لانه های برخی از زنبورها در زیر نور ماوراء بنفش سبز می شوند

لانه های برخی از زنبورها در زیر نور ماوراء بنفش سبز می شوند

شب ها به برخی از جنگل های ویتنام چراغ سیاه می تابانید و ممکن است پیازهای سبز درخشان روی درختان برق بزنند. این فانوس های وهم آور لانه چندین گونه از زنبورهای آسیایی هستند و این درخشش از الیاف ابریشم در لانه ها ایجاد می شود محققان در مجله رابط انجمن سلطنتی آگوست گزارش می دهند که در معرض نور ماوراء بنفش قرار می گیرد.

شیمیدان Bernd Schölhorn از آزمایشگاه الکتروشیمی مولکولی در دانشگاه پاریس و CNRS می گوید: “وقتی آن را می بینید ، فقط یک جادو است.

Schöllhorn و همکارانش در حالی که در جنگل های ویتنام با استفاده از مشعل های UV قوی به دنبال حشرات فلورسنت بودند ، لانه ها را کشف کردند. او می گوید: “به نظر می رسید که کسی در جنگل چراغ قوه روشن کرده است ، اما هیچکس آنجا نبوده است.

A paper wasp nest in Vietnam glows at night
لانه زنبور کاغذی شب هنگام در جنگل شمالی ویتنام فلورسنس می کند. Bernd Schöllhorn ، Serge Berthier

فلورسانس در سراسر قلمرو حیوانات رخ می دهد. Platypuses ، عقرب ها و قورباغه های درختان پلکا ، به عنوان مثال ، همه در زیر نور UV ( SN: 11 /6/20 ؛ SN: 4/3/17 ). پس از تجزیه و تحلیل فلورسانس لانه های برخی از زنبورهای کاغذ آسیایی ( Polistes spp.) در آزمایشگاه ، محققان دریافتند که نخ های ابریشم در لانه ها درخشان تر از سایر مواد زیستی فلورسنت مستند می درخشد.

لانه های یک گونه زنبور ، P. brunetus ، حدود یک سوم به اندازه جذب نور ساطع کردند. و در برخی موارد ، لانه ها با چشم غیر مسلح از فاصله 20 متری قابل مشاهده بودند. شول هورن می گوید: “ما نمونه دیگری از آن را ندیده ایم.” محققان می گویند که فلورسانس باید به نحوی برای زنبورها مفید باشد ، اگرچه مشخص نیست چگونه. یک فرضیه این است که لانه ها با جذب مقداری انرژی مضر و llhorn%20%D9%85%DB%8C%20%DA%AF%D9%88%DB%8C%D8%AF”> آن را به عنوان نور مرئی پراکنده می کند ( SN: 10/13/20 ). یا ، هنگامی که خورشید مستقیماً آخرین نور UV خود را در پایان روز می تاباند ، لانه ها ممکن است در میان تاریک شدن شاخ و برگ به اندازه کافی بدرخشند تا به زنبورهای سرسخت کمک کند تا خانه پیدا کنند ، مانند فانوس دریایی در گرگ و میش.

لانه های برخی از زنبورها در زیر نور ماوراء بنفش سبز می شوند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *