درمورد استفاده از الکل برای کشتن میکروب چه باید دانست

الکل خاصیت ضد میکروبی دارد. این بدان معنی است که در غلظت مناسب (استحکام) می تواند میکروب هایی مانند باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرد. اما ، مانند اکثر موارد ، اثربخشی آن به عوامل مختلفی بستگی دارد.

الكل ميكروبها را از طريق يك فرآيند شيميايي ساده معروف به دناتوراسيون مي كشد. هنگامی اتفاق می افتد که مولکول های الکل با غشای چربی محصور ویروس یا سلول باکتری می شوند. با فروپاشی غشای چربی ، داخل سلول – از جمله تمام اجزای مهم آن – در معرض دید قرار می گیرد. شروع به حل شدن می کند ، و سلول به سرعت می میرد.

این روند مشابه آنچه اتفاق می افتد هنگام شستن دست های خود با صابون و آب است. صابون حتی از الکل نیز مؤثرتر است.

بیشتر ضد عفونی کننده های حاوی الکل حاوی اتانول (اتیل الکل) یا ایزوپروپانول (ایزوپروپیل الکل) هستند. اتانول از نظر شیمیایی مانند نوشیدن الکل است. شاید شنیده باشید که ایزوپروپانول به عنوان مالیدن الکل را شنیده اید.

هر دو به طور عادلانه در از بین بردن باکتری ها و ویروس ها بر روی پوست و انواع مختلف سطوح موثر است. به طور کلی ، اتانول قدرتمندتر از ایزوپروپانول ، اگرچه بستگی به نوع آن دارد میکروبی که می خواهید بکشید.

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) منبع معتبر غلظت الکل بین 60 تا 90 درصد را برای اهداف ضد عفونی توصیه می کند.

هنگامی که به دنبال محصولاتی مانند پاک کننده های خانگی یا ضد عفونی کننده دستی هستید که میکروب ها را از بین ببرد ، محصولاتی را انتخاب کنید که حداقل 60 درصد اتانول یا 70 درصد ایزوپروپانول را به عنوان ماده تشکیل دهنده آن نشان دهند. به خاطر داشته باشید که این محصولات به معنای مصرف نیستند. آنها به کشتن میکروب هایی که در بدن شما هستند کمک نمی کنند. به علاوه ، مصرف این محصولات خطرات سلامتی را تهدید می کند.

در غلظت های مورد نیاز – بین 60 تا 90 درصد – الکل می تواند طیف گسترده ای از میکروب ها ، از جمله باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها را از بین ببرد.

به عنوان مثال ، الکل می تواند باکتری های رایج مانند E. coli ، سالمونلا و Staphylococcus aureus . سایر باکتریها ، مانند Enterococcus faecalis ، در حال مقاوم تر شدن هستند همچنین اثرات ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل وجود دارد.

همچنین ، الکل باعث ویروس ویروس هایی از جمله سل ، تبخال ، هپاتیت B ، ویروس نقص ایمنی انسان (HIV) ، آنفلوانزا ، رینو ویروس ها و کرو ویروسی ها از جمله موارد دیگر می شود.

مطالعه 2020 نشان می دهد که الکل به طور موثری SARS-CoV-2 را از بین می برد. در مقابل ، الكل در مقابل از بین بردن ویروس های ایجاد شده هپاتیت A یا فلج اطفال .

سرانجام ، الکل همچنین در از بین بردن قارچ ها ، مانند بلاستومیس موثر است dermatitidis و Coccinidiodes immitis ، که می تواند باعث بیماریهای قارچی شود.

هنگام انتخاب مواد ضد عفونی کننده بر پایه الکل ، به یاد داشته باشید برای جستجوی محصولی با محتوای الکل حداقل 60٪ .

محصولات مبتنی بر الکل را از دسترس کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید. همچنین به یاد داشته باشید که محصولات مبتنی بر الکل قابل اشتعال هستند و باید از شعله های آتش دور نگه داشته شوند. برای جلوگیری از تبخیر ، که می تواند غلظت الکل را تضعیف کند ، این محصولات را محکم نگه دارید. هنگام استفاده از یک محصول مبتنی بر الکل برای ضدعفونی کردن دست یا سطوح خانگی ، دستورالعمل های زیر را دنبال کنید. بررسی کنید تا مطمئن شوید این محصول در لیست ضد عفونی کننده های دستی برای جلوگیری از ارائه شده توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA).

برای استفاده از مالش مبتنی بر الكل برای ضد عفونی كردن دستان خود ، این مراحل را دنبال كنید:

  • هرگونه گرد و غبار یا زباله را از دستان خود جدا كنید. ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل در هنگام مشاهده شدن کثیف بودن دست ها کمتر موثر هستند.
  • ضد عفونی کننده را روی یک کف دست بمالید. مقدار مایع به اندازه ریمل باید کافی باشد (یا اگر از دستمال مرطوب استفاده می کنید ، یک دستمال مرطوب). اگر برچسب محصول میزان استفاده را نشان می دهد ، آن را دنبال کنید.
  • دستان خود را به هم بمالید ، مطمئن شوید که تمام پوست روی هر دو دست ، از جمله قسمت پشتی دست ، کف دست ، انگشتان دست و انگشتان دست خود را می پوشانید. بین انگشتان خود قرار دهید.
  • تا زمانی که ضد عفونی کننده جذب نشود و دستان شما احساس خشک شود ، مالش دهید.
  • هر وقت بخواهید به طور معمول دستان خود را بشویید اما به صابون و آب دسترسی ندارید.

برای سطوح خانگی

این دستورالعمل ها را دنبال کنید تا از یک محصول مبتنی بر الکل استفاده کنید تا ضد عفونی خانه خود :

  • از دستکش برای محافظت از دست خود استفاده کن. علاوه بر این ، از کار کردن در یک محل تهویه مطبوع اطمینان حاصل کنید.
  • قبل از ضد عفونی کردن ، از صابون و آب استفاده کنید تا هرگونه آلودگی و زباله قابل مشاهده را از بین ببرید.
  • تمام دستورالعمل های موجود را بخوانید و دنبال کنید برچسب محصول.
  • سطح را پاک کنید. اطمینان حاصل کنید که حداقل 30 ثانیه از نظر ظاهری مرطوب باقی بماند. برخی از محصولات ممکن است دستورالعمل های اضافی ارائه دهند.
  • به یاد داشته باشید که ویروس هایی مانند SARS-CoV-2 می توانند روی سطوح برای بسته به سطح ، تا یک هفته حداقل یک بار در روز سطوح لمس شده را حداقل یکبار تمیز کنید – بیشتر اگر کسی در خانه شما بیمار است.

استفاده از صابون و آب بهترین راه برای از بین بردن میکروب های دستان شما است. برای شستن دستان خود ، آنها را کاملاً با آب مرطوب کنید ، آنها را با صابون بشویید و حداقل 20 ثانیه آنرا خرد کنید. سپس آنها را بشویید و خشک کنید.

اگر برای ضد عفونی کردن سطوح خانه خود الکل ندارید ، می توانید از طیف گسترده ای از سایر محصولات از جمله سفید کننده استفاده کنید.

محیط زیست آژانس حفاظت (EPA) دارای لیستی از مواد ضد عفونی کننده که در برابر SARS-CoV-2 موثر است شناخته می شود. هنگام استفاده از یک محصول جدید ، اطمینان حاصل کنید که در لیست قرار دارد.

نوشیدن مشروبات الکلی مانند آبجو ، شراب ، ویسکی یا ودکا به بدن شما کمک نمی کند تا عفونت را از بین ببرد.

هنگام نوشیدن ، غلظت الکل که در واقع وارد جریان خون شما می شود. برای کشتن میکروب ها کافی نیست. این حتی در مقادیر الکل خون مرتبط با مسمومیت احتمالی کشنده الکلی نیز صادق است.

نوشیدن ضد عفونی کننده دست و یا تمیز کردن محصولات حاوی الکل همچنین خطرات جدی را به همراه دارد ، از جمله:

اگر تعجب می کنید آیا در یک خرج کردن ، می توانید از یک نوشیدنی الکلی برای ضدعفونی کردن دست یا سطوح خانگی خود استفاده کنید ، گزینه موثری نیست.

نوشابه های الکلی عموماً بین 5 تا 30 درصد الکل دارند ، بنابراین مؤثر نیستند. به عنوان ضد عفونی کننده علاوه بر این ، آنها فرموله نشده اند که به مدت طولانی روی پوست یا سطوح شما باقی بمانند تا میکروب ها را بکشند. این بدان معنی است که آنها به احتمال زیاد خیلی سریع تبخیر می شوند تا مؤثر باشند.

در غلظت های بالاتر از 60 درصد ، الکل به طور موثری میکروب های روی دست و سطوح خانگی شما را می کشد.

میکروب ها از جمله باکتری ها ، ویروس ها و قارچ ها مستعد اثرات میکروب کش الکل هستند. این شامل coronavirus جدید است که باعث بیماری تنفسی COVID-19 می شود.

اما ضد عفونی کننده ها و ضد عفونی کننده های مبتنی بر الکل به معنای مصرف نیست. آنها بیماری زای درون بدن شما را از بین نمی برند.

مهم است که برای کسب بهترین نتیجه ، همیشه دستورالعمل های موجود در برچسب محصول را دنبال کنید.

.

درمورد استفاده از الکل برای کشتن میکروب چه باید دانست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *