کرم Cica به سرعت در حال معروف شدن است. محصول زیبایی است برای افرادی که پوستی خشک ، حساس یا اگزما دارند.

این یک ماده محبوب در محصولات K-beauty است و در قفسه های داروخانه های اروپا به عنوان درمان اسکار نام برده می شود.

” ماریسا گرشیک ،  استادیار بالینی پوست در دانشگاه پروتستان-کرنل نیویورک ، می گوید: “این ماده قرن ها برای بهبود زخم استفاده می شده است.” و متخصص پوستی پزشکی و جراحی زیبایی در شهر نیویورک ان را تایید می کند.

وی اضافه می کند که کرم سیکا اغلب به عنوان یک درمان التیام بخش بعد از عمل توصیه می شود.

همچنین مدتهاست که توسط پزشکان متخصص طب طبیعی برای رفع انواع اختلالات پزشکی و پوستی توصیه می شود. دکتر Tsippora Shainhouse  می گوید: “ Centella asiatica برای درمان پسوریازیس ، اگزما ، لوپوس ، جذام ، سیفلیس و زخم ها ا استفاده شده است.” متخصص پوست در بورلی هیلز ، کالیفرنیا ان را تایید می کند.

در چند سال گذشته ، کرم سیکا بسیار محبوب شده است. Garshick می گوید: “این محبوبیت رو به افزایش است و بیشتر در برنامه های مراقبت از پوست به کار می رود. ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید که کرم سیکا چگونه کار می کند ، آیا علم از مزایای آن پشتیبانی می کند؟

کرم سیکا ، که معمولاً با نام گوتو کولا یا ببر نیز شناخته می شود یک مرطوب کننده غنی برای پوست های حساس و آنتی اکسیدان است.

کلمه “cica” کوتاه کردن Centella asiatica است ، یک گیاه بومی در بعضی از مناطق آسیا و آفریقا. این شهرت بیشتر برای آرام کردن اگزما و برطرف کردن پسوریازیس و همچنین بهبود سوختگی و خراش های سطحی است.

سه هزار سال پیش ، گیاه Centella asiatica به عنوان درمان استفاده می شد و جزئ طب عامیانه بود. طی چند صد سال گذشته ، این ماده در طب سنتی آسیا برای سرعت بخشیدن به ترمیم زخم و کاهش التهاب پوست مورد استفاده قرار گرفته است.

این ماده از قرن نوزدهم شروع به ورود به طب غربی کرد و اکنون در سراسر دنیا در محصولات حساس به مراقبت از پوست فروخته می شود.

ترکیبات اصلی فعال در Centella asiatica شامل اسید مادکاسوزید ، اسید آسیاتیک و آسیاتیکوزید است ، به همین دلیل است که کرم سیکا به عنوان “کرم مادکاسوزید” یا “کرم آسیاتیک کوزید”هم به فروش می رسد.

به عنوان مثال ، در فرانسه می توانید کرم مادکاسوزید 1٪ با عصاره Centella asiatica به عنوان کرم اسکار در داروخانه به فروش برسانید.

Centella asiatica سرشار از اسیدهای آمینه ، بتا کاروتن ، اسیدهای چرب و مواد شیمیایی است ، Shainhouse می گوید:

این ماده خاصیت آنتی اکسیدانی ، ضد باکتریایی و ضد التهابی دارد که ممکن است به آرامش و ترمیم پوست کمک کند. همچنین نشان داده شده است این کرم برای کمک به ایجاد کلاژن است زیرا یک پروتئین بلوک سازنده بافت دارد که پوست را در حالت ارتجاع نگه می دارد.

” Garshick  توضیح می دهد ” این به تقویت سد پوست کمک می کند و می تواند ضد پیری باشد. کرم سیکا مدتهاست که در طب سنتی آسیا مورد استفاده قرار می گیرد و برخی تحقیقات علمی نیز حاکی از آن است که ممکن است به چندین مسئله پوستی کمک کند ، از جمله:

  • اگزما و پسوریازیس. در مطالعه 2017 در موش های پیشنهادی این کرم سیکا به درمان اگزما کمک کرده است. گارشیک می گوید: “به دلیل خاصیت ضد التهابی و آبرسانی ، می تواند برای کسی که به پسوریازیس یا اگزما مبتلا است ، کمک مفیدی باشد.
  • خشکی و تحریک. شرکت های مراقبت از پوست شرط بندی می کنند که خواص ضد التهابی Centella asiatica با حمایت از عملکرد پوست می تواند به خشکی پوست کمک کند.
  • چین و چروک. در مطالعه 2008 از 20 زن با آفتاب سوختگی مزمن نشان داد که دو سوم کسانی که از کرم آنتی اکسیدان با ویتامین C و عصاره مادکاسوزید استفاده کرده اند باعث بهبود رطوبت پوست ، خاصیت ارتجاعی و ظاهر بدون چین و چروک بعد از 6 ماه شده اند و مطالعه 2008 از asiaticoside ، روی عصاره Centella asiatica ، نشان داد که دو سوم پس از استفاده از کرم به مدت 12 هفته چین و چروک اطراف چشم بهبود یافته است.
  • آکنه.در مطالعه و آزمایش 2018 trusted-source نتیجه گیری کرد که مادکاسوزید باعث بهبود هیدراتاسیون و کاهش التهاب مرتبط با آکنه در سلولهای پوستی انسان می شود.
  • جای زخم. Centella asiatica حاوی ترکیبات تری ترپن است که مطالعات hl-trusted-source Shainhouse توضیح می دهد که ممکن است سطح سنتز کلاژن را افزایش دهد. در تحقیق روی حیوانات دریافتند که Centella asiatica باعث بهبود روند ترمیم زخم پوست که از سوختگی و بریدگی ایجاد شده بوده است.

وی اضافه می کند که هیچ مطالعه با کیفیت بالا و بررسی شده ای وجود ندارد که اثبات مزایای کرم سیکا برای اگزما ، پسوریازیس یا آکنه را در  بر داشته باشد.

در برخی افراد واکنش آلرژیک بعد از استفاده Centella asiatica گزارش شده است. بنابراین قبل از اینکه کرم سیکا را استفاده کنید ، ابتدا آن را روی تکه کوچکی از پوست آزمایش کنید.

گارشیک پیشنهاد می کند اگر محصول به صورت سرم است ، از آن در زیر مرطوب کننده استفاده کنید. و یا روی صورت ، زیر ضد آفتاب استفاده کنید.

Garshick پیشنهاد می کند بعد از عمل ، آن را دو بار در روز پس از شستن پوست برای چند روز متوالی استفاده کنید اگر پوست حساس دارید ، کرم سیکا گزینه خوبی است برای مرطوب نگه داشتن پوست، به ویژه پس از عمل کرم سیکا را به بیماران خود توصیه می کند. وی می گوید: “این ماده برای همه انواع پوست ، حتی در افراد مبتلا به آکنه یا پوست خشک روزانه سه بار قابل استفاده است.

اگرچه اطلاعات علمی زیادی برای تأیید فواید آن وجود ندارد ، “کرم سیکا به اندازه کافی دارای برخی از مزایای بالقوه قابل توجه است ، به ویژه در مورد ترمیم زخم ، که احتمالاً ارزش آن را دارد که امتحان کنید. ”

.

پیشنهاد کرم سیکا برای پوست های خشک و حساس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *