مردمک قورباغه و وزغ عمدتا در هفت شکل مختلف هستند

مردمک قورباغه و وزغ کاملاً در آرایه قرار می گیرند ، از شکاف ها تا دایره ها. اما به طور کلی ، هفت شکل اصلی از چاله های این حیوانات وجود دارد ، به نقل از محققان در 25 آگوست مجموعه مقالات انجمن سلطنتی B .

چشمان “جزو جذاب ترین ویژگی های قورباغه ها و وزغها هستند” ، می گوید: “ژولین فایوویچ” از موزه آرژانتینو د سینسیاس ناتورالس “Bernardino Rivadavia” در بوئنوس آیرس ، “یکی از جذاب ترین ویژگی های قورباغه ها و وزغ ها است.” مردم مدتهاست که از رنگهای عنبیه و شکل مردمک حیوانات شگفت زده شده اند. با این وجود “تقریباً هیچ چیز درباره اساس آناتومیکی آن تنوع شناخته شده نیست.”

فایوویچ و همکارانش اشکال مردمک را از عکس های 3،261 گونه فهرست بندی کردند که 44 درصد قورباغه ها و وزغ های شناخته شده را نشان می دهد. این تیم هفت شکل اصلی را شناسایی کرد: شکاف عمودی ، شکاف افقی ، الماس ، دایره ، مثلث ، پنکه و فن معکوس. شایع ترین شکل ، شکاف های افقی ، در 78 درصد گونه های مورد مطالعه ظاهر شد.

نگاشتن اشکال مردمک بر روی درخت روابط تکاملی به دانشمندان اجازه می دهد استنباط کنند که چگونه این هفت شکل پدیدار شده است. اگرچه در سایر مهره داران غیر معمول است ، اما به نظر می رسد مردمک های افقی بیشتر شکل های دیگر را در قورباغه ها و وزغ ها ایجاد کرده اند. به گفته محققان ، این هفت شکل روی هم رفته حداقل 116 بار تکامل یافته است.

images showing different types of frog pupil shape
از روی عکسهای بیش از 3200 گونه قورباغه و وزغ ، محققان هفت شکل اصلی مردمک را پیدا کردند: شکاف عمودی ، شکاف افقی ، الماس ، مثلث ، دایره ، فن و فن معکوس (از چپ به راست ، از بالا به پایین) N.G Cervino et al / مجموعه مقالات انجمن سلطنتی B 2021

نادیا سروینو ، متخصص گیاه شناسی در موزه آرژانتین ، می گوید: شکل مردمک بر میزان نوری که به شبکیه و سلول های دریافت کننده نور می رسد ، تأثیر می گذارد. اما اینکه چگونه شکل روی آنچه واقعاً حیوانات می بینند تأثیر می گذارد ، شناخته شده نیست.

اشکال مردمک عموماً با شیوه زندگی و زیستگاه حیوانات مطابقت ندارد. دانشمندان قصد دارند تحقیقات خود را در مورد آنچه باعث تکامل مردمک در قورباغه های درختی می شود ادامه دهند ، گروه کوچکتری با انواع اشکال مردمک کمتر. و گروه دیگر عوامل شیوه زندگی ، از جمله نحوه صعود قورباغه ها یا تخمگذاری در آب ، و سایر ویژگی های چشم مانند رنگ عنبیه را در نظر خواهند گرفت تا ببینند آیا این عوامل برای شکل مردمک اهمیت دارد.

با بحران تنوع زیستی ناشی از قارچ پوستی که دارای منجر به انقراض بسیاری از قورباغه ها و وزغها در سراسر جهان شد ، محققان ممکن است سرنخ هایی از این راز را از دست بدهند ( SN : 3/28/19 ). فایوویچ می گوید: “هنگامی که ما گونه ها را از دست می دهیم ، ما در واقع فرصت یادگیری بسیاری از آنها را از دست می دهیم.”

مردمک قورباغه و وزغ عمدتا در هفت شکل مختلف هستند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *