آجرهای غارت شده 2700 ساله-کشف شده در انبار سوئیس-به ایران بازگردانده می شود


51 آجری که از شمال غربی ایران به طور غیرقانونی به سوئیس برده شده بود با طیف وسیعی از نقوش پر جنب و جوش تزئین شده است
عکس: موزه ملی ایران ، تهران

یک گروه دیدنی از آجرهای تزئین شده ، متعلق به حدود 700 قبل از میلاد و غارت شده از سایت باستان شناسی ایران ، اکنون از یک انبار چسبیده در سوئیس کشف شده است. آجرهای بزرگ رنگ آمیزی شده اخیراً به تهران بازگردانده شده اند و به محض اجازه شرایط کووید -19 به نمایش در می آیند.

51 مورد بازگشت آجرهای لعابدار ، که اندازه آنها تقریباً بیش از یک فوت مربع است ، دارای انواع مختلفی از نقوش هستند: شیرها و گاوهای بالدار با سر انسان ، چهره های اساطیری ، پرندگان شکاری ، گوزن ها و طرح های گلدار یا هندسی. آنها از قلعه چی ، یکی از مهمترین محوطه های باستان شناسی در غرب ایران ، که درست در شمال شهر بوکان در شمال غربی ، نزدیک مرز عراق است ، آمده اند. قلایچی پایتخت پادشاهی ماناییان بود.


آجرهای تزئین شده منجر به تجدید نظر در تمدن مانایی شده است ، زیرا نشان می دهد که مردم آن هنرمندان بسیار ماهری بوده اند
عکس: موزه ملی ایران ، تهران

در دهه 1970 یک کشاورز در شخم زدن در قلایچی با آجری تزئین شده مواجه شد که احتمالاً از تالار ستون دار ارگ آن بود. این کشف منجر به حفاری های غیرقانونی بسیار مخرب شد که تا حدی از یک بولدوزر استفاده شد. سرانجام ، در سال 1985 ، یک حفاری رسمی نجات انجام شد ، اما به دلیل تشدید جنگ ایران و عراق ، به سرعت متوقف شد. در آن زمان 14 سال دیگر حفاری غیرقانونی وجود داشت تا سال 1999 ، زمانی که یک حفاری رسمی دیگر انجام شد. اما در آن زمان فقط قطعات کوچکی از آجرهای شکسته پیدا شد.


طرحهای آنها از نفوذ شدید آشوریها مانند گاوهای بالدار سر انسان حکایت می کند.
عکس: موزه ملی ایران ، تهران

در سال 1991 یک فروشنده آثار باستانی ایرانی که در سوئیس مستقر بود ، با جان کورتیس ، نگهبان خاورمیانه موزه بریتانیا در آن زمان ، به منظور فروش تماس گرفت. مجموعه ای از آجرهای قلعه چی کورتیس به انباری در چیاسو ، بسیار نزدیک به مرز ایتالیا سفر کرد. وی به فروشنده هشدار داد که ممکن است آجرها به طور غیرقانونی از ایران صادر شده باشند و توصیه کرد که باید آنها را پس داد. توصیه او نادیده گرفته شد.

مشکل در فروشگاه

آجرها در Chiasso باقی ماندند ، اما در سال 2008 صاحبان انبارها پس از پرداخت نشدن صورتحساب ذخیره فروشنده اقدام کردند. انبار برای توقیف محتویات مجوز گرفت و با پیدا کردن آجرها ، مقامات سوئیس به آنها هشدار دادند. کرتیس به همراه وکیل مقیم لندن ، جرمی اسکات ، با موزه ملی تهران تماس گرفتند ، که درخواست رسمی برای بازگشت آنها را ارائه کرد.

قبل از کشف آجرها ، “از غنای تمدن مانایی قدردانی نشده بود”.
جان کورتیس ، بنیاد میراث ایران

آجرهای تزئین شده منجر به تجدید نظر در تمدن مانایی شده است ، زیرا نشان می دهد که مردم آن هنرمندان بسیار ماهری بوده اند. طرح های آنها همچنین نفوذ شدید آشوری ها را نشان می دهد ، مانند گاوهای بالدار سر انسان.


علاوه بر جانوران افسانه ای ، برخی از طرح ها پرندگان شکاری ، آهو ، قوچ (تصویر) و طرح های گلدار یا هندسی را نشان می دهند
عکس: موزه ملی ایران ، تهران

کرتیس ، اکنون مدیر دانشگاه بنیاد میراث ایران ، می گوید قبل از کشف آجرها ، “غنای تمدن مانایی و پیوندهای آن با آشور مورد قدردانی قرار نگرفته بود. “

نمایشگاه مجموعه آجرهای لعابدار بوکان بازگردانده شده از سوئیس در موزه حقیقی در بوکان و سپس در موزه ملی ایران در تهران. فهرست دو زبانه ای نیز منتشر شده است.

آجرهای غارت شده 2700 ساله-کشف شده در انبار سوئیس-به ایران بازگردانده می شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *