عفونت گوش

عفونت گوش برای هیچ کس خوش ایند نیست.

عفونت گوش (اوتیت میانی) هنگام جمع شدن مایعات در قسمت میانی گوش باعث تورم (التهاب) می شود. این امر می تواند منجر به درد و ناراحتی قابل توجهی شود.

از آنجا که بیشتر ، عفونت گوش به دلیل باکتری ایجاد می شود ، به طور معمول بهتر است برای این بیماری از آنتی بیوتیک استفاده کنید.

اما درمان آنتی بیوتیکی برای هر عفونت گوش مناسب نیست. همه چیز باید در نظر گرفته شود ، از جمله:

  • علل
  • شدت
  • محل عفونت
  • سن شما

عفونت های مکرر گوش نیز ممکن است به درمان های دیگری نیاز داشته باشد.

اگر برای خود یا یکی از عزیزانتان آنتی بیوتیک عفونت گوش در نظر دارید ، در مورد نحوه کار این داروها و همچنین اینکه می توانند مفید یا مضر باشند تحقیق کنید.

عفونت گوش بیشتر در کودکان خردسال دیده می شود. آنها اغلب درگیر عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی هستند.

شما یا فرزندتان ممکن است علائم دیگری را قبل از عفونت گوش تجربه کنید ، از جمله:

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی که ناشی از باکتری است ، همچنین ممکن است عفونت گوش در همان زمان وجود داشته باشد.

هنگامی که باکتری در گوش میانی شما گرفتار می شود ، عفونت گوش رخ می دهد. باکتری های معروف به هموفیلوس آنفلوانزا و استرپتوکوک پنومونیه رایج ترین باکتری ها هستند.

اما اگر شما یک بیماری تنفسی ویروسی دارید ممکن است باکتری ها به گوش میانی شما بروند و به دام بیفتند و منجر به عفونت ثانویه در گوش شما شوند.

انواع عفونت گوش

شایع ترین نوع عفونت گوش ، اوتیت میانی حاد (AOM) گفته می شود.

AOM در کودکان بیشتر دیده می شود زیرا محتوای آنها در لوله های استاش جمع می شوند. این لوله ها که بین گوش میانی و حلق فوقانی قرار دارند ، وظیفه تخلیه مایعات را بر عهده دارند.

اگر این مایعات تخلیه نشود ، تجمع عفونت ایجاد می شود. مایعات محبوس شده در گوش میانی پشت لاله گوش شما نیز ممکن است عفونت ایجاد کند.

هنگام استفاده از آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها فقط برای AOM تجویز می شوند.

OME و COME بعد از عفونت رخ داده است. اگر عفونت فعال وجود نداشته باشد ، آنتی بیوتیک ها نمی توانند تجمع مایعات را درمان کنند.

ممکن است یک آنتی بیوتیک برای عفونت گوش تجویز شود زیرا پزشک گوش شما را معاینه کند و تشخیص دهد که شما علائم و نشانه های گوش شناگر یا AOM را نشان می دهید. .

عفونت های مکرر گوش نیز باید با نظر پزشک معالجه شود. به دلیل نگرانی از مقاومت آنتی بیوتیکی ، عفونت های مکرر گوش یا COME همیشه نباید با آنتی بیوتیک درمان شوند.

مقاومت آنتی بیوتیکی

بسته به شرایط ، پزشک ممکن است تجویز آنتی بیوتیک را برای جلوگیری از احتمال مقاومت به آنتی بیوتیک متوقف کند.

بیوفیلم ها

یکی دیگر از عوامل خطر احتمالی در درمان عفونت گوش مزمن با آنتی بیوتیک توسعه بیوفیلم ها است .انها باکتری های باکتری مقاومی هستند که تمایل دارند در برابر انتی ببیوتیک مقاومت کنند و AOM مکرر ایجاد کنند.

اجتناب از عوارض جانبی

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) توصیه می کنند که حداکثر 3 روز منتظر بمانید تا ببینید آیا عفونت گوش خفیف به خودی خود برطرف می شود.

اگر بعد از 2 تا 3 روز عفونت شدید باشد یا همچنان فعال باشد ، ممکن است پزشک تصمیم بگیرد آنتی بیوتیک تجویز کند.

عفونت گوش خفيف ممکن است خود به خود ازبین برود ، اما در بیشتر موارد گوش درد متوسط ​​تا شدید نیاز به مراجعه به پزشک دارد. همچنین اگر ترشح گوش ، تب ، یا لرز وجود داشته باشد.

ممکن است کودکان مبتلا به عفونت گوش به دلیل درد و ناراحتی مدام گریه کنند. آنها همچنین ممکن است گوش آسیب دیده را بکشند. در صورت عدم بهبود علائم در 2 تا 3 روز  ، یا اگر بدتر شوند به پزشک مراجعه کنید.

علائم دیگری که باید به پزشک متخصص اطفال مراجعه کنید عبارتند از:

اگر فرزند شما اخیراً سرما خورده است ، شما باید مراقب علائم یا نشانه های عفونت گوش باشید.

هنگامی که در مطب پزشک هستید ، یک پزشک متخصص با اتوسکوپ به داخل گوش نگاه کند تا مشخص شود که آیا عفونت دارد یا نه.

علائم معمول شامل تجمع مایعات در مجرای گوش و گوش میانی ، همراه با لاله گوش قرمز و ملتهب هستند .

بسته به شدت علائم ، پزشک ممکن است چند روز صبر کند تا ببیند آیا عفونت گوش بهبود می یابد یا خیر.

برخی از عفونت ها به خودی خود برطرف می شوند. اما اگر عفونت شدید باشد ، یا اگر علائم پس از این مدت بهبود نیافت ، ممکن است آنتی بیوتیک ضروری باشد.

تجمع مایع  در عفونت مزمن گوش آزمایشات اضافی را از متخصص گوش ، بینی و گلو (گوش و حلق و بینی)  بخواهید.

تشخیص در کودکان کم سن بسیار مهم است تا آنها با مشکل در گفتار و زبان و ناشنوایی مواجه نشوند.

اگر شما پزشک شما آنتی بیوتیک را برای درمان عفونت شدید گوش توصیه می کند ، احتمالاً یک درمان خوراکی مانند آموکسی سیلین را تجویز می کند.

قطره گوش آنتی بیوتیک

قطره گوش آنتی بیوتیک ممکن است تجویز شود ، خصوصاً برای درمان گوش شناگر.

آنتی بیوتیک خوراکی

آنتی بیوتیک خوراکی معمولاً برای 7 تا 10 روز است.

حتما داروی خود را به پایان برسانید. حتی اگر بعد از چند روز احساس بهبودی داشته باشید ، در صورت قطع مصرف دارو ، ممکن است عفونت برگردد.

درباره سایر آنتی بیوتیک هایی که در گذشته مصرف کرده اید و اینکه آیا آنها موثر بوده اند یا نه ، با پزشک خود صحبت کنید . علائمی که بهبود نمی یابند ظرف 3 روز ممکن است به درمانهای دیگری نیاز داشته باشد.

درمان های جدید عفونت گوش

منبع تیم تحقیقاتی در بیمارستان کودکان بوستون یک ژل آنتی بیوتیکی برای عفونت گوش استفاده کرده است که می تواند مستقیماً در مجرای گوش قرار گیرد.

آنها ژل را روی حیوانات آزمایش کردند و دریافتند که ممکن است باعث کاهش زمان درمان و مقاومت آنتی بیوتیکی شود. با این وجود ، لازم است تحقیقات بیشتری در مورد انسان انجام شود.

تسکین دهنده درد

علاوه بر آنتی بیوتیک های تجویز شده ، پزشک ممکن است یک مسکن درد برای کمک به کاهش تب ، درد و ناراحتی های کلی هم توصیه کند.

برای استفاده از مسکن های OTC که شامل استامینوفن و ایبوپروفن هستند و درمورد دوز مناسب برای کودک با پزشک متخصص اطفال مشورت کنید، به کودکان زیر 6 ماه ایبوپروفن ندهید.

ممکن است پزشک از شما بخواهد برای یک ویزیت پیگیری برای اطمینان از پاک شدن کامل عفونت مجدد مراجعه کنید زیرا ممکن است مایعات در گوش کودک شما باقی بماند.

اگر مشکل شنوایی یا تعادل دارید ، به پزشک مراجعه کنید.

هشدار:استفاده اسپرین برای درمان گوش یا سایر عفونت های ویروسی

به کودکان یا نوجوانان آسپیرین ندهید ، مگر اینکه به طور خاص توسط پزشک توصیه شده باشد.

مصرف آسپیرین برای درمان عفونت گوش خطر ابتلا به سندرم ری را افزایش می دهد این اختلال نادر معمولاً در کودکانی رخ می دهد که اخیراً به عفونت ویروسی مبتلا شده اند.

در بعضی موارد جراحی نیاز است

عفونت گوش اغلب با گذشت زمان یا با کمک آنتی بیوتیک برطرف می شود. با این حال ، برخی از افراد ممکن است عفونت های مکرر گوش و تجمع مایعات را تجربه کنند و حتی ماه ها طول بکشد.

در کودکان ، این مسائل می تواند منجر به کاهش شنوایی ، مشکلات رفتاری ، و تأخیر در رشد گفتار می تواند بشود.

در این موارد ، جراحی به نام تمپانوپلاستی ممکن است کمک کند. در این روش ، پزشک لوله های ریز را در لاله گوش وارد می کند ، به نام لوله های تمپانوستومی ، این لوله ها باعث کاهش عفونت گوش می شوند و تخلیه مایعات اضافی را امکان پذیر می کنند.

این روش بسیار معمول است و خطرات کمی دارد.

درمان های خانگی برای عفونت گوش ممکن است فقط در موارد خفیف در بزرگسالان در نظر گرفته شود.

تسکین درد با هومیوپاتی

برخی از روش های درمانی ، مانند OTC ، قطره تسکین درد هومیوپاتی ، نویدهایی را برای کمک به کاهش درد و ناراحتی نشان داده است.

طب سوزنی

تحقیقات همچنین نشان داده است که طب سوزنی ممکن است برای برخی از افراد مفید باشد. اما مطالعات بالینی بیشتری لازم است.

داروهای گیاهی

برخی از داروهای گیاهی ممکن است با داروها تداخل داشته باشند ، بنابراین قبل از استفاده از آنها برای درمان عفونت گوش حتما با پزشک خود صحبت کنید.

هرگز از راه دهان برای عفونت گوش از داروهای گیاهی استفاده نکنید و از چنین روش های درمانی در کودکان خودداری کنید.

.

درمان های رایج عفونت گوش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *