همیشه احساس خودآگاهی می کنید؟

خیلی از همه ما یک یا دو اشتباه اجتماعی ایجاد کرده ایم.

لحظات بی دست و پا می تواند بسیار شرم آور باشد. هفته ها ، ماه ها ، حتی سال ها بعد ، ممکن است حافظه هنوز شما را خراب کند ، بنابراین تمام تلاش خود را می کنید تا در مورد آن فکر نکنید. حتی ممکن است برای جلوگیری از افرادی که شاهد آن هستند ، تلاش کنید تا در صورت خنده بودن ، آنها را نادیده بگیرید.

همانطور که معلوم است ، شما آرامش کامل دارید. اکثر این افراد احتمالاً به یاد نمی آورند که چه اتفاقی افتاده است. آنها ممکن است در وهله اول متوجه نشده باشند.

چیزی به نام اثر نورافکن کمک می کند تا توضیح دهد که چرا نیازی نیست که در مورد حافظه کسی که در حافظه هر کسی است (البته به جز شما) نگران باشید ، نگران باشید. تأثیر نورافکن اشاره به گرایش افراد به فرض اشتباهات خود دارد و نقص های ادراک شده شخصی برای دیگران کاملاً واضح است ، گویا توسط نورافکن روشن می شود.

در واقعیت ، افراد دیگر به همان اندازه که شما فکر می کنید به شما و رفتار شما توجه نمی کنند – بی روح ، مثال زدنی یا هر مکان دیگری بین آنهاست.

در هر لحظه ، اکثر مردم در افکار و تجربیات خاص خود جذب می شوند. این بدان معنی است که آنها اغلب متوجه تجربیات شما نمی شوند.

پرواز شما باز است

تصور کنید که اخیراً یک جفت شلوار عالی را در فروشگاه پرشرف پیدا کرده اید. آنها کاملاً متناسب و شگفت انگیز به نظر می رسند. اگر روز دیگر آنها را به مهمانی دوست خود بپوشید ، مشخص می شود که چرا کسی آنها را واگذار کرده است: زیپ پایین می خورد.

برای تنظیم آن ، شما به سمت گوشه و کنار حرکت می کنید ، اما در نهایت به یک مکالمه جذب می شوید. شخصی که امیدوارید با او صحبت کند ، شروع به گپ زدن کرده و همه چیز را در مورد زیپ فراموش کرده است.

در حالی که مهمانی باد می کند ، با ابراز نگرانی متوجه می شوید که پرواز شما دوباره باز است. نمی توانید آخرین باری که بررسی کرده اید به یاد بیاورید ، خود را به این استعفا می دهید که همه شما با او صحبت کردید که شلوار خود را باز کرد. به یاد داشته باشید یک زیپ باز چیزی است که دوستان به طور کلی از آن یاد می کنند. اگر کسی چیزی نگفت ، احتمالاً کسی متوجه آن نشده است.

مکالمه نادرست

قبل از جلسه تیمی در محل کار ، شما جمعی از همکاران را در مورد رویدادهای جاری بشنوید. شما به گفتگو پرش می کنید ، مشتاقانه نظر خود را به اشتراک بگذارید.

پس از یک لحظه طولانی سکوت ، کسی می گوید ، “در واقع ، ما در مورد چیز دیگری صحبت می کردیم.”

شما عذرخواهی می کنید که وقتی وقفه ای عصبی به اطراف می نشینید ، از وقفه قطع شده و به عقب برگشته اید ، کل اتاق را متقاعد کرده اید.

اعتماد به نفس تورم

اثر نورافکن می تواند به طریقی دیگر عمل کند ، باعث می شود شما فکر کنید همه متوجه چیزی شده اند که به خصوص به آن افتخار می کنید.

شاید شما اخیراً سمینار خود را ارائه داده باشید. شما مدت زمان طولانی را صرف آماده سازی کرده اید و می دانید که به خوبی انجام داده اید ، به ویژه اینکه تحقیقات شما چندین نکته مبهم را در بر گرفته است.

“چگونه بود؟” وقتی صندلی خود را می گیرید از یک همکلاسی سؤال می کنید. شما خود را آماده می کنید تا واکنش حیرت انگیز آنها را در پیش بگیرید.

“ها؟” آنها پریشان می گویند. “اوه! خیلی خوبه.” اما می توانید بگویید که عملکرد موفق شما واقعاً ثبت نام نکرده اند.

تأثیر نورافکن نمونه ای از تعصب شناختی یا خطا در استدلال.

جهان بینی ، گزینه ها و تجربیات لحظه به لحظه به طور معمول در اطراف شما می چرخد.

هر روز که می روید ، روی نیازها ، مسئولیت ها و جنبه های زندگی روزمره متمرکز می شوید که مهمترین چیز برای شما بودن است. این می تواند چیزی از نقطه کور ایجاد کند.

افراد به طور معمول تجربیات خود را در متن آنچه که قبلاً می دانند و می اندیشند تفسیر می کنند. این اغلب منجر به مشاهداتی می شود که کاملاً دقیق نیستند. شما آنچه را شما مهم می دانید متوجه می شوید و معتقدید که افراد دیگر این موارد را به همان روش مشاهده می کنند. این به رئالیسم ساده لوح معروف است.

بیشتر مردم درک نمی کنند که برداشت های آنها مغرضانه است. اگر این واقعیت را در نظر بگیرید: اگر واقعیت شما به واسطه تجربه شخصی شما شکل گرفته است ، آیا این نتیجه نمی گیرد که برای همه افراد مشابه باشد؟

در دنیای شما جلو و مرکز هستید. در دنیای خود ، آنها هستند. درست همانطور که شما بیشتر بر روی اطلاعاتی که برای شما اهمیت دارد متمرکز می شوید ، مشاهدات آنها اطلاعاتی را که برایشان مهم است ، در اولویت قرار می دهند.

حتی وقتی توجه داشته باشید که سایر افراد عموماً چیزها را به روشهای مختلف مشاهده می کنند ، ممکن است برای اصلاح این مسئله ، سختی را برای تغییر دیدگاه خود داشته باشید.

البته مردم نمی توانند ذهن را بخوانند. ، و ما تازه ثابت کردیم که شما واقعاً نمی دانید مردم چه فکر می کنند.

بنابراین ، چگونه می دانیم که اثر نورافکن واقعاً وجود دارد؟ کارشناسان چندین سال تحقیقاتی انجام داده اند که از وجود آن حمایت می کند.

آزمایش تی شرت

در یکی از مجموعه ای از مطالعات از سال 2000 ، محققان شواهدی یافتند که نشان می دهد افراد مرتباً چقدر توجه دیگران را زیر نظر دارند. به اقدامات آنها پرداخت شده است.

یک گروه از شرکت کنندگان در مطالعه ، خواستند پیراهن بری مانلیو را بپوشند ، پیش بینی کرد که نیمی از افرادی که آنها را دیدند ، متوجه پیراهن می شوند. در واقعیت ، فقط حدود یک چهارم افرادی که آنها را دیدند متوجه شدند.

گروه دوم شرکت کنندگان یک تی شرت را انتخاب کردند که شامل باب مارلی ، دکتر مارتین لوتر کینگ ، جونیور یا جری ساینفلد بود – همه اینها توسط شرکت کنندگان “خنک” تر از باری مانیلو بودند. . باز هم ، آنها به شدت تخمین می زنند که چه تعداد از مردم متوجه آنچه می پوشید ، می شوند.

تیم تحقیق همچنین در بحث گروهی تأثیر نورافکن را مورد بررسی قرار داده اند.

افرادی که افکار خود را با هم به اشتراک می گذارند معتقد بودند که دیگران در این گروه بیشتر از آنچه در واقع انجام می دادند ، صرف نظر از آیا این اظهارات مثبت ، بالقوه توهین آمیز یا نادرست بوده است.

آزمایش اضطراب اجتماعی

اضافی تحقیق از سال 2007 به بررسی تأثیر کانون توجه در رابطه با اضطراب اجتماعی ، یک وضعیت بهداشت روان که نگرانی در مورد قضاوت دیگران را به دنبال دارد.

محققان از شرکت کنندگان با سابقه سطح متوسط ​​تا زیاد اضطراب اجتماعی خواستند که یک تمرین حافظه را انجام دهند. آنها به یک گروه از شرکت کنندگان گفتند که این جلسه توسط کارشناسان ارتباطات ضبط و بررسی خواهد شد. آنها به گروه دوم گفتند که هدف این تمرین این بود که ببینند چه تعداد از رویدادهای مهم شرکت کنندگان می توانند به خاطر بیاورند. آنها اشاره ای نکردند که جلسه ضبط شود.

نتایج نشان می دهد شرکت کنندگان که معتقدند بعداً مورد ارزیابی قرار می گیرند ، نسبت به عملکرد خود احساس هوشیاری بیشتری می کنند.

اگر از تأثیر نورافکن گوش کرده باشید ، ممکن است با چیزی به نام توهم روبرو شوید. شفافیت این تخمین شما از توانایی دیگران در رمزگشایی افکار ، باورهای شخصی و احساسات شما را توصیف می کند.

بیشتر مردم این تصور را دارند که دیگران می توانند این نگرشهای درونی را به راحتی بخوانند. با اعتقاد افراد دیگر دقیقاً می توانید ببینید که چقدر عصبی ، ناراحت و شرم آور هستید ، می توانید احساس زیر نظر را افزایش دهید.

مشابه تصور شما از نورافکن در مورد شما ، با این حال ، این برداشت معمولاً از بین می رود. اگر تا به حال پریشانی عاطفی مهمی را پشت سر گذاشته اید ، ممکن است تجربه ای از این دست را داشته باشید. از دید شما ، درد شما کاملاً مشهود است ، زیرا تنها چیزی است که می توانید در مورد آن فکر کنید. بنابراین ممکن است احساس ناراحتی کنید وقتی کسی نپرسد ، “چه اشتباهی است؟” را فراموش کنید ، هیچ راهی برای کسی وجود ندارد که بداند چه چیزی در درون سر شما اتفاق می افتد. آنها نمی توانند شرمساری شما را پس از پاک کردن مسیر یخی احساس کنند و هیچ فکری در مورد آشفتگی درونی شما ندارند ، مگر اینکه شما تصمیم به اشتراک بگذارید.

وقت زیادی را صرف نگران کردن درباره چگونگی دیگران ببینید می توانید روی اعتماد به نفس تأثیر منفی بگذارد و احساسات اضطراب یا اضطراب اجتماعی.

در حالی که تأثیر نورافکن فقط یک بخش عادی از انسان بودن است ، دو چیز وجود دارد که می تواند به شما کمک کند وقتی احساس می کنید اشتباهات شما در مرحله مرکز قرار دارند.

خود را در مورد آن کانون توجه تحمیلی یادآوری کنید

وقتی به یاد می آورید که همه اطرافیان دغدغه های خود را دارند که روی آن تمرکز کنند (از جمله اینکه مردم آنها را چگونه می بینند) ، آن نورافکن احتمالاً احساس روشنایی نخواهد کرد.

بنابراین ، حتی وقتی موهای شما کاملاً رفتار نمی کنند یا بیشتر از ساعت از لباس خود پشیمان می شوید ، فقط بخاطر داشته باشید که افراد کمتری از آنچه تصور می کنید واقعاً متوجه خواهند شد.

و کسانی که می کنند؟ آنها احتمالاً مدتهاست به خاطر نخواهند آورد.

هنوز کمی نگران هستید؟ این را از خود بپرسید: چند بار متوجه می شوید (یا به خاطر می آورید) که دیگران چه می کنند؟

سعی کنید گاه به گاه بمانید

تأثیر نورافکن ممکن است لزوماً مربوط به اشتباهات عمومی نباشد ، اما این ممکن است وقتی احساس می کنید بیشتر از همه باشد.

چه موقع یک همکار ، دوست یا غریبه برای گرفتن چیزی اتفاق می افتد ، تنش را با یک اظهار سخاوتمندانه کاهش می دهد. با این روش ارتباط برقرار می شود و به نظر می رسد که وضعیت فقط بین شما و شما زمان کمتری را صرف تعجب در مورد هر کس دیگری که ممکن است دیده باشد ، می کنید.

اگر به طور اتفاقی با نام شریک زندگی خود رئیس خود تماس بگیرید ، ممکن است کمی احساس سرخوردگی کنید. هرچند احساس خجالت بیشتری می کنید ، بهبودی سخت تر می شود. درعوض ، مثلاً بگویید ، “خوب ، بدن من باعث شد تا کار کند ، اما فکر می کنم مغز من هنوز در حال گذر است.” سپس با آنچه می گفتید حرکت کنید.

وقتی می توانید با یک حس شوخ طبعی به خود نگاه کنید ، مردم شما را به یاد خواهند آورد ، اما آنها احتمالاً نگرش مثبت شما را بیش از حادثه ای که منجر به آن شد

طبیعی است که خود را به عنوان مرکز جهان خود ببینید. اما گاهی اوقات ، این درک باعث می شود که به نظر برسد که دیگران فقط به همان اندازه که انجام می دهند با توجه به اقدامات شما وقت صرف می کنند.

هنگامی که می خواهید تنها با آن کنار بیایید ، می تواند در کانون توجه شما تأثیر بگذارد. نگرانی های زیاد در مورد درک دیگران از شما باعث می شود صحبت کردن در مدرسه دشوار باشد ، ایده هایی را در محل کار ارائه دهید و مانع از پیگیری سایر علایق شوید.

اگر این مورد برای شما وجود دارد ، درمانگر می تواند پشتیبانی را ارائه دهد و به شما کمک می کند تا از طریق این ترس ها شروع به کار کنید.


Crystal Raypole قبلاً به عنوان نویسنده و ویراستار GoodTherapy فعالیت داشته است. رشته های مورد علاقه وی شامل زبانها و ادبیات آسیایی ، ترجمه ژاپنی ، آشپزی ، علوم طبیعی ، مثبت جنسی و سلامت روان است. به ویژه ، وی متعهد است كه به كاهش ننگ پیرامون مسائل بهداشت روان كمك كند.

.

همیشه احساس خودآگاهی می کنید؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *