بیایید غربالگری شویم ، قسمت 3: غربالگری سرطان ریه

Doctor shows x-ray of lungs from lung screening to patients

سومین و آخرین قسمت بیایید غربال شویم یک مجموعه سه قسمتی در مرکز سرطان آبرامسون (در بیمارستان دانشگاه پنسیلوانیا ، مرکز پزشکی پن پرسبیتری و بیمارستان پنسیلوانیا ) تلاش هایی را برای غربالگری سرطان سینه ، روده بزرگ و ریه برای ساکنان جامعه ما انجام می دهد.

غربالگری سرطان ریه

شما تازه 50 ساله شدید. زمان کولونوسکوپی فرا رسیده است. سابقه خانوادگی ، سابقه شخصی سرطان یا عوامل دیگر ممکن است نقش داشته باشد ، اما در بیشتر موارد ، این دستورالعمل ساده است.

شما 50 را فشار داده اید و پزشک شما را برای کولونوسکوپی ارجاع می دهد. ریسک حداقل است و سود بالقوه آن بسیار زیاد است. غربالگری های دیگر-مانند سرطان ریه-به تصمیم گیری پیچیده تری نیاز دارد.

سرطان ریه دومین سرطان شایع در ایالات متحده است. اغلب در مراحل بعدی ، هنگامی که علائم بالاخره ظاهر می شوند ، تشخیص داده می شود. در یک سال معین ، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه بیشتر از سرطان سینه ، روده بزرگ و پروستات است. هر کسی می تواند به سرطان ریه مبتلا شود اما عواملی وجود دارد که خطر ابتلا به این بیماری را افزایش می دهد. مهمترین و مشهورترین آنها مصرف دخانیات است.

افرادی که در حال حاضر یا در گذشته سیگار می کشند ممکن است از خطر آگاه باشند. آنچه بسیاری از آنها نمی دانند این است که ممکن است واجد شرایط غربالگری سرطان ریه باشند.

آیا واجد شرایط غربالگری سرطان ریه هستید؟

در غربالگری سرطان ریه از سی تی اسکن با دوز پایین استفاده می شود. این اسکن سرطان ریه را قبل از بروز علائم تشخیص می دهد. تشخیص زودهنگام خطر مرگ ناشی از سرطان ریه را تا 20 درصد کاهش می دهد.

با این حال ، غربالگری با خطر همراه است. نتایج می تواند غیرقابل اعتماد باشد. اسکن ممکن است سرطان را در جایی که وجود ندارد پیدا کند. در موارد نادر ، آزمایش ممکن است منجر به درمان غیر ضروری شود.

به این دلایل ، غربالگری سرطان ریه برای همه مناسب نیست. در صورت منفی بودن تست ها ، برخی از افراد در معرض خطر بالا از آرامش خاطر بهره مند می شوند. اگر سرطان زود تشخیص داده شود ، بیماران از گزینه های درمانی بیشتر و بهتری برخوردار خواهند بود.

ایالات متحده گروه وظیفه خدمات پیشگیرانه (USPSTF) غربالگری را برای بیماران 55 تا 80 ساله با حداقل 30 سال سابقه سیگار کشیدن که سیگار می کشند یا در 15 سال گذشته ترک کرده اند توصیه می کند. یک سال بسته مقدار دودی را ضرب در تعداد سالها توصیف می کند. این می تواند سیگار کشیدن بیشتر برای سالهای کمتر ، یا کمتر سیگار کشیدن برای سالهای طولانی باشد.

USPSTF پیشنهاد می کند که پزشکان و بیماران از “تصمیم گیری مشترک” برای تشخیص اینکه آیا غربالگری گام درستی است استفاده کنند. این اغلب شکل مکالمه به خود می گیرد. با این حال ، تحقیقات نشان می دهد که مکالمات مربوط به غربالگری سرطان ریه به ندرت با استاندارد تصمیم گیری مشترک مطابقت دارد.

یک گفتگوی م requiresثر مستلزم این است که بیماران هم از غربالگری آگاهی داشته باشند و هم نقاط قوت و ضعف آن را درک کنند. هر دو به سواد سلامت مربوط می شوند.

کمک به مردم برای درک مزایا و خطرات غربالگری سرطان ریه

یک مطالعه آزمایشی در Penn به بررسی غربالگری سرطان ریه و سواد سلامت پرداخت. تیم تحقیق توسط کارمن گوئرا ، MD ، MSCE ، FACP ، روث سی و ریموند ج. پرلمن ، استاد داخلی ، و شامل لورن د لا اوسا ، ارشد کالج هاورفورد. خانم د لا اوسا در تابستانهای 2017 و 2018 در برنامه بسیار انتخابی Penn Access Scholars در دانشکده پزشکی پرلمن شرکت کرد. این زوج داوطلبانی را از برنامه جامع درمان سیگار کشیدن پن . فرانک لئون ، MD ، MS ، دانشیار پزشکی ، کلینیک را هدایت می کند.

در مجموع 41 بیمار در مطالعه آزمایشی ثبت نام کردند. 64 درصد آمریکایی آفریقایی تبار بودند. همه سابقه سیگار کشیدن شدید داشتند اما لزوماً از دستورالعمل های غربالگری برخوردار نبودند.

بیماران قبل و بعد از ملاقات با پزشکان مورد بررسی قرار گرفتند. آزمونهای کوتاه سطح سواد شرکت کنندگان ، دانش غربالگری و اعتماد به سیستم بهداشتی را مورد ارزیابی قرار داد. نتایج غیر منتظره بود.

افراد حاضر در مطالعه اکثراً برای غربالگری تصمیم گرفتند. حتی کسانی که از دستورالعمل USPTF پیروی نمی کردند ، غربالگری را انتخاب کردند. این نتیجه حتی برای افرادی که سواد سلامتی پایینی داشتند قوی تر بود. همه انتخاب غربالگری را انجام دادند (100 درصد افرادی که سواد بهداشتی ناکافی داشتند در مقایسه با 88 درصد افرادی که سواد بهداشتی کافی داشتند). از 100 درصد با سواد بهداشتی ناکافی که برای غربالگری سرطان ریه انتخاب شدند ، تنها 56 درصد واجد شرایط بودند.

این کار بر اساس یک مطالعه قبلی است که در مورد کمک به تشخیص غربالگری سرطان ریه آزمایش می کند. وب سایت ، shouldiscreen.com ، یک ابزار آنلاین برای ترویج تصمیم گیری مشترک است. کاربران به س questionsالات اساسی در مورد سن ، قد ، وزن و سابقه سیگار کشیدن پاسخ می دهند. استفاده از سایت آسان است و چند دقیقه یا کمتر طول می کشد. این مقاله با توصیه ای درباره غربالگری و داده های مربوط به خطر ابتلا به سرطان ریه در بیمار به پایان می رسد.

دکتر گوئرا خاطرنشان می کند که ابزارهایی مانند این ممکن است به بیماران ، به ویژه افرادی که سواد پایینی دارند ، کمک کند تا تصمیمات آگاهانه تری بگیرند. او می گوید: “غربالگری سرطان ریه پیچیده است و تا حدی به ترجیحات و راحتی افراد بستگی دارد. Shouldiscreen می تواند به بیماران در درک خطرات و مزایا کمک کند و مکالمات سازنده تری را با ارائه دهندگان خدمات درمانی تسهیل کند. “

بیایید غربالگری شویم ، قسمت 3: غربالگری سرطان ریه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *