داستان حیرت انگیز نحوه پایان کار ون گوگ معاون رئیس جمهور آمریکا در ایران


سنگ نگاره وینسنت ون گوگ در دروازه ابدیت (نوامبر 1882)
با احترام Skira ، میلان

چاپ ون گوگ از پیرمردی با سر در دستان بسیار نادر است و تنها هفت نمونه از آنها باقی مانده است. در یکی از آنها ، او کتیبه “در دروازه ابدیت” را اضافه کرد – با این پیشنهاد که روح اندوهگین مدت زیادی در انتظار این جهان نبود. وینسنت این عنوان را به انگلیسی نوشت زیرا به دنبال کار در لندن بود.

یک کتاب جدید جزئیات سفر چاپ ون گوگ به ایران را فاش می کند. دانا استاین ، نویسنده ملکه و من (توسط اسکیرا در 30 مارس منتشر شد) ، در مورد نقش وی در مشاوره دادن به همسر شاه در تاسیس موزه هنرهای معاصر تهران ، که در سال 1977 افتتاح شد ، می نویسد. این کار جسورانه به زودی تبدیل به یک قربانی تغییرات سیاسی ، زیرا بنیادگرایان اسلامی شاه را سرنگون کردند. تصویری را نشان می دهد که ون گوگ “مرد یتیم” نامیده است – ساکن خانه پیرمردانی در لاهه ، جایی که در زمانی که خود نقاشی را آموزش می داد ، مدلهایی را پیدا کرد. وینسنت سنگ نگاره را با کتیبه جوهر زده به دوست هنرمند هلندی خود آنتون ون راپارد داد ، که در سال 1892 به طرز غم انگیزی درگذشت.

اشتاین نشان می دهد که چاپ بالاخره توسط تاجر ثروتمند نیویورکی نلسون راکفلر و همسر اولش مری به دست آمد. راکفلر ، که در سالهای 77-74 معاون رئیس جمهور ایالات متحده بود ، ون گوگ را به نمایندگی نیویورک یوجین تاو فروخت.

از 1975- 77 استاین ، سرپرست سابق موزه هنرهای مدرن نیویورک ، توسط ایرانیان برای مشاوره در زمینه خرید موزه هنرهای معاصر تهران به کار گرفته شد. او ون گوگ را در گالری Thaw پیدا کرد و به قیمت 65000 دلار فروخته شد.

اگرچه بازار ون گوگ اکنون واقعاً جهانی است ، در آن زمان کارهای او در خارج از اروپا و آمریکای شمالی اندک بود-بنابراین 1975 تهران خرید قابل توجه بود استاین به ما می گوید که او در ابتدا امیدوار بود در دروازه ابدیت سکوی پرش برای خرید حتی بلند پروازانه ون گوگ برای موزه جدید باشد.


موزه هنرهای معاصر تهران

موزه هنرهای معاصر تهران ابتکاری بود که توسط همسر شاه برای تشویق نوسازی جامعه ایران انجام شد. ایده این بود که آثار زیبایی از هنرهای غربی اواخر قرن 19 و 20 خریداری شود و در کنار آثار هنرمندان ایرانی به نمایش گذاشته شود. با استفاده از ثروت عظیم نفتی ایران ، این مجموعه شامل قطعاتی از گوگن ، مونک ، کاندینسکی ، ارنست ، جاکومتی ، مور ، روتکو ، د کونینگ و بیکن است.

موزه تهران در اکتبر 1977 افتتاح شد و مهمانان VIP شامل راکفلر بودند که اوایل همان سال از سمت خود کناره گیری کرده بود. استاین هنوز به وضوح به یاد می آورد که او را در اطراف نمایش ، که شامل ون گوگ سابقش بود ، همراهی می کرد.

اما درست همزمان با افتتاح موزه ، اعتراضات به دلیل حکومت خودکامه شاه بالا گرفت. در ژانویه 1979 ، سرانجام امپراتور سرنگون شد و به تبعید گریخت. اگرچه شاه سال بعد درگذشت ، شهبانو فرح- موسس موزه-هنوز در واشنگتن ، دی سی و پاریس زندگی می کند .

مجموعه موزه از دیوارها برداشته شده بود در سال 1978 ، تنها چند ماه پس از افتتاحیه بزرگ ، و در مغازه های زیرزمین نگهداری شد تا از آسیب و غارت آن در جریان اعتراضات ضد شاه جلوگیری شود. پس از به قدرت رسیدن آیت الله خمینی در سال بعد ، هنر پنهان ماند. در ایران احساسات ضد غربی شدیدی وجود داشت و دولت اصولگرا برخی از آثار هنری را ناشایست می دانست. و در سالهای اخیر هنر غربی تا حدی به نمایش گذاشته شده است – از جمله ، گاهگاهی در دروازه ابدیت . در 17-13-2016 نمایشگاهی از مجموعه تهران برای برلین و رم ترتیب داده شد ، اما چند هفته قبل از افتتاح برنامه ریزی شده دولت ایران اجازه نداد آن را ادامه دهد .

در مورد ون گوگ ، آرزوی اولیه او این بود که برای یکی از مجلات هفتگی انگلیسی ، در زمینه The Illustrated London News یا The Graphic ، تصاویر موردنظر را پیدا کند. در دسامبر 1882 او به تئو نامه نوشت و گفت: “اگر به انگلستان بروم و راست و چپ را امتحان کنم ، واقعاً شانس پیدا کردن یک مکان را خواهم داشت”. اما او توسط “همه آن ویراستاران و مجبور شدن خود را در آنجا نشان دهند – باه! از این فکر می لرزم. برای کار در انگلستان اقدام کنید … اگر فرد بتواند فوراً کار خود را نشان دهد ، برای مثال با ارسال مدارک سنگ نگاره ، شانس موفقیت بیشتری دارد تا اینکه تنها با کلمات کنار بیاید ».

ون گوگ احتمالاً نسخه های کتیبه شده ای از At Eternity’s Gate را به The Illustrated London News و گرافیک . اما اگر چنین است ، او هرگز پاسخ های مثبتی دریافت نکرد-و چاپهای این هلندی ناشناس احتمالاً توسط ویراستاران لندن کنار گذاشته شد.

پس از شکست ون گوگ تصمیم گرفت که به عنوان یک هنرمند گرافیک کار کند. هفت سال پس از چاپ در دروازه ابدیت ، او از سنگ نگاره به عنوان الهام بخش استفاده کرد ، تصویر را بزرگ کرد و از رنگ های روغنی استفاده کرد. وینسنت این فرایند را توصیف کرد: “این کپی ساده و ساده نیست … بلکه به زبان دیگری ترجمه می شود ، آن رنگ است.”


نقاشی وینسنت ون گوگ در دروازه ابدیت (مه 1890)
با احترام از موزه Kröller-Müller ، Otterlo

دو سال پیش ، هنرمند آمریکایی جولیان اشنابل عنوان ون گوگ را به عنوان نقاشی اولیه و اواخر انتخاب کرد-ایده ها را به فیلم محبوب خود ترجمه کرد در دروازه ابدیت .

سایر اخبار ون گوگ

• موزه Noordbrabants در ‘s-Hertogenbosch (Den Bosch) در حال افتتاح گالری جدید دائمی که به ون گوگ اختصاص داده شده است ، دوران کودکی و سالهای اولیه زندگی در استان برابانت در جنوب هلند. نمایشگر شامل 12 نقاشی ون گوگ (پنج اثر توسط موزه خریداری شده و هفت مورد به صورت قرضی از دیگر مجموعه های هلندی) ، به همراه موارد نادر مطالب مستند.

موزه های هلند در حال حاضر به دلیل کووید -19 تعطیل هستند و قرار است سه شنبه هفته آینده از سوی دولت هلند در مورد برنامه های احتمالی بازگشایی اعلام شود. به در همین حین ، موزه نوردبرابانتس در 26 مارس یک تور دیجیتالی از نمایش ون گوگ منتشر می کند.


نمایش جدید ون گوگ در موزه نوردبربانتس ، دن بوش
با احترام از موزه Noordbrabants ، دن بوش ؛ عکس: Jan-Kees Steenman

مارتین بیلی متخصص برجسته و گزارشگر ون گوگ برای روزنامه هنر است. بیلی نمایشگاه های ون گوگ را در گالری هنر باربیکن و کامپتون ورنی/گالری ملی اسکاتلند سرپرستی کرده است. او سرپرست نمایشگاه تیت بریتانیا The EY: ون گوگ و بریتانیا (27 مارس-11 آگوست 2019) بود. او تعدادی کتاب پرفروش نوشته است ، از جمله آفتابگردان ها مال من هستند: داستان شاهکار ون گوگ (فرانسیس لینکلن 2013 ، موجود در UK و US ) ، استودیو جنوبی: ون گوگ در پرووانس (فرانسیس لینکلن 2016 ، موجود در بریتانیا شوید و از %20(%D9%86%D8%B4%D8%B1%20%D8%B4%DB%8C%D8%B1%20%D8%B3%D9%81%DB%8C%D8%AF%202018%20%D8%8C%20%D9%85%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%AF%20%D8%AF%D8%B1%20 UK و ایالات متحده ). بیلی زندگی با وینسنت ون گوگ: خانه ها و چشم اندازهایی که هنرمند را شکل داد (نشر شیر سفید 2019 ، موجود در انگلستان و ایالات متحده ) مروری بر زندگی هنرمند ارائه می دهد. آخرین نشریه وی کتاب تجدید چاپ شده نامه های مصور پرووانس ون گوگ است (باتسفورد 2021 ، موجود در UK و ایالات متحده ) .

• برای تماس با مارتین بیلی ، لطفاً به این آدرس ایمیل بزنید: vangogh@theartnewspaper.com لطفاً درخواستهای مربوط به احراز هویت ون گوگهای احتمالی را به موزه ون گوگ .

بیشتر بخوانید از ماجراهای مارتین با ون جی وبلاگ og اینجا .

داستان حیرت انگیز نحوه پایان کار ون گوگ معاون رئیس جمهور آمریکا در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *