این پیکتوگرام یکی از قدیمی ترین گزارش های شناخته شده از زمین لرزه در قاره آمریکا است

این پیکتوگرام یکی از قدیمی ترین گزارش های شناخته شده از زمین لرزه در قاره آمریکا است

یک کدکس 50 صفحه ای از پیکتوگرامهای رنگارنگ و پیچیده که مربوط به اوایل قرن شانزدهم است شامل کاملترین-و یکی از قدیمی ترین-گاهشمارهای نوشته شده از زلزله های اولیه در قاره آمریکا است.

Telleriano-Remensis ، که توسط تمدن ناشناخته پیش از اسپانیایی ایجاد شده است ، 12 زلزله جداگانه را توصیف می کند در حال حاضر مکزیک و آمریکای مرکزی از 1460 تا 1542 ، محققان 25 آگوست را در نامه های تحقیقات لرزه شناسی گزارش می دهند. کدکس معروف توسط متخصصانی به نام tlacuilos نوشته شده است ، به معنی “کسانی که نقاشی می نویسند” به زبان ناواتل که توسط آزتک ها و دیگر تمدنهای پیش از اسپانیایی در این منطقه ( SN: 3/13/20 ).

محققان قبلاً با استفاده از سایر رمزهای منطقه ، ترکیبی از دو تصویر را که نشان دهنده زلزله است ، شناسایی کرده بودند. یکی چهار مارپیچ را در اطراف یک دایره یا چشم مرکزی نشان می دهد و مخفف اوللین است که به معنای “حرکت” در ناهواتل است. تصویر دیگر یک یا چند لایه مستطیلی پر از نقطه را نشان می دهد و به معنای tlalli یا “زمین” است. برای زلزله های روز ، چشم باز است. برای زلزله های شبانه ، بسته است.

pictograph showing a central eye followed by a plus sign and a pictograph showing a box with dots
در کدهای نوشته شده توسط تمدنهای پیش از اسپانیایی که به زبان ناهواتل صحبت می کردند ، مانند آزتک ها ، ترکیب دو نماد نشان دهنده زلزله یا تالوللین است. یک تصویر (سمت چپ) چهار مارپیچ را با یک چشم مرکزی نشان می دهد و مخفف ollin یا “حرکت” است. دومی (سمت راست) یک جعبه مستطیلی است که پر از نقاط است ، اغلب بصورت لایه ای و نشان دهنده tlalli یا “زمین” است. G. سوارز و V. García-Acosta/ نامه های لرزه نگاری 2021

زلزله شناس Gerardo Suárez از دانشگاه ملی خودمختار مکزیک و انسان شناس اجتماعی Virginia García-Acosta از مرکز تحقیقات و مطالعات عالی در مردم شناسی اجتماعی ، هر دو در مکزیکو سیتی ، تحت نظارت Telleriano-Remensis محققان در جستجوی تصاویری از زمین لرزه ها بودند و آنچه را که در مورد زمین لرزه ها در سایر کدهای پیش از اسپانیایی و متونی که بعداً توسط برادران اسپانیایی نوشته شده بود ، مقایسه کردند.

Telleriano-Remensis از یک تصویر چرخه 52 ساله برای تعیین تقریبی زمین لرزه ها استفاده می کند. سالها با چهار نشانه نشان داده می شوند – tecpatl (چاقو) ، calli (خانه) ، tochtli (خرگوش) و acatl (نی) – در 13 جای جای مرتب شده است. این تصاویر به محققان کمک کرد تا برخی از گزارش های تصویری از زمین لرزه ها ، از جمله یکی در 1507 ، را با توضیحات بعدی این رویدادها تطبیق دهند.

اطلاعات کمی در مورد مکان دقیق این زمین لرزه ها یا خسارات ناشی از آن بازگو می شود ، اگرچه یک تصویر نشان می دهد که زلزله باعث جاری شدن سیل شده و رزمندگان را غرق کرده است. به گفته محققان ، سایر کدک ها ممکن است سرنخ بیشتری داشته باشند ، که می تواند به ترتیب زمان بندی کاملتری از زمین لرزه هایی که این جهان باستان را تکان داد ، کمک کند.

این پیکتوگرام یکی از قدیمی ترین گزارش های شناخته شده از زمین لرزه در قاره آمریکا است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *