداران یا احزاب فاسد مذاکره نخواهد کرد ، زیرا از نظر او حزب حاکم بر پارلمان ، النهضه را نیز رد می کند. به عنوان اکثر نخبگان تجاری و سیاسی تونس. مشاوران می گویند که او به تعداد کمی ، از جمله همسرش ، گوش می دهد. تحت حبس خانگی بدون روند مناسب ، حتی در میان طرفدارانش ، نگرانی خود را نسبت به خودکامگی افزایش داده است.

روز سه شنبه ، دفتر وی اعلام کرد که مدت 30 روز او در ابتدا برای “اقدامات استثنایی” او تمدید می شد-تا چه مدت ، این را نمی گفت.

انتظار می رود که او سعی در تغییر سیستم انتخاباتی تونس و اصلاح آن داشته باشد. قانون اساسی برای افزایش اختیارات ریاست جمهوری تارک کهلوئی ، تحلیلگر سیاسی تونس ، با وجود این که قول داده بود نخست وزیر جدید را تا روز سه شنبه تعیین کند ، گفت که مشاوران ریاست جمهوری به او گفته اند که آقای سید این موقعیت را بیشتر به عنوان یک “مدیر” تصور می کند تا یک رئیس دولت واقعی.

آقای سعید در توجیه تسلط بر قدرت خود به اصل 80 قانون اساسی اشاره کرد که در صورت خطر قریب الوقوع برای کشور اختیارات اضطراری گسترده ای به رئیس جمهور می دهد. اما کارشناسان قانون اساسی گفتند که این حرکت وی این ماده را نقض کرده است ، تا حدی به این دلیل که مجلس باید در جلسه باقی بماند. سعید اغلب بر اساس احساسات و غریزه عمل می کند.

آقای کهلویی گفت: “او احساس می کند که توسط مردم انتخاب شده است.” “مردم به خیابان ها رفتند ، و زمان کار او فرا رسیده بود.”

او نیز چنین کرد. > نادا راشوان از قاهره گزارش تهیه کرد.

قهرمان پوپولیست یا عوام فریب: رئیس جمهور تونس کیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *