WhatsApp Datenschutz © COMPUTER BILD

واتس آپ محبوب‌ترین پیام‌رسان است، اما آیا ایمن‌ترین پیام‌رسان نیز هست؟

واتس آپ با بیش از دو میلیارد کاربر فعال، یکی از محبوب‌ترین سرویس‌های پیام‌رسان در سراسر جهان است. پیام‌رسان‌های شبیه  WhatsApp مانند Threema ،Signal یا Telegram اکنون طیف عمل‌کردهای تقریباً یکسانی را ارائه می‌دهند. در این مقاله به مواردی می‌پردازیم که نشان می‌دهد WhatsApp چه داده‌هایی را ذخیره می‌کند و در چه نقاطی محافظت از داده‌ها در برنامه واتس آپ مشکل ساز است.

WhatsApp چه داده‌هایی ذخیره می کند؟

اساساً WhatsApp تمام داده‌هایی را که به سرویس آن می‌سپارید ذخیره می‌کند. این داده‌ها شامل گپ‌ها، عکس‌ها، فیلم‌ها و همچنین اطلاعات پروفایل وارد شده (شماره تلفن، عکس پروفایل، وضعیت و نام) است. WhatsApp فقط چت‌ها را برای زمان تحویل (حداکثر 30 روز) ذخیره می‌کند و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ‌کس – حتی WhatsApp – به دلیل رمزگذاری خودکار، به مکالمات دسترسی ندارد. اما از داده‌هایی که واتس آپ جمع‌آوری می‌کند و در صورت لزوم با سایر کاربران به اشتراک می‌گذارد نباید غافل شد. اطلاعاتی که شما به آن می‌فرستید، را می‌تواند محدود کنید. برای این کار، منوی تنظیمات را باز کنید (سه نقطه در بالا سمت راست) ، روی حساب ضربه بزنید و سپس محافظت از داده را انتخاب کنید. در آن‌جا می‌توانید از گزینه‌های “همه” ، “مخاطبین من” و “هیچ‌کس” استفاده کنید تا داده‌هایی مانند “آخرین بازدید” ، “عکس پروفایل” ، “اطلاعات” و “وضعیت” را قابل مشاهده کنید. با ضربه زدن روی خواندن رسیدها می‌توانید این مورد را خاموش یا فعال کنید.

مهم : WhatsApp همیشه تأییدهای خوانده شده را در چت‌های گروهی ارسال می‌کند، صرف نظر از این تنظیم! به همین ترتیب، هیچ راهی برای پنهان کردن این‌که شما آنلاین هستید یا در حال نوشتن هستید وجود ندارد.  واتس آپ هیچ محتوای خبری ندارد، اما اطلاعات زیادی را در اطراف خود جمع می‌کند. این شرکت سیاست حفظ حریم خصوصی خود را بدین شکل توضیح می‌دهد: “ما اطلاعات را مخصوص سرویس و هم‌چنین اطلاعاتی را برای اهداف تشخیصی و اطلاعات عملکردی جمع‌ آوری می‌کنیم. این مسئله شامل اطلاعات مربوط به فعالیت شما (به عنوان مثال: نحوه استفاده از خدمات ما، نحوه تعامل شما با دیگران هنگام استفاده از خدمات ما و موارد مشابه آن)، پرونده‌ها و اطلاعات تشخیصی، خرابی، گزارش‌های وب‌سایت هم می‌شود. ” این‌ها شامل اطلاعات مخصوص دستگاه مانند: مدل تلفن‌های هوشمند، سیستم عامل، آدرس IP، اپراتور تلفن همراه، شماره تلفن و داده‌های مکان است. این بدان معناست که: واتس آپ می‌داند شما کی هستید، کی، چند وقت یک‌بار و با چه کسی چت می‌کنید یا حتی محل زندگی‌تان کجاست

پشتیبان گیری در فضای ابری مشکل ساز است

پشتیبان گیری‌ها یک مشکل اساسی برای امنیت داده‌های شما هستند. زیرا واتس آپ آن‌ها را رمزگذاری نمی‌کند. به عنوان مثال شما می‌توانید پشتیبانی خود را در Google Drive یا iCloud بارگیری کنید و سابقه چت و رسانه خود را به Google یا Apple واگذار کنید. در صفحه سوالات متداول WhatsApp می‌گوید: ” پرونده‌ها و پیام‌های رسانه‌ای هنگامی که در Google Drive ذخیره می‌شوند توسط رمزگذاری WhatsApp محافظت نمی‌شوند. ” همین مورد برای iCloud نیز صدق می‌کند، برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانید به وب‌سایت WhatsApp مراجعه کنید.

داده‌های WhatsApp را درخواست کنید

برای این‌که بفهمید کدام یک از داده‌های شما در سرورهای WhatsApp قرار گرفته است، برای درخواست گزارش برای انجام این کار، به تنظیمات بروید، حساب مورد نظر را انتخاب کنید و بر روی درخواست اطلاعات حساب ضربه بزنید. در آن‌جا روی درخواست گزارش ضربه بزنید. حدود سه روز طول می‌کشد تا ایجاد شود. سپس داده‌ها برای مدت محدود (چند هفته) برای بارگیری در دسترس خواهند بود.

.

چگونه WhatsApp از داده‌های شما محافظت می‌کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *