با گسترش حقوق سقط جنین ، ایالات متحده به تعداد انگشت شماری از استثنائات می گوید

با گسترش حقوق سقط جنین ، ایالات متحده به تعداد انگشت شماری از استثنائات می گوید

داستان حقوق سقط جنین در قرن 21 در دو جهان قابل مشاهده است- تکان دهنده تحولات هفته گذشته. /2021/09/01/us/supreme-court-texas-abort.html “title =” “> به طور م ثر جدید محدودیت سقط جنین در تگزاس. چند روز بعد ، دادگاه عالی مکزیک راه را برای قانونی شدن سراسری هموار کرد.

ممکن است تماشای حکم مکزیک بعنوان شگفت انگیزتر ، دومین منجنیق جهان را وسوسه انگیز کند. پرجمعیت ترین کشور کاتولیک در موضوعی عمیقاً بحث برانگیز.

اما کارشناسان می گویند این ایالات متحده است که برجسته است. از سال 2000 ، 31 کشور ، بسیاری از آنها به اندازه مكزیك ، دسترسی به سقط جنین را افزایش داده اند. فقط سه نفر آن را پس انداخته اند: نیکاراگوئه ، لهستان و ایالات متحده. “41.782894736842”>

موازی بین ایالات متحده و مکزیک عمیق است. افکار عمومی قطبی شده گروه های مدافع حقوق زنان از یک سو و گروه های مذهبی از سوی دیگر. سیستم های فدرال که مجموعه ای از قوانین سطح ایالتی را امکان پذیر می کند. دادگاههای عالی با سابقه مداخله. افکار عمومی آن به طور قابل توجهی حمایت کننده تر . در سابقه داشته است رو علیه وید و در نتیجه آن تصمیم 1973 ، یک هنجار فرهنگی 48 ساله در مورد سقط جنین.

واگرایی دو کشور نشان می دهد پیشرفت و عکس العملی که در حال حاضر سیاست سقط جنین را در سراسر جهان به پیش می برد. و کاهش آن.

سونیا کوره ، پژوهشگر برجسته حقوق زنان. در جایی که دموکراسی گسترش می یابد ، حقوق زنان دنبال می شود ، که سقط جنین اغلب یکی از آنها است. اما عکس آن نیز ممکن است صادق باشد. class = “css-53u6y8” readability = “12”>

وی گفت که این روند تسریع شده است ، اما واکنش های تندی نیز وجود دارد که اغلب با افزایش ناسیونالیسم و ​​پوپولیسم راست گره خورده است. در 20 سال گذشته شدت گرفته است. aria-label = “companion column”/>

آزادسازی روند ، از قانون سقط جنین بریتانیا ، تصویب شده در 1967 ، از طریق حکم مکزیک در این هفته ، معمولاً از یک الگو پیروی می کند. دموکراتیزه شدن ، که در آن چنین گروه هایی ممکن است نقش برجسته ایفا کنند. گروه های پزشکی و آژانس های سازمان ملل متحد ممکن است از پشتیبانی حمایت کنند. افکار عمومی در مورد سقط جنین نرم کردن .

یک سطح جزئی یا محلی قانونی شدن محبوب خواهد شد ، زیرا در مکزیک اتفاق افتاد ، راه را برای موارد دیگر هموار کرد. قوه مقننه یا دادگاه عالی ، شاید در برابر فشار عمومی سر فرود بیاورد ، وارد عمل می شود. مبارزان مکزیک دستمال سبز به سر داشتند ، اشاره ای به فعالان آرژانتینی که با موفقیت قانونی سال گذشته.

” با دیدن آنچه آنها در آمریکای لاتین انجام داده اند ، 10 سال پیش فکر کرده اید غیرممکن است ، “گفت Serra Sippel ، رئیس مرکز سلامت و برابری جنسیتی.

اما مخالفان سنتی سقط جنین مانند واتیکان و انجیلی ها ، پس از سالها باخت متحدان جدیدی پیدا کرده اند.

رهبران ناسیونالیست کینه های اجتماعی را برانگیخته اند d با هدف قرار دادن مبارزان حقوق سقط جنین-اغلب به عنوان بخشی از سرکوب علیه جامعه مدنی.

الیزابت هگر بویل ، محقق حقوق جنسیتی در دانشگاه مینه سوتا.

اگرچه اکثر آمریکایی ها از سقط جنین قانونی حمایت می کنند ، اما اقلیتی جا افتاده باقی می ماند.

با این وجود ، در بیشتر کشورها ، نیروهایی مانند پارتیزان باطل یا ناسیونالیسم فقط گسترش حقوق سقط جنین را کند می کند. برگشتن آن به چیزی شدیدتر نیاز دارد. “aria-label =” companion column “/>

زیاد عموما تصور می شود که دادگاهها افکار عمومی را در مورد مسائل اجتماعی مورد مناقشه در بر می گیرند. مکزیک یک مثال است: این کشور در مورد سقط جنین از افکار عمومی جلوتر رفت ، اما در مسیری که مکزیکی ها به آرامی در آن قرار داشتند. >

اما حکم هفته گذشته ایالات متحده ممکن است علامتی باشد ، برخی دانشمندان علوم سیاسی در مورد تغییر چشمگیر دموکراسی در آنجا و جاهای دیگر استدلال می کنند. نهادهای اصلی آن به طور فزاینده ای حاکمیت اقلیت ها را تقویت می کنند. با توجه به سیستم انتخاباتی ، “برای بدست آوردن قدرت کافی است.

نقشه های کالج انتخاباتی و سنا همیشه انتخابات آمریکا را متمایل کرده است تا از رای دهندگان خاص بر دیگران ترجیح دهد ، برای مثال با اعطای ایالت های روستایی نمایندگی بزرگ برای اولین بار در تاریخ آمریکا ، گروه های جمعیتی که تمایل به حمایت از یک حزب ، GOP دارند ، به طور وسیعی در مناطقی که صدای نامتناسب دریافت می کنند ، جمع شده اند.

در نتیجه ، Supreme قضات دادگاه به طور فزاینده ای توسط رئیس جمهور منصوب می شوند که رأی مردم را از دست داده و توسط مجلس سنا که توسط اقلیتی انتخاب می شود تأیید می شود. جمهوریخواهان تنها در یکی از هشت انتخابات ریاست جمهوری گذشته در آرای مردمی ملی پیروز شدند ، اما شش نفر از نه قاضی فعلی دیوان عالی کشور را منصوب کردند.

درک قانون سقط جنین تگزاس


کارت 1 از 4

در دموکراسی ها ، حرکت به سمت حاکمیت اقلیت ها می تواند این احساس را تقویت کند که قدرت از اراده مردم به طور کلی سرچشمه نمی گیرد. چنین رهبران و نهادهایی غالباً با غلبه بر اکثریت در موضوعات مهم برای اقلیت که آنها را در قدرت قرار داده است. با مطالعات پیدا کردن جمهوری خواهان احتمالاً هنجارهای دموکراتیک را نقض می کنند ، از جمله در جلوگیری از پر کردن جای خالی دادگاه عالی در سال 2016 توسط باراک اوباما ، رئیس جمهور وقت آمریکا. در ایجاد این شش از نه اکثریت محافظه کار. = “36.252577319588”>

در جوامع با قطبش بالا ، او پیدا شده است ، احزاب غالباً برای کنترل دادگاه ها به شدت می جنگند. این رقابتها به جای این که از آنها محافظت کنند ، پیامی را ارسال می کنند ، خواه ناخواه ، مبنی بر اینکه دادگاهها برای خدمت به منافع حزبی وجود دارند.

احکامی مغایر با افکار عمومی لویتسکی می گوید ، “به احتمال زیاد در دوره قطبی شدن و سیاست سخت می تواند”.

این ممکن است توضیح دهد که چرا هر سه کشور در این قرن حقوق سقط جنین را پس می گیرند- نیکاراگوئه ، لهستان و ایالات متحده -این کار را در میان دعواهای بدون دست و پا برای کنترل دادگاه عالی انجام داد.

تنها دو کشور توسعه یافته که حقوق سقط جنین را پس می گیرند ، ایالات متحده و لهستان ، دارای آشکارا مشابهی هستند مسیر حرکت. world/europe/poland-abortion-law.html “title =” “> حقوق سقط جنین را که اکثریت ملی از آن حمایت می کردند عقب انداخت.

و هر دو حکم قبل از آن ظهور رهبران پوپولیستی که شکاف های اجتماعی را افزایش دادند و قول دادند که نهادهای مستقل را در هم می کوبند یا در اختیار آنها قرار می دهند ، پیش از این بود. دکتر لویتسکی گفت ، اما آنها با افزایش پوپولیستی “رادیکال” شده اند از رای دهندگانی که خود را اقلیتی محاصره شده می دانند که برای بقای شیوه زندگی خود می جنگند.

ew4tgv “aria-label =” companion column “/>

اگرچه محدودیت سقط جنین در تگزاس از طریق روال عادی انجام شد-هرچند که برخی منتقدان آن را از نظر قانونی مشکوک بخاطر تلاش آشکار خود برای کنار گذاشتن نظارت قضایی-این امر به پدیده وسیع تری اشاره می کند.

محدودیت ها طبق قوانین تقریباً هر مستقل متریک و ناظر .

در دموکراسی های تنزل یافته تر ، این تأثیر شدیدتر است. با توجه به گزارش سال 2019 توسط Freedom House.

افراد قوی اغلب کنترل می کنند به طور کلی جامعه مدنی ، که گروه های زنان تمایل دارند اعضای اصلی آن باشند. و با توسل به ناسیونالیسم ، خواستار سلسله مراتب و اصول سفت و سخت اجتماعی هستند. برگشت ، اما در حال وضع قانون برای بازگرداندن آن هستید ” ربکا ترکینگتون ، محقق دانشگاه کمبریج ، در مورد حقوق سقط جنین گفت ، “به این دلیل که این بخشی از سرکوب وسیعتر حقوق زنان است. و این با استبداد خزنده همراه است. ” اکثریت خواهی و حقوق زنان ، تنها اکثریت جهانی ، پیوند ناگسستنی با یکدیگر دارند. در جایی که یکی بالا یا پایین می رود ، دیگری نیز بالا می رود.

با گسترش حقوق سقط جنین ، ایالات متحده به تعداد انگشت شماری از استثنائات می گوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *