قدرت تفکر مثبت

“تفکر مثبت و خوش بینی مهمترین ویژگی انسان است، زیرا به ما این امکان را می دهد تا ایده های خود را تکامل دهیم، وضعیت خود را بهبود ببخشیم و به فردایی بهتر امیدوار باشیم.”

اعتقاد به قدرت تفکر مثبت یکی از موثرترین راه ها برای تغییر نگرش شماست. اما ایجاد آن ممکن است برای بسیاری از افراد دشوار باشد. از زمان کودکی به ما می گویند که کارهای خاصی را انجام ندهیم. ما کلمات “نه” و “نمی توانم” را بیشتر اوقات می شنویم. ما ممکن است دوران سختی را بگذرانیم. از طلاق گرفته تا از دست دادن شغل یا عزیزان. ما می توانیم نسبت به همه چیز در زندگی نگرش  تلخ و منفی داشته باشیم.

تاثیرات ایجاد قدرت تفکر مثبت

خوش بین بودن ارتباط مستقیمی با نحوه تفکر ما دارد. مثبت اندیشی قدرت تغییر بسیاری از چیزهای زندگی ما را دارد. تحقیقات نشان می دهد که تفکر مثبت چیزی فراتر از شاد بودن است. افکار مثبت می توانند در ایجاد مهارتهای زندگی به شما کمک کنند که ماندگاری آنها بسیار بیشتر از شادی های لحظه ای است.

از طرف دیگر  افکار منفی می توانند ذهن شما را محدود کرده  و افکار شما را بر بدترین چیزها متمرکز کنند. افکار منفی  شما را از دیدن فرصت ها و حرکت به جلو باز می دارند و  همیشه سناریو “چه می شود اگر…” به ذهن شما خطور می کند .مثبت اندیشی از هر نظر روی کار، سلامتی و زندگی شما تأثیر می گذارد. حتی تحقیقات نشان داده اند  که بر چگونگی رشد مهارت های شما تأثیرات مثبتی خواهد گذاشت.

همچنین ایجاد تفکر مثبت حتی در نحوه مشاهده مسائل و بر سلامتی شما تأثیرگذار خواهند بود. به عنوان مثال، هنگامی که شاد و راضی  هستید، امکانات و فرصت های بیشتری برای زندگی خود خواهید یافت.در این مطلب متوجه خواهید شد که “تفکر مثبت “در واقع چیست؟ و چگونه بر  زندگی ما تأثیر می گذارد؟ خواهیم دید که چگونه کار می کند و چگونه می توانید در زندگی روزمره خود آن را بگنجانید.

مثبت اندیشی چیست؟

هر فردی  با تفکراتش معنا می یابد. ذهن ابزاری قدرتمندی است که می تواند زندگی شما را بسازد و یا آن را از بین ببرد. شما می توانید از تفکر مثبت جهت  ارتقا موفقیت در کارتان، تغییر مسیر زندگی به سمتی بهتر و بهبود روابط خود با دیگران استفاده کنید. اما تفکر مثبت دقیقاً چیست؟

احتمالاً این جمله را  زیاد شنیده اید که “لیوان شما نیمه پر است یا نیمه خالی؟” نحوه پاسخ دادن به این سوال تا حدودی  به بینش و نگرش شما نسبت به زندگی و اینکه آیا شما به طور کلی بدبین هستید یا خوش بین، بستگی دارد.

تفکر مثبت اساساً نگرش ذهنی شماست. این نگرشی است که در آن شما همیشه انتظار نتایج خوب را دارید. به عبارت دیگر، این فرآیند ایجاد افکاری است که می تواند انرژی را به واقعیت تبدیل کند. یک نگرش مثبت در هر موقعیتی به دنبال شادی، خوشبختی و سلامتی است.

مثبت اندیشی در بین بسیاری از مردم محبوبیت زیادی کسب کرده است.بیشتر افراد موفق ممکن است به شما بگویند که به  دلیل داشتن تفکرات مثبتی که داشتند، به جایی که هستند رسیده اند. در واقع، فردی که با تفکر مثبت در زندگی خود روبرو است، تقریباً هم در حرفه خود و هم در روابط شخصییش موفق تر از افرادبا افکار منفی خواهد بود.

درک مثبت اندیشی و گفتگوی درونی مثبت با خود

تفکر مثبت تفکری لحظه ای در شرایط سخت یا ناخوشایند زندگی نیست. در واقع، مثبت اندیشی به این معنی است که شما به جای نگرش منفی، به شیوه ای مثمر ثمر و مثبت با تمامی مسائل برخورد کنید. شما  همیشه معتقد خواهید بود  که بهترین ها  برایتان اتفاق می افتد.افراد منفی نگر همیشه نگران هستند. آنها معتقدند بدترین اتفاق در هر شرایطی رخ خواهد داد.  مثبت اندیشی با گفتگوی درونی  آغاز می شود،  افکاری که از سر شما عبور می کنند می توانند شما را به افرادی مثبت اندیش و یا منفی نگر تبدیل کنند.

یک نگرش خوش بینانه و مثبت منجر به سبک زندگی سالم تر، هم از نظر جسمی و هم از نظر روحی می شود

فواید سلامتی نیز وجود دارد که ناشی از تفکر مثبت است. برخی از آنها عبارتند از:

 • افزایش طول عمر
 • کاهش میزان  افسردگی
 • کاهش سطح پریشانی
 • مقاومت بیشتر در برابر بیماری هایی از قبیل سرماخوردگی
 • سلامت روان بیشتر
 • افزایش سلامت جسمی
 • کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی
 • تقویت مهارت کنترل خود  هنگام سختی ها و زمان استرس

تفکر مثبت چیزی فراتر از شادی های لحظه ای  و پرهیز و دوری  از موقعیت های بد است. در واقع مثبت اندیشی به این معناست که چگونه هر موقعیتی را به شکل مثبت ببنید و فرصت ها و تجربه هایی را از دل آن بیرون بکشید. استرس ناشی از تفکر منفی بر روی بدن و روان شما تاثیرات مخربی خواهد گذاشت.

تفکر مثبت چگونه کار می کند

شما می دانید که تفکر مثبت چیست و چگونه می تواند بر سلامتی جسم و روان شما تأثیر بگذارد. اما، آیا این واقعا کار میکند؟ آیا مثبت اندیشی می تواند زندگی شما را بهبود بخشد یا اینکه فقط یک تبلیغات  است؟

اگر بفهمید که مثبت اندیشی  چیست و چگونه کار می کند به تاثیرات آن در زندگیتان پی خواهید برد. ابتدا  باید درک کنید که مثبت اندیشی فراتر از خوش بینی بیش از حد و غیر واقع بینانه نسبت به زندگی است.

روانشناسان پیشنهاد می کنند که جهت تقویت تفکر مثبت در خود به سه مورد زیر عمل کنید:

 • به توانایی های خود اعتقاد کامل داشته باشید
 • با رویکردی مثبت در برابر چالش ها و موانع عمل کنید.
 • سعی کنید از موقعیت های بد بهترین استفاده را ببرید.

ویژگی افراد دارای تفکر مثبت

افراد دارای تفکر مثبت نگاهی  واقع بینانه به مسائل دارند و در عین حال  به دنبال راه هایی برای بهبود شرایط هستند و از تجارب خود می آموزند. بسیاری از تحقیقات نشان داده اند که افراد دارای تفکر مثبت در زندگی خود متفاوت از دیگران رفتار می کنند. آنها در شرایط سخت و دشوار سعی در بهبود شرایط فردی خود و حل مشکل دارند.

افراد خوش بین بیشتر درگیر عادت های سالم می شوند که از آنها در برابر بیماری ها محافظت می کند. آنها کمتر سیگار می کشند، غذای نامناسب نمی خورند، ورزش می کنند، خوب می خوابند و به برنامه های توانبخشی پایبند هستند.خوش بینی با سلامت روان بهتری همراه است.

افراد خوشبین افسردگی کمتری دارند،  دچار اضطراب کمتری می شوند و با شرایط دشوار زندگی با تسلط کامل  روبرو می شوند.مثبت اندیشی  همچنین تأثیر مثبتی بر سلامت جسم  این افراد دارد و منجر به تصمیم گیری و کنترل بهتر شرایط می شود.

افراد مثبت دارای خصوصیاتی هستند که باعث سلامتی و خوشبختی آنها می شوند:

 • آنها در مورد چیزهای خوب زندگی فکر می کنند و بر آنها تأکید می کنند.
 • آنها سپاسگزار و قدردان هستند.
 • آنها شکایت نمی کنند.
 • آنها احساس می کنند برای رسیدن به موفقیت و رسیدن به اهدافشان می توانند هر کاری انجام دهند
 • آنها اعتماد به نفس دارند.
 • آنها رژیم غذایی سالمی دارند
 • آنها به طور منظم ورزش می کنند
 • آنها خواب کافی دارند.

چگونه مثبت بیا ندیشیم؟

داشتن افکار منفی می تواند زندگی شما را خراب کند. این افکار  می توانند برای شما درد و نگرانی ایجاد کنند. افکار منفی به جای اینکه به شما کمک کنند تا مشکل را حل کنید، انرژی شما را تخلیه کرده و شما را در لحظه نگه می دارند.افکار مثبت می توانند به شما کمک کنند راه حل های یک مشکل را ببینید، به جلو بروید و مشکل را حل کرده و  احساس آرامش و انرژی مضاعف داشته باشید.

اکنون که دانستید تفکر مثبت چیست و چگونه می تواند تقریباً در هر موقعیت زندگی شما تأثیر بگذارد، احتمالاً می خواهید بدانید که چگونه می توانید آن را در زندگی خود وارد کنید. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای غلبه بر افکار منفی خود انجام دهید. گنجاندن افکار مثبت در زندگی شما می تواند آینده شما را تغییر دهد. اگر اعتقاد داشته باشید که می توانید شادتر، سالم تر و موفق تر باشید.
مثبت اندیشی فراتر از دیدن زندگی از طریق عینک های خوش بینی  و پرهیز ازدیدن چیزهای بد است. این در مورد یک شیوه تفکر است که نتایج مثبت را برای شما به همراه خواهد داشت. افراد دارای تفکر مثبت به دنبال راه حل برای مشکلات هستند. آنها ارزش خود را در موقعیت های مختلف می بینند و می توانند موفقیت های خود را متصور شوند.

داشتن نگرش مثبت امری قابل تغییر است. لازم نیست با افکار منفی زندگی کنید. وقتی به افکار منفی دچار می شوید، می توانید سریعا افکارتان را تغییر دهید. در ادامه به چند مورد از کارهایی که می توانید انجام دهید تا مثبت اندیش شوید اشاره کرده ایم:

 •  افکارتان را هدایت کنید
 • از عبارات تأکیدی مثبت استفاده کنید
 • به خودتان اعتماد کنید
 • خودتان را ببخشید
 • از گذشته درس بگیرید
 • روی تخیلتان کار کنید
 • به راه های عملی کردن رویاهاتان بیاندیشید

.

قدرت تفکر مثبت و تاثیر آن بر بهبود کیفیت زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *