روز همدان به معنای قدیمی ترین شهر ایران است

روز همدان به معنای قدیمی ترین شهر ایران است

این شهر همیشه از حوادث مختلف جان سالم به در برده است و در طول تاریخ طولانی خود دارای جمعیت بوده است. اکنون ، یکی از کلان شهرهای ایران است.

همدان دائماً مرکز تمدن ایران بوده و از نظر فرهنگ و تاریخ دارای موقعیت قابل توجهی است ، جایی که اولین پایتخت اولین سلسله در کشور بود.

این شهر محل تولد شخصیت ها و شاعران برجسته ای چون رشیدالدین فضل الله همدانی ، سید جمال الدین حسینی اسدآبادی ، کلیم کاشانی ، عین الغزات همدانی ، بابا طاهر همدانی ، میرزاده عشقی همدانی و مفتون همدانی بوده است.

Day of Hamedan signifying oldest city in Iran

امروزه همدان یکی از پنج شهر مهم از نظر آثار گردشگری و تاریخی است. عمده جاذبه های گردشگری این شهر کتیبه گنج نامه ، بنای ابن سینا و بنای بابا طاهر است.

از آنجا که مقبره ابوعلی سینا ، چندمثل ایرانی ، در شهر واقع شده است ، سالروز تولد وی را روز پزشک و همچنین روز همدان نامیده اند.

حسین زندی ، روزنامه نگار همدانی ، به ایرنا گفت که روز همدان به نام روز پزشک نامگذاری شده است تا سالروز تولد ابن سینا در 1 شهریور (23 مرداد) جشن گرفته شود.

قرار است روز همدان عملاً در نتیجه شیوع بیماری همه گیر COVID-19 در سراسر کشور برگزار شود.

زندی خاطرنشان کرد که هر سال یک مراسم رسمی به مناسبت روز همدان در سالهای گذشته برگزار می شد ، اما روزنامه نگاران و راهنمایان گردشگری پیشنهاد کردند که این مراسم به طور غیر رسمی برای مشارکت مردم عادی برگزار شود.

Day of Hamedan signifying oldest city in Iran

طبیعت دیدنی شهر قدیمی و اماکن تاریخی آن گردشگران را به خود جذب می کند. همدان در حدود 360 کیلومتری جنوب غربی تهران ، پایتخت ایران واقع شده است.

در سال 2006 ، پارلمان ایران اعلام کرد که همدان “پایتخت تاریخ و تمدن ایران” است.

سازمان میراث فرهنگی جمهوری اسلامی 207 مکان با اهمیت تاریخی و فرهنگی را در این شهر باستانی فهرست کرده است. شیر سرقت شده ، کلیسای سنت ماری ، مقبره استر و مردخای ، گنبد میر سید علی همدانی ، غار علیصدر و برج قربان از جمله مکانهای برجسته استان همدان هستند.

3266 ** 7129

ما را در توییتر دنبال کنید IrnaEnglish

روز همدان به معنای قدیمی ترین شهر ایران است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *